"Промените в Изборния кодекс (ИК) не са в добра посока. Това е от политическа гледна точка, а от гледна точка на прозрачността и честността на изборите - е лоша стъпка. Дали ще има основание за президентско вето - аз не мога да преценя. ... Президентът е поддръжник на машинното гласуване, но налагането на вето не може да бъде просто продукт на лична политическа преценка, то изисква аргументи. ... Няма никакви доказателства, че гласуването с машини е причина за ниската избирателна активност. Може някои хора да се чувстват притеснени (от машинното гласуване - б.р.), но това не може да е аргумент за вземане на решение. ... Не просто се връща хартиената бюлетина, а се ликвидира смисълът и истинското предназначение на машинното гласуване".
Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, съветник на служебния премиер Гълъб Донев и председател на Стратегическия съвет към президента Румен Радев.
Според него политическите сили, които гласуваха в правната парламентарна комисия промените в изборния закон - БСП, ДПС и ГЕРБ-СДС - са имали в годините много възможности да дадат на избирателите повече начини за гласуване, което те изтъкват сега като причина, а не са го направили:
"Резервиран съм към това тяхно обяснение. Става дума за политически интерес. Тези партии смятат, че гласуването с хартиени бюлетини ще им донесе някакво предимство. То е ясно".
По думите на председателя на Стратегическия съвет към президента в търсенето на диалог между парламентарните партии на моменти е имало проблясък, но след това са настъпвали турбуленции и разриви:
"Ако президентът Радев беше форсирал нещата, щеше да бъде обвинен, че тласка страната умишлено към предсрочни избори, което не е вярно. Той разумно даде възможност да бъде проведен политически разговор и сега никой не може да го обвинява в нищо".
До Коледа трябва да имаме някаква яснота дали ще има редовно правителство, прогнозира проф. Александър Маринов.
"От това как точно се развият събитията около първия мандат, ако той не успее, и около втория - много неща ще окажат влияние и върху реализацията на третия мандат. Затова не трябва да се бърза и прескача. Важни са публичните позиции, които партиите ще изразят, защото те пред обществото трябва да се отчитат", коментира той.
Президентът никога не е мислил в посока на президентска република и документи, разработвани в президентството, никога не са имали такова съдържание, обяви председателят на Стратегическия съвет към Румен Радев:
"Това е хипотетична версия, която не случайно непрекъснато се бута напред, за да отклони вниманието от неотложните проблеми на политическата система. За това не е виновен президентът".
Интервюто на Явор Стаматов с проф. Александър Маринов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..