Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Огнян Миладинов: Учителят по физическо възпитание е единственият, който пряко се грижи за здравето на учениците

проф. Огнян Миладинов - декан на факултет „Педагогика“ в НСА "Васил Левски"
Снимка: НСА

Един от най-важните факултети в  Националната спортна академия „Васил Левски“ е факултет „Педагогика“ или като се наричаше допреди няколко години „ Учителски факултет“. Студентите обучаващи се в него се подготвят да станат едни от най-важните преподаватели в училищата. Това са хората, които най-пряко са свързани със здравето на децата, казва проф. Огнян Миладинов  - декан на факултет „Педагогика“ във висшето спортно училище, което тази година отбелязва своя 80-ет годишен юбилей.  БНР е медиен партньор на всички събития свързани с честването.

Научили се българското общество пред тези години да цени професията учител по физическо възпитание, достатъчни ли са часовете по физическо възпитание залегнали в учебната програма и кой трябва да води заниманията по спорт в детските градини и в началния етап на обучението, много или малко са 80-ет години в развитието на едно висше учебно заведение  - отговорите на тези въпроси сега ще чуете от проф. Миладинов.

„80-ет години са и много и малко като време. Много, защото факултет „Педагогика“ и Академията като цяло, през това време натрупа един огромен опит. Разви се изключително много и начерта насоки за по-нататъшно развитие. За тези 80- ет години структурите, които подготвят специалисти по физическо възпитание се развиват изключително много. През 1953 година се създава спортно-педагогическия отдел към Висшето училище за телесно възпитание. През 1973 година се установява факултетна структура, а факултета е наречен „Факултет за училищно физическо възпитание и подготовка на учители. С преименуването на училището от Висш институт за физкултура в Национална спортна академия през 1999 година този факултет е преименуван на „Учителски факултет“, а през 2018 година с новите тенденции се преименува на факултет „Педагогика“. През цялото това време се създават условия за повишаване на качеството на образование, за повишаване на качеството на специалистите, които се подготвят в Академията, така че те да бъдат изключително полезни в училищното образование", сподели проф. Миладинов.

„През годините студентите имат все повече изисквания. Стават все по-информирани. Ползват все по-съвременни технологии. В този смисъл се променя и същността на преподаването, така че ние като институция да отговорим на тези съвременни изисквания за да предадем нашите знания и опит на студентите. Учителската професия е до голяма степен призвание, а учителя по физическо възпитание е може би една от най-важните фигури в училището. Учителят по физическо възпитание е единствения учител, който пряко влияе върху здравето на учениците. Той е човекът, който може да открие талант за занимание с определен вид спорт. Да предложи на треньори, които да приемат тези ученици. В училище сега има трети час по спорт. Работи и една наредба за спортни занимания извън учебния план. Но това не е достатъчно. Би следвало да се търсят и други варианти за увеличаване на двигателната активност на учениците. Проблемът с материалната база също е голям. В много училища няма физкултурни салони, няма достатъчно уреди", допълни деканът на факултет "Педагогика".

"Професията „Учител по физическо възпитание“ няма да загине. Тя ще съпътства образованието докато има такова. Интересът към учителската професия и специално към тази по физическо възпитание е изключително висок. В последните години имаме засилен интерес от страна на кандидат-студентите. През тази година за 1 място е бореха 4 кандидати, което е добър показател", завърши проф. Огнян Миладинов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състезатели от три държави идват за единствения турнир по спортна гимнастика у нас по двойки в памет на Велик Капсъзов

Състезатели от Македония, Сърбия и Гърция са подали заявки за участие в единствения турнир по спортна гимнастика у нас по двойки в памет на първия българин носител на олимпийски медал в този спорт - Велик Капсъзов. Капсъзов е трикратен участник на олимпийските игри (1956, 1960 и 1964 г), като печели бронз на халки от Игрите в Рим 1960. Освен..

публикувано на 12.12.24 в 12:26
Антон Големанов и Карлос Насар

Карлос Насар се цели в минимум три олимпийски титли, догодина сменя категорията

Амбицията на Карлос Насар, който снощи спечели световната титла в категория 89 кг на първенството на планетата по вдигане на тежести в Бахрейн, е да стигне до минимум три олимпийски титли, това сподели специално за БНР Антон Големанов, приятел на Каролс Насар, който снощи на живо в залата изживя радостта от спечелената титла. Българският талант..

публикувано на 12.12.24 в 10:45

Пряко по "Хоризонт" - Лудогорец срещу АЗ Алкмаар

Лудогорец посреща АЗ Алкмаар в мач от основната фаза на Лига Европа. Мачът тази вечер можете да проследите пряко по програма "Хоризонт" от 19:45 часа. В Разград шампионите на България ще търсят първа победа в основната фаза, след като до този момент записаха две равенства и три загуби. Все пак "орлите" влизат с приповдигнато самочувствие срещу..

публикувано на 12.12.24 в 06:54
Карлос Насар и Магделина Миневска

Магдалина Миневска след успеха на Карлос Насар: Няма нищо по-хубаво от това да имаш такъв човек до себе си!

Карлос Насар отвя конкуренцията и се превърна в абсолютен световен шампион. В категория 89 килограма българинът записа рекорд в изхвърлянето - 183 килограма в третия си опит.  Вдъхновен за още подвизи Насар подобри и собственото си върхово постижение в двубоя, което записа на Олимпийските игри в Париж. Българинът постигна 222 килограма от втория си..

публикувано на 12.12.24 в 06:42

Ное Понти направи нова поправка на световния рекорд но 50 метра бътерфлай

Швейцарският плувец Ное Понти постави нов световен рекорд на 50 метра бътерфлай на Световното първенство по плуване в малък басейн в Будапеща. Той спечели златото с време 21.32 секунди и актуализира собственото си постижение от 21.47, поставено във вторник, 10 декември, на полуфиналите. Второто място във финала зае представителят на Канада Иля Харун..

публикувано на 12.12.24 в 06:26
Станимир Беломъжев

13-то място за Станимир Беломъжев в последния старт от "Kainuu Ski-O Week"

Най-добрият ни ски ориентировач Станимир Беломъжев записа 13-то място в последния старт от голямото състезание "Kainuu Ski-O Week" във Финландия. Двукратният ни световен шампион премина по средната дистанция за 44:09 мин. - на 2:22 мин. изоставане от най-доброто време записано от представителя на домакините Апо Випола - 41:47 минути. Антония..

публикувано на 12.12.24 в 06:22
Александър Николов

Чивитанова и Александър Николов с успех на световното клубно първенство по волейбол

Италианският тим Кучине Лубе Чивитанова с българския национал Александър Николов в редиците си победи бразилския Прая с 3:0 (25:18, 25:19, 28:26) във втория си мач от Световното клубно първенство по волейбол, което се провежда в Бразилия. Николов бе най-добър на терена и най-резултатен за Чивитанова, като завърши с 16 точки - 65% успеваемост в атака,..

публикувано на 12.12.24 в 05:55