Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Костадин Узунов: Трябва да се въведе задължително кръвно изследване при ПТП с жертви

Снимка: Радио ВИДИН

Експерти и представители на институциите се обявиха за по-засилен контрол по пътищата и по-строги наказания за шофьори, които сядат зад волана след употреба на алкохол и наркотици. Предложенията бяха обобщени в документ, озаглавен „Пътна карта за развитие на безопасността на движение по пътищата на България 2023-2024 година“. Документът беше обсъден на форум, организиран от Института по пътна безопасност, неправителствени организации, Прокуратурата и други институции.

Адвокат Костадин Узунов, който е бивш началник на сектор "Административно-наказателна дейност" в Пътна полиция – Пазарджик, обясни пред БНР, че се визират законодателни промени и по-точно наказателната репресия срещу шофьори, сядащи зад волана след употреба на алкохол или наркотици.

„Тези промени се предлагат от страна на Прокуратурата и се цели такива престъпления да се третират като умишлени, а не като извършени по непредпазливост, както е в момента. Тежките наказания обаче не водят до намаляване на съответния брой произшествия. Съсредоточаваме се върху последиците, а не върху причините за инцидентите. Неизбежността на санкцията и бързината, с която се налага, ще предизвика ефект. Това обаче не е достатъчно. Важна е също подготовката на водачите и работата на различните технически служби“.

Над 1 милион електронни фиша и 100 хиляди наказателни постановления не са връчени, отчете още той.

„Това показва невъзможността на МВР да организира този процес. Проблемът се свежда до един остарял механизъм по връчване на наказателните постановления и събиране на глобите. Той трябва да бъдат дигитализиран. Необходимо е също да бъде решен въпроса с постоянния и настоящия адрес. С отлагането на наказанието, остава усещането за безнаказаност.

Въпросът за имуществените санкции и отнемането на превозното средство в полза на държавата ще влезе в пряко нарушение на конституционните права на гражданите, смята адвокътът.

Налице е сериозен проблем заради възможността за отказ от изследване с алфа тест или тест за наркотици, и взимането на кръвна проба, обясни той слабостите в законодателството.

„В сегашния вариант се дава възможност за избор с какво да се изследва. Трябва да се разграничат нещата, ако се касае за рутинна проверка е едно, друга е тежестта на нарушението, ако водачът е участник в тежко пътно-транспортно произшествие. Трябва да се въведе задължително кръвно изследване при инцидент с жертви и пострадали“.

Цялото интервю на Георги Марков с адвокат Костадин Узунов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промените в Закона за движение по пътищата - съмнения и недоумения

Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри , но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, а той още не е заработил. България е страната в ЕС с най-висока смъртност при катастрофи Автомобилният състезател Илия Царски..

публикувано на 25.11.24 в 15:27
Елена Ласкони гласува на първия тур на президентските избори в Румъния, 24 ноември 2024 г.

След вота в Румъния: Ласкони благодари, Джорджеску се въздържа от коментари

Независимият кандидат Калин Джорджеску печели президентските избори в Румъния. Известен с критичните си позиции към НАТО и определян като проруски настроен, за Джорджеску са гласували малко по-малко от 23% от избирателите в северната ни съседка. На второ място с 19,17 на сто подкрепа е кандидатката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния"..

публикувано на 25.11.24 в 15:11

33-годишен мъж в Истанбул е убил 7 души и се е самоубил

Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..

публикувано на 25.11.24 в 15:01

Олимпийският медалист Божидар Андреев не е получил заплати и премията си от Париж

Бронзовият  медалист от олимпиадата в Париж 2024 година по вдигане на тежести Божидар Андреев спира спортната си кариера. Това потвърди пред БНР треньорът му Пламен Братойчев.  Според лансираните версии Андреев се отказва от спорта, заради неизплатената олимпийска премия и заплати от федерацията. Репортер на БНР бе в залата по вдигане на..

публикувано на 25.11.24 в 14:56
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Ръст на случаите на домашно насилие и в Габровска област

Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие. Това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов "Нито една повече" предстоят довечера в Габрово и Трявна. В..

публикувано на 25.11.24 в 14:48
Снимката е илюстративна

Наш доброволец от войната в Украйна прави клуб по военна история в родното си място

Жител на област Кърджали е участвал като доброволец на фронта в Украйна още в началото на военните действия.  След тежка контузия Ерол Алиевич се завръща у нас и започва да прави Клуб за любители на военната история. Идеята му е да участва във възстановки на най-славните битки на българската армия.  Той е събрал различни реплики и оригинални военни..

публикувано на 25.11.24 в 14:41

Д-р Николай Недев: Турция печели пациентите с отношението към тях и обслужването

Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия - на глава и шия, но това са ограничен брой случаи, коментира д-р Николай Недев, онколог и..

публикувано на 25.11.24 в 14:34