"Това е мощта, силата на литературата. За да мога да говоря за тази история, която се случи много отдавна - през 1985 г. моята майка беше изнасилена и убита от лице, осъдено на доживотен затвор - много по-късно си дадох сметка, че този човек беше съсипал нашия живот и трябваше да открия своя собствен поглед върху това действие. Обществото осъди този убиец, обществото се изчисти морално от този потенциален враг, но вътрешните болежки не са поправени. Това е задачата, ролята на литературата – да разнищи този въпрос. Да срещне самия убиец с неговия жест, преминавайки през неговия поглед", разказа авторката в интервю за БНР.
Литературата е невероятно, гениално средство, убедена е Софи Дол.
"Убиецът на майка ми не е реален човек, това е персонаж. Аз го манипулирам и му казвам какво да прави, къде да отиде и т.н. В това се състои моето истинско отмъщение. Срещата между мен и убиеца на майка ми е измислена от мен, не е реална, тя се е случила само в романа. Този подход, тази техника носи своите невероятни положителни резултати", изтъкна тя.
Дол разкри още, че става въпрос за сложна стилистична композиция, в която има две гледни точки: на дъщерята на жертвата и на убиеца.
"Авторът е поставен в специална морална позиция – на човека, който от свое име раздава правосъдие. Той по-скоро поема формално аз-а на убиеца, като го използва за себе си и слага своите мисли в неговата уста. Това е много деликатно упражнение."
Запитана може ли прошката да е по-силно наказание от присъдата, в предаването "Хоризонт до обед" Софи Дол коментира:
"Нямам отговор. Това са философски, метафизични въпроси. Дали прошката може да бъде по-суровото наказание – това е все едно да се изтриеш от лицето на човечеството. Всъщност си станал едно абсолютно нищо – до такава степен, че може да ти се прости. Забавлявайки се да разхождам моя персонаж през романа, да направя от него един малък, страхлив градинар – именно това е най-голямото наказание за него."
"Заглавието напомня за голямо пране, за голямо почистване – опитваме се да изплакнем, да измием, да почистим лошите спомени, несправедливостта, неизтърпяното наказание. До момента, в който водата стане толкова чиста, че да сме способни да пишем. Точно в този момент от грозотата на престъплението се появява красотата на поезията", смята френската писателка.
Цялото интервю чуйтев звуковия файл.
Превод в ефир: Магдалена МарчеваКопнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан и срещу него тегне обвинение за..
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..