„Скакалци“ претърпя една сериозна редакция. Съкратени са някои действащи лица, съкратено е малко от текста, защото той е твърде дълъг. Нашите предци зрители са били по-търпеливи, повече са слушали. Писането тогава е било по-различно. Така събрах пиесата, опитах се да донапиша някои от ролите, за да станат по-интересни, за да стане тя по-действена“.
Действието на „Скакалци“ се развива във вилата на младото новобогаташко семейство Проданови, което кани многобройните комисии с проверяващи, за да им се подмаже, да измъкне за себе си спокойствие в по-нататъшното развитие на бизнеса си, а проверяващите ги нападат като напаст от скакалци.
„Тя говори за корупцията, за амбициите на хора, които смятат, че с хитрост и с енергия могат да постигнат това, към което са се насочили, без компромиси и без рани. Никога не става така. Измамно е понякога нашето усещане, че можем да държим живота си, че нашите качества, нашите цели, нашата енергия да ги постигнем, могат да ни измъкнат сухи от водата на компромисите и на вините. Същественото е в това, че не можем да се изтъкнем от рушветите, от невъзможността да постигнем добрите си цели в абсолютно съгласи със закона“.
Последно „Скакалци“ е поставяна преди 8 години от звездния състав на Сатиричния театър с участието на Стоянка Мутафова, която играе баба Йовка. В същата роля на великотърновска сцена се превъплъщава Стефка Златкова. Актрисата признава, че се притеснява да влезе в същата роля като госпожа Стихийно Бедствие, защото това неминуемо ще доведе до сравнение, и е насочила усилията си към своя интерпретация:
„С едно намигване е всичко и моят образ е придърпване към самата мен. Първо физически е огромна разликата, второ – лудостта ми е съвсем различна. Гледната точка също. Съвременността помага също за това“.
Актьорите Кирил Милушев и Боян Фърцов са от новите попълнения в драматичната трупа на великотърновския театър и имат своите знакови роли в комедията „Скакалци“:
„За млади хора като нас това е като пътуване във времето и опознаване на нашите порядки в миналото и връзката, родовата насложеност. Тези прототипи, показвайки ги в съвремието – всяко ново нещо е добре забравено минало. Това ни е работата – да пътуваме във времето“, обясни Кирил Милушев.
„Аз не намирам никаква разлика като говоря за моя персонаж с това, което се вижда всеки ден по телевизора и животът ни сблъсква с такива хора. Разликата е там, че те се опитват по-завоалирано да говорят. Няма кой знае каква разлика“, коментира Боян Фърцов.
Музиката е на Петър Атанасчев, сценографията и костюмите са на Ханна Шварц.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..