„Скакалци“ претърпя една сериозна редакция. Съкратени са някои действащи лица, съкратено е малко от текста, защото той е твърде дълъг. Нашите предци зрители са били по-търпеливи, повече са слушали. Писането тогава е било по-различно. Така събрах пиесата, опитах се да донапиша някои от ролите, за да станат по-интересни, за да стане тя по-действена“.
Действието на „Скакалци“ се развива във вилата на младото новобогаташко семейство Проданови, което кани многобройните комисии с проверяващи, за да им се подмаже, да измъкне за себе си спокойствие в по-нататъшното развитие на бизнеса си, а проверяващите ги нападат като напаст от скакалци.
„Тя говори за корупцията, за амбициите на хора, които смятат, че с хитрост и с енергия могат да постигнат това, към което са се насочили, без компромиси и без рани. Никога не става така. Измамно е понякога нашето усещане, че можем да държим живота си, че нашите качества, нашите цели, нашата енергия да ги постигнем, могат да ни измъкнат сухи от водата на компромисите и на вините. Същественото е в това, че не можем да се изтъкнем от рушветите, от невъзможността да постигнем добрите си цели в абсолютно съгласи със закона“.
Последно „Скакалци“ е поставяна преди 8 години от звездния състав на Сатиричния театър с участието на Стоянка Мутафова, която играе баба Йовка. В същата роля на великотърновска сцена се превъплъщава Стефка Златкова. Актрисата признава, че се притеснява да влезе в същата роля като госпожа Стихийно Бедствие, защото това неминуемо ще доведе до сравнение, и е насочила усилията си към своя интерпретация:
„С едно намигване е всичко и моят образ е придърпване към самата мен. Първо физически е огромна разликата, второ – лудостта ми е съвсем различна. Гледната точка също. Съвременността помага също за това“.
Актьорите Кирил Милушев и Боян Фърцов са от новите попълнения в драматичната трупа на великотърновския театър и имат своите знакови роли в комедията „Скакалци“:
„За млади хора като нас това е като пътуване във времето и опознаване на нашите порядки в миналото и връзката, родовата насложеност. Тези прототипи, показвайки ги в съвремието – всяко ново нещо е добре забравено минало. Това ни е работата – да пътуваме във времето“, обясни Кирил Милушев.
„Аз не намирам никаква разлика като говоря за моя персонаж с това, което се вижда всеки ден по телевизора и животът ни сблъсква с такива хора. Разликата е там, че те се опитват по-завоалирано да говорят. Няма кой знае каква разлика“, коментира Боян Фърцов.
Музиката е на Петър Атанасчев, сценографията и костюмите са на Ханна Шварц.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...
Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..
Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция. Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..
Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..
Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..
С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...