Три защитени вида търсят земя под закрила. Това е нова мащабна мисия на Българското дружество за защита на птиците. Става въпрос за европейски лалугер, царски орел, ловен сокол. Целта на дарителската акция е да се съберат средства, с които да бъдат закупени пасища, на които да живеят и гнездят птиците.
Броят им в природата е намалял драстично през последното столетие, обясни пред БНР биологът Светослав Спасов.
„Трите застрашени вида споделят едно и също местообитание – пасищата, които днес все по-често се разорават“.
Царският орел се среща в Югоизточна България , разказа той.
„Неговата численост бавно се увеличава, благодарение на усилията на Българското дружество за защита на птиците“.
Ситуацията с ловния сокол е доста по-неблагоприятна, а числеността му е критично ниска, каза биологът.Европейският лалугер е от видовете, които намаляват най-бързо, отчете той.
„Директното унищожаване на колониите му е лошо и за хищниците, които разчитат на него за прехрана“.
С помощта на дарители ще бъдат обособени пасища, обясни Спасов.
„Това ще стане във взаимодействие с местните фермери и животновъди, които също са заинтересовани. Целта ни е да запазим средата, в която живеят тези застрашени видове птици“.
От дружеството се надяват да съберат около 100 хиляди лева, които биха били достатъчни за закупуване на около 100 декара. Даренията за „Земя под заКрила“ могат да се направят по няколко начина – директно с карта на сайта на Българското дружество за защита на птиците, както и с превод по банкова сметка.
"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov". "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..
Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава. Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..
Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..
Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..