Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валежите в Кипър през октомври са били 3 пъти над средните за месеца

Снимка: knews.kathimerini.com.cy

В Кипър през октомври са паднали валежи почти три пъти повече от средните за месеца, което го нарежда сред петте най-дъждовни октомврийски месеци, наблюдавани на острова. А по приток на вода в язовирите бе поставен рекорд за последните 35 години.

Общата сума на валежите, изсипали се върху острова през октомври, достигна 288% от нормата за месеца, съобщи метеорологичната служба. Последната "капка" бе добавена в понеделник, последния октомврийски ден, с разразилите се дъждове и бури в източната и планинските части на страната.

Рекордно увеличение на количеството - почти 560% от средните стойности за месеца, е измерено в област Ларнака.

Сред местата с най-много валежи е и районът на международното летище в Ларнака, където е регистриран ръст от 435%.

Столицата Никозия е получила 300% от месечната си норма дъждове. 

Освен това октомврийските валежи надвишават и водната норма общо за двата есенни месеца октомври и ноември, отбелязват метеоролозите.

Такива високи нива са рядкост в региона и поставят изминалия месец в топ 5 на най-дъждовните месеци октомври на острова.

Силните валежи доведоха и до рекорди при язовирите. В тях през октомври са се влели близо 4 млн. кубически метра, което най-големият общ приток на вода, регистриран за този годишен месец през последните 35 години, откакто се водят регистрите в страната.

Това е и далеч над предишния рекорд от 2,5 млн. кубически метра, поставен преди 16 години, през октомври 2006 г.

В края на месеца водохранилищата са запълнени до 70% от обема им, при 50% по същото време миналата година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кюстендил експериментират с нова система за плащане на такса смет

Нова система за плащане на таксата смет - с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на..

публикувано на 25.02.25 в 14:21
Проф. Васил Яблански

Скринингова кампания за гръбначни изкривявания при децата

" Мотивацията, за да организираме кампаниите за гръбначните изкривявания при деца и тийнейджъри е, че дълги години нашият екип в болницата се занимаваме с хирургично лечение на деца с гръбначни деформации, разказа   за "Нощен Хоризонт" проф. Васил Яблански, един от водещите специалисти в областта на ендопротезирането, гръбначната и костно-ставната..

публикувано на 25.02.25 в 14:06
Президентът Румен Радев

Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за мирно решение на войната в Украйна

Президентът Румен Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение на войната в Украйна. Държавният глава посочи, че САЩ и европейските партньори имат различни подходи за разрешаването на този конфликт. "САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Това, което видяхме..

публикувано на 25.02.25 в 14:01

Прокуратурата в Плевен разследва пожар в Беглеж, при който загина възрастна жена

Окръжната прокуратура в Плевен продължава работата по досъдебно производство за пожар в село Беглеж, при който загина 75-годишна жена. Работи се по всички версии, назначени са експертизи за установяване на причините. Пожарът е отбелязан в бюлетина на МВР. След като приключило гасенето на огъня, обхванал къщата в Беглеж, в едно от..

публикувано на 25.02.25 в 13:54

Два лева за Синя и Зелена зона в Бургас от 1-ви април

От 1-ви април таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева . Увеличението беше гласувано на Общинска сесия днес. С 32 гласа "за" и 13 "против" предложението на общинската администрация беше прието . В мотивите си Общината обяснява увеличението на цената като опит да се намали трафикът и..

публикувано на 25.02.25 в 13:54
Ахмед ал Шараа

Сирия: Конференция за национален диалог предвижда държавен монопол върху оръжията

С обещания за държавен монопол върху оръжията и критики от страна на кюрдските организации започна конференцията за национален диалог в Сирия. Конференцията се провежда в президентския дворец в Дамаск, който се ползваше от Асад, като сред стотиците участници са представени различни религиозни общности и политически противници на предишната..

публикувано на 25.02.25 в 13:52
Йоахим Нагел, управител на Бундесбанк

Германската централна банка отчете първата си загуба от 1979 г.

Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..

публикувано на 25.02.25 в 13:40