Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители в чужбина настояват да се разшири изучаването на българския език

Неделно училище в Барселона „Св. Свети Кирил и Методий“
Снимка: METTA/Facebook „Св. Свети Кирил и Методий“

Броени дни след Деня на Народните будители, учители и ученици от 5 български неделни училища в автономните испански региони Каталуния и Арагон се събраха заедно да го отбележат. Патрон на празника беше съпругата на президента Румен Радев-Десислава Радева. С нея те обсъдиха и възможностите за разширяване на изучаването на българския език в чужбина сред деца, които са родени или израснали там.

Българският език в повечето случаи не е водещият сред децата, които са родени или израсли в чужбина. Посещавайки местно училище, те предпочитат да говорят помежду си на езика, на който учат, дори и да са братя и сестри, дори и вкъщи с родителите си да говорят на български. Запазването на езика в такива случаи зависи предимно от волята на родителите да жертват свободния си уикенд и да водят децата на българско неделно училище именно с идеята да не загубят връзка с родината. Тук идва и ролята на учителите, които не само трябва да успеят да ги убедят, че си струва да учат в почивния си ден, а и да привлекат интереса им към езика, историята и литературата на държава, която за тях е далечна и недостатъчно позната.

„От няколко години Министерството на образованието, съвместно със Софийския университет дават възможност българските деца, ученици в неделните училища в чужбина да се явяват на изпит за ниво на владеене на българския език към Департамента по езиково обучение на СУ. В много от случаите учителите са и преводачи, защото децата не разбират какво четат и не могат да пишат на кирилица. Следващият етап е по-лесният, веднъж запалили искрата в тях, учителите се стараят да я поддържат, но това вече става и с усилията на самите деца. Някой от тях след години се връщат в България, а други избират да продължат да учат и живеят далеч от нея. И в двата случая обаче фактът, че говорят и пишат добре на български е предимство", каза директорката на българското неделно училище в Барселона “Св. Свети Кирил и Методий“ Стоянка Колева.

За "Хоризонт" тя допълни:


От няколко години Министерството на образованието, съвместно със Софийския университет дават възможност българските деца, ученици в неделните училища в чужбина да се явяват на изпит за ниво на владеене на българския език към Департамента по езиково обучение на Софийския университет и тази оценка, която те получават след явяването си на изпита е вписана в документ, който има безсрочна валидност. Нашето желание е тази оценка да бъде вписана и в документите, които получават българчетата тук в местните училища“.

Желанието е да се впише оценката в испанските дипломи и по този начин децата да станат по-конкурентноспособни на западния пазар, доказвайки, че знаят още един официален език на ЕС.

Освен това с тази оценка, която е вписана в официалния документ евентуално при връщане в България тя се признава и като балообразуваща оценка за кандидатстване в някои университети по определени специалности в България. Това също е много важно, защото движението, мобилността на децата никога не може да се предвиди. По различни причини биха се върнали в България и тази оценка може да им послужи вместо кандидатстудентска оценка по български език“.

Идеята не е нова, тя вече е реализирана в някои щати на Америка, където учителите са били тези, които са инициирали признаването ѝ от местните власти. За да се случи обаче трябва изричното съгласие на регионалното правителство на Каталуния, както и на останалите местни власти във всичките автономни общности.

Стоянка Колева заяви:

„Отправихме искания и получихме увещания и уверения от Генералния консул в Барселона, че ще ни бъде съдействано да организираме такава среща в департамента по образование в Generalita на Каталуния, за да изложим нашите искания, нашите мотиви и да видим дали ще можем да постигнем нещо такова и тук“.

Докато това стане възможно родители, учители и деца заедно ще продължат да полагат усилия да запазят българския език, култура и самосъзнание далеч от пределите на България. Петте неделни училища в Каталуния и Арагон ще честват заедно на ротационен принцип Деня на народните будители, традиция, чието начало бе положено тази година и ще се надяват към тях да се присъединят и други български неделни училища.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30