Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Свободното слово е превърнато в цинично куха фраза, а дезинформацията - в парола за манипулация"

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как ФБР и социалните мрежи цензурират неудобните истини

"Истината стана дезинформация, скептицизмът вече е екстремизъм, а манипулацията получи повишение до „проверен от независими експерти факт“

Владислав Апостолов
Снимка: Ани Петрова

Първата поправка в Американската конституция е историческа гордост на могъщата държава. Дизайнът на този легендарен закон от 1791-а година трябва да гарантира, че федералното правителство няма да цензурира словото на гражданите и да се намесва в свободния пазар на идеи.

Но какво се получава, когато словото на гражданите и пазарът на идеи се концентрират в шепа дигитални конгломерати, а те от своя страна влязат в съглашение с репресивните органи на властта, за да заглушават различните гледни точки като в същото време използват технологията, за да налагат официално одобрените от правителството тези и теми? Уви, за подобно покварено явление сигнализира преди дни разследващият журналист от „The Intercept“ Ли Фанг.

Той публикува изтекли официални документи, които демонстрират системната съвместна работа между висшите ръководства на могъщи дигитални социални платформи като „Фейсбук“ и „Туитър“, и федералното правителство в лицето на ФБР и Департамента по вътрешна сигурност на САЩ. Изнесената информация показва как те заедно обсъждат цензурирането на пълна палитра от теми като катастрофалното изтегляне на американската армия от Афганистан, коронавирус пандемията, „расовата справедливост“ и характера на американското влияние и въвличане във войната в Украйна.

Допълнителна светлина върху тайната операция по смазване на свободното слово хвърлят и документи, разкрити по време на делото на главния прокурор на Мисури срещу администрацията на Джо Байдън, според което така наречените „Биг Тех“ компании работят с властта за потискане на правата на гражданите, гарантирани от Първата поправка в Конституцията.

Репресивните органи на федералната държава са форматирали желанието си за цензура като „борба с дезинформацията“. Изобилие от имейли демонстрира колаборация между Департамента по вътрешна сигурност и частния сектор. В един от информационните течове четем как висш шеф в „Майкрософт“ пише до Департамента по вътрешна сигурност следното: „Платформите трябва да бъдат в комфорт с правителството“.

Според разследващия журналист през последните години се е формализирал процес, в който държавни служители директно посочват на „Фейсбук“, „Туитър“ и „Инстаграм“ какво съдържание да бъде ограничавано и премахвано. Фанг твърди още, че представители на ФБР и други служби са се срещали всеки месец с ръководствата на частни компании.

Разкритията потвърждават подозренията, че свободното слово е превърнато в цинично куха фраза, а дезинформацията - в парола за манипулация. Вероятно вървим и към формална, медийно подкрепена мутация във фразата, с която в последно време най-банално се злоупотребява - „евроатлантически ценности“. Свободното слово вече де факто е изпаднало от този явно динамичен пакет с бюрократични скрижали. На негово място удобно се намества „борбата с дезинформацията“. А какво точно е това – ами, каквото си избере институционалната власт. Терминът е еластичен и абстрактен, от онези, които се решават от специално избран борд за „проверка на факти“. Подобни структури традиционно включват колекция от НПО-клонинги, завършили едни и същи специалности в едни и същи университети, гласуващи за една и съща партия и споделящи едни и същи „ценности“.

През такива сертифицирани експерти минава легитимацията на сношението между „дълбоката държава“ и широката хватка на няколко корпорации върху човешкото общуване.

Потокът на информацията вече зависи от идеологическите капризи на политизирани актьори и безлични бюрократи от трибуквените агенции на постоянно разрастващата се федерална държава. Идентични са процесите и на Стария континент.

Ето защо е животинската паника покрай придобиването на „Туитър“ от ексцентричния предприемач Илон Мъск. На втория ден той уволни цялото висше ръководство на платформата – точно хората, разкрити като съучастници на властта във Вашингтон в планирането на цензурирането на потребители. Точно хората, взели решението за премахването на акаунта на Доналд Тръмп и хиляди други несъгласни с бюрократичния консенсус.

В сърцето сме на информационна война. Сливането на партия, администрация и частен сектор в един съгласуван режим е застрашено от хора като Илон Мъск. Захватът на бюрокрацията върху информацията изглежда уязвим. Очаквайте неописуем натиск върху новия собственик на „Туитър“.

Стремителният технологичен прогрес доведе до безпрецедентно комуникационно овластяване на няколко компании, създадени от младежи, които не са и подозирали, че могат да станат „новите господари на Вселената“. Повечето от тях не устояха на изкушението и решиха да участват в най-големия експеримент на нашето време – пълната подмяна на реалността. Истината стана дезинформация, скептицизмът вече е екстремизъм, а манипулацията получи повишение до „проверен от независими експерти факт“. Но в процеса се погуби всяка пропорция, елиминирано е елементарното приличие. Време е цялата тази грозна машинария да грохне.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03