Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев:

Когато се наливаха основите - как се строяваше стоманата

Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Светът е футбол, но аз не съм от тоя свят, от другий свят съм аз, както са казали пияният Буковски и емоционалният бастун Крачолов-Яворов.

Те са много нежни поети и съвсем точно са ми изразили чувствата - не съм от тоя футболен свят, сърце не ми дава да съзерцавам коя да е футболна драма.

С което не бих посмял да отрека грандиозната същност на това събитие. Аз виждам милионите човешки същества, устремили взори към зелената трева. Знам, че млади мъже с превъзходни тактико-технически показатели тичат по шорти и дават всичко от себе си за славата на своите народи.

Спортните състезания са заместител на войната и даже навремето гърците спирали временно военните действия, за да могат атлетите и гимнастиците да премерят сили извън бойното поле. Даже младият Платон имал големи успехи в гимнастиката, преди да издигне философията на толкова високо ниво.

И днес по същия начин младите мъже се съревновават по стадионите, без да се избиват, което е, разбира се, много добра алтернатива на човекоунищожението.

А най-голямата държава в света не участва на световното първенство по футбол, защото е заета с истинска пълномащабна война, не с полуфабрикати като някакво си вегетарианско ритане на топка.

Все пак и тая работа с футбола не минава съвсем без човешки жертви.

Домакините на първенството като съвестни строители са се постарали да вградят в спортните съоръжения и новите си хотели хиляди трупове на работници. За да е здрав градежът, трябва да се вгради някоя и друга скъпа жертва, както се пее в народните песни.

Но не примерно песента за Илия, дето градил килия - той градил килията, па дошла Ирина и взели да се закачат и уважават. Тая песен е много популярна сред кьор-кютуците, именно заради уважението.

Но с тия закачки и уважения г-н Илия от песента сигурно е направил някоя много калпава килия, като ремонта на жълтите павета, а не като големите и прекрасни постройки в Катар.

В Катар строителният процес е протекъл по другата рецепта - когато се наливат основите, да не се забравят и жертвоприношенията, както се пее в другия вид народни песни за строителство.

В песента за майстор Манол, знаете, той зазидал жена си, за да не му се разваля конструкцията. Нещо подобно са направили и катарците, само че не с жените си, а с хиляди работници, които са намерили смъртта си при убийствените условия на труд в тяхната малка, но изключително богата държава.

Така е то. На Фандъкова ремонтите затова са така компромисни откъм качество, защото нашата кметица има жалостиво сърце и заравя в строежите си само колосални средства, но не и хомо сапиенси.

Големите строителни проекти гълтат и човешки жертви, няма как. Петър Велики например постоянно воювал, но и постоянно строял разни работи. И не само криви павета, ами големи яки крепости. Някой си летописец от онуй време казва, че строежите на Петър Велики били “бездна”. Примерно на Азовско море строил една крепост, която за нула време глътнала 30 000 жертви, а само след няколко години трябвало да я разруши по условията на мирен договор с турците, понеже го опердашили някъде из Молдова. А за строежа на любимия му Петербург никой даже и не броял труповете - както не са ги броили и китайците, строейки Великата стена; както и на египетските фараони не им свидел разходът на човешки материал за пирамидите.

***

Строителите на съвременната демокрация у нас пък ще връщат гласуването с малки глинени плочки, както се е практикувало в Люлката на демокрацията антична Атина.

Гърците, освен че правели войни и олимпиади, от време на време гласували с викане, ръкомахане и глинени плочки. С тия плочки остракирали гражданите, достойни за изпъждане от Атина.

Тези глинени плочки се наричали “остракизо” - и с тях гонели разни политици, които са им омръзнали. Като се съберат толкова и толкова глинени плочки за дадения бастун - айде, господине, заминавай си за Банкя, иначе много те уважаваме.

Депутатите от ГЕРБ приблизително така постъпиха с лидера си - той публично ги наръча да не бързат с Изборния кодекс, не била Хартиената коалиция най-важното в тоя момент, а и машините за гласуване били не по-лоши от глинените плочки.

А депутатите от ГЕРБ направиха точно обратното - забързаха се презглава да оправят проблемите на Хартиената коалиция.

Това означава, че или депутатите остракират лидера си и го жертват, за да е здрав градежът на демокрацията; или пък той публично ги наръчва едно, а тихичко им прошушва да направят точно обратното.

Градили демокрация катили,

на пътя-кръстопътя я градили.

Отгоре иде лидерът бастун

и вика на партийния катун:

хей, слушайте какво ви шумуша

и да не се изпращаме в кауша!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27