Светът е футбол, но аз не съм от тоя свят, от другий свят съм аз, както са казали пияният Буковски и емоционалният бастун Крачолов-Яворов.
Те са много нежни поети и съвсем точно са ми изразили чувствата - не съм от тоя футболен свят, сърце не ми дава да съзерцавам коя да е футболна драма.
С което не бих посмял да отрека грандиозната същност на това събитие. Аз виждам милионите човешки същества, устремили взори към зелената трева. Знам, че млади мъже с превъзходни тактико-технически показатели тичат по шорти и дават всичко от себе си за славата на своите народи.
Спортните състезания са заместител на войната и даже навремето гърците спирали временно военните действия, за да могат атлетите и гимнастиците да премерят сили извън бойното поле. Даже младият Платон имал големи успехи в гимнастиката, преди да издигне философията на толкова високо ниво.
И днес по същия начин младите мъже се съревновават по стадионите, без да се избиват, което е, разбира се, много добра алтернатива на човекоунищожението.
А най-голямата държава в света не участва на световното първенство по футбол, защото е заета с истинска пълномащабна война, не с полуфабрикати като някакво си вегетарианско ритане на топка.
Все пак и тая работа с футбола не минава съвсем без човешки жертви.
Домакините на първенството като съвестни строители са се постарали да вградят в спортните съоръжения и новите си хотели хиляди трупове на работници. За да е здрав градежът, трябва да се вгради някоя и друга скъпа жертва, както се пее в народните песни.
Но не примерно песента за Илия, дето градил килия - той градил килията, па дошла Ирина и взели да се закачат и уважават. Тая песен е много популярна сред кьор-кютуците, именно заради уважението.
Но с тия закачки и уважения г-н Илия от песента сигурно е направил някоя много калпава килия, като ремонта на жълтите павета, а не като големите и прекрасни постройки в Катар.
В Катар строителният процес е протекъл по другата рецепта - когато се наливат основите, да не се забравят и жертвоприношенията, както се пее в другия вид народни песни за строителство.
В песента за майстор Манол, знаете, той зазидал жена си, за да не му се разваля конструкцията. Нещо подобно са направили и катарците, само че не с жените си, а с хиляди работници, които са намерили смъртта си при убийствените условия на труд в тяхната малка, но изключително богата държава.
Така е то. На Фандъкова ремонтите затова са така компромисни откъм качество, защото нашата кметица има жалостиво сърце и заравя в строежите си само колосални средства, но не и хомо сапиенси.
Големите строителни проекти гълтат и човешки жертви, няма как. Петър Велики например постоянно воювал, но и постоянно строял разни работи. И не само криви павета, ами големи яки крепости. Някой си летописец от онуй време казва, че строежите на Петър Велики били “бездна”. Примерно на Азовско море строил една крепост, която за нула време глътнала 30 000 жертви, а само след няколко години трябвало да я разруши по условията на мирен договор с турците, понеже го опердашили някъде из Молдова. А за строежа на любимия му Петербург никой даже и не броял труповете - както не са ги броили и китайците, строейки Великата стена; както и на египетските фараони не им свидел разходът на човешки материал за пирамидите.
***
Строителите на съвременната демокрация у нас пък ще връщат гласуването с малки глинени плочки, както се е практикувало в Люлката на демокрацията антична Атина.
Гърците, освен че правели войни и олимпиади, от време на време гласували с викане, ръкомахане и глинени плочки. С тия плочки остракирали гражданите, достойни за изпъждане от Атина.
Тези глинени плочки се наричали “остракизо” - и с тях гонели разни политици, които са им омръзнали. Като се съберат толкова и толкова глинени плочки за дадения бастун - айде, господине, заминавай си за Банкя, иначе много те уважаваме.
Депутатите от ГЕРБ приблизително така постъпиха с лидера си - той публично ги наръча да не бързат с Изборния кодекс, не била Хартиената коалиция най-важното в тоя момент, а и машините за гласуване били не по-лоши от глинените плочки.
А депутатите от ГЕРБ направиха точно обратното - забързаха се презглава да оправят проблемите на Хартиената коалиция.
Това означава, че или депутатите остракират лидера си и го жертват, за да е здрав градежът на демокрацията; или пък той публично ги наръчва едно, а тихичко им прошушва да направят точно обратното.
Градили демокрация катили,
на пътя-кръстопътя я градили.
Отгоре иде лидерът бастун
и вика на партийния катун:
хей, слушайте какво ви шумуша
и да не се изпращаме в кауша!
От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда. От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на областния съвет по здравеопазване, заповед..
Един от българите в руската шионска клетка във Великобритания, е казал на полицията, че вече е говорил с британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5, когато е бил арестуван, стана ясно в рамките на процеса в Централния наказателен съд – Олд Бейли, съобщи Би Би Си. В съда беше пуснато интервю с Тихомир Иванчев от февруари 2024 година, в което той..
Бившият британски премиер Риши Сунак смята да приеме нова работа в Калифорния, но няма намерение да напуска депутатското си място в Камарата на общините, казват негови приближени, цитирани от „Индипендънт“. „Индипендънт“ припомня, че бившият министър-председател на торите е срещнал своята съпруга именно в Калифорния и е притежавал Зелена карта, преди..
Днес в Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта. Тежкият инцидент станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция. Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел „Гранд Картал“. Потушен е с..
Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...
Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства. Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..
Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година. Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...