Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Референдум за еврото – възможен ли е?

Референдуми по клаузи от международни договори, каквато е въвеждането на еврото у нас, могат да бъдат проведени преди ратификацията на самите договори, обясни в подкаста „На всяка цена“ Юлиана Николова, директор на портал „Европа“. Темата стана все по-актуална заради обявеното намерение от политическа партия „Възраждане“ да събира подписи за подобно допитване до народа. „Референдум за еврото трябваше да бъде проведен още преди ратификацията за членството ни в Европейския съюз. Тогава обаче политическата ситуация беше такава, че нямаше време. Ако го бяхме провели тогава, щяхме да получим огромна подкрепа“, коментира Николова, според която в повечето европейски държави се е случило точно това. Тя е убедена, че допитване, в което е поставен въпросът за срок за въвеждане на еврото или готовност на страната ни за подобна стъпка, също не би било юридически издържано.  

Ползите от еврото (извън икономическите и финансовите) 

Приемането на България в Шенген и в еврозоната са завършекът на европейската интеграция на страната ни, коментира още Николова. По думите й хората забравят какви са били показателите на икономиката на България в годините преди влизането в Европейския съюз. „Можехме да догонваме останалите страни по-бързо“, заяви тя и припомни, че в началото на процеса Румъния е била далеч зад нас, а сега именно тя изпреварва България. Причината е, че там са успели да вземат редица трудни политически решения, които у нас са се оказали невъзможни. Най-яркият пример е борбата с корупцията и върховенството на закона.  

Според Юлиана Николова, икономическите и финансовите ползи също са съществени, най-малкото от гледна точка на спад на лихвите (по кредити за физически лица и бизнес) и по-добрите възможности за дългово финансиране на държавата. Това отваря и много по-големи бизнес възможности, убедена е Николова.  


Дългата ръка на Кремъл в антиевро реториката  

Защо толкова много хора се страхуват от въвеждането на еврото? „Заради пропагандата“, отговаря кратко Николова. Тя припомни, че за разлика от германската конституция преди въвеждането на единната европейска валута (където дойче марката е била описана като официална валута), подобен запис за българския лев няма. „Марката изчезна от германската конституция с приемането на еврото“, допълни Николова.  

Помолена за коментар дали в основата на „пропагандата“ е дългата ръка на Кремъл, защото приемането в еврото задълбочава европейската ни интеграция и ни отдалечава от московското влияние, тя заяви: „При положение, че тези послания се отправят на фона на руското знаме в момент, когато Русия е общопризната за агресор“. Николова припомни, че профилът на хората, които проявяват скептицизъм спрямо въвеждането на еврото изключително много съвпада с този на хората, които не вярват във ваксините срещу ковид, защото смятат, че ще бъдат „чипирани“. 

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45