Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолончелистът Даниел Мюлер-Шот с първо гостуване в България

Софийската филхармония посреща и видния диригент Мишел Табачник

3
Даниел Мюлер-Шот
Снимка: Uwe Arens

На 1 декември в зала "България" като солист на Софийската филхармония ще се представи световноизвестен виолончелист, който за първи път гостува в България. Даниел Мюлер-Шот е 46-годишен германец, но космополит по призвание - вече повече от 30 години той обикаля света със своето виолончело, високоценен от най-престижните оркестри, предпочитан от най-уважаваните диригенти, търсен и като камерен изпълнител. Затова и за него самия е нетипично да е дебютант:

„Бил съм на много места и в повечето градове по света, свирил съм с много и различни оркестри, затова наистина очаквам с нетърпение да свиря в София за първи път - и с тези прекрасни музиканти. А с Мишел Табачник съм работил вече доста пъти - чудесен диригент е, затова се вълнувам много!“, сподели той пред БНР.

Даниел Мюлер-Шот има удивителна кариера - талантът му е открит рано и отгледан с внимание. 15-годишен печели конкурса „Чайковски“ за млади музиканти в Москва и после е поканен лично от голямата цигуларка Ане-Софи Мутер да стане стипендиант на нейната фондация, като това включва концерти и записи на камерна музика със самата нея. Но получава и още един невероятен шанс - една година обучение при легендарния Мстислав Ростропович. Това изстрелва Мюлер-Шот още в юношеска възраст сред големите звезди на световната сцена.

Тази вечер той за първи път ще застане пред българската публика - като солист в Концерта за виолончело и оркестър от Едуард Елгар. Инструментът, с който свири вече 16 години, е изработен от Матео Гофрилер във Венеция през 1727 г.

Промени ли се усещането му за ценността на музиката по време и след пандемията от Ковид-19? Ето отговора на Даниел Мюлер-Шот:

„Първоначално, разбира се, изпаднахме в шок, защото не можехме дори да си представим, че всичко ще застине. Какво да правим, как да продължим? Но аз мисля, че това беше важен урок - какво е музиката за нас, какво е животът генерално, кое е важно за обществото - да си помагаме помежду си и също така да сме готови да правим жертви. Тази ситуация ни накара да се замислим - и политиците, и музикантите, да осъзнаем, че здравните работници и лекарите бяха толкова невероятни и продължиха напред. 

Аз, като музикант, осъзнах, че когато хората отново можеха да се събират заедно, ми се искаше още повече от преди да свиря за тях и да споделяме музика - да съм там, за да се подкрепяме. Музиката има това невероятно лечебно качество и смятам, че всички усещаме дори още по-силно сега, след това време на тежки предизвикателства, колко е ценно, че можем да сме заедно, че можем да се срещаме отново - ние сме социални същества и имаме нужда да контактуваме, а музиката сякаш увеличава това усещане.“

За пореден път Софийската филхармония ще поднесе специален подарък на меломаните с гостуването на двама великолепни интерпретатори - виолончелиста Даниел Мюлер-Шот и диригента Мишел Табачник. Ще звучи музика от Елгар, Дебюси и Брамс, а началото е в 19 часа.

Представянето можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10