Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолозите в Силистра откриха останки от 11-ти Клавдиев легион

Открити са четири големи каменни Рановизантийски сгради

Гробище от 19 век
Снимка: Незабравка Кирова

Археолозите в Силистра отново направиха открития. Намерени са останки от сгради от времето, когато създадения от 11-ти Клавдиев легион лагер престава да изпълнява военните си функции. Открити са и доказателства, потвърждаващи тезата, че крепостта е била възстановена по времето на Ранновизантийската епоха. Почти 1000 години след 10 век пък в този район на страната не е имало селище. Дни по-късно втори екип археолози, отново при изкопни работи по водния цикъл на Силистра, откриха надгробна плоча с епитафия, поръчана в памет на ветеран от 11-ти Клавдиев легион.
Останки от ранновизантийски сгради  Снимка: Незабравка Кирова
Близо месец археолозите Кристиян Михайлов и Светлана Ганчева са на терен по улица "31 полк" в Силистра. Място, което попада в границите на някогашния военен лагер на 11-ти Клавдиев легион.

"Легионният лагер представлява правоъгълна каменна крепост на територия около 180 декара. Тя е изградена в началото на II век от 11-ти Клавдиев легион и от други лагери на Римската империя. От проучвания на нашия лагер в Силистра знаем, че вътрешността на крепостта е плътно застроена с каменни сгради. Това са казарми за легионерите, по-представителни жилища за висшия команден състав".
След като в средата на 5-ти век градът е унищожен от хуните е трудно да се каже какво се случва тук по тези земи. Липсват археологически свидетелства.

"Знаем, че Дуросторум с новото име Дуростол е възстановен в края на 5-ти и през 6-ти век. За нас беше особено интересно да установим, че през 6-ти век, преди Ранновизантийската епоха лагерът е отново плътно застроен. Открихме четири големи каменни Рановизантийски сгради. Това потвърждава изказаното мнение от първия проучвател на лагера Пети Доневски, че крепостта е възстановена и е използвана през Ранновизантийската епоха. Тези сгради - ранновизантийски са унищожени в края на 6-ти век или началото на 7-ми при аварските и славянските нашествия".  

За историците са любопитни находките, които показват, че крепостта не само е била използвана по време на ранновизантийската епоха, но е била и силен притегателен център за цивилното население, което е търсило сигурност.

След аварите, почти за две столетия градът не е бил обитаван, разказа още Кристиян Михайлов.

"Тук се появява отново население през Първото българско царство през 9-ти и 10 век. Вероятно става дума за един от кварталите на ранносредновековния Дръстър. Следите, които намираме от това население показват, че са съвсем обикновено, бедно население".

Надгробна плоча с епитафии   Снимка: Незабравка Кирова
Надгробна плоча с епитафия открива екипът на проф. Георги Атанасов по друга силистренска улица.

"С колегата Калоян Димов и Денислав Денев попаднахме на 7 много сериозни археологически структури, зидове на римски сгради. Това са много стабилни постройки. Това е илюстрация на един много наситен градски живот".
Проф. Георги Атанасов  Снимка: Незабравка Кирова
Работата по датирането на надгробната плоча и установяването с прецизна точност на личността на починалия, предстои, допълни проф. Атанасов.
Проф. Георги Атанасов, Калоян Димов, Денислав Деев    Снимка: Незабравка Кирова
По-рано през годината археолозите от Регионален исторически музей – Силистра, следствие на изкопните дейности по водния цикъл, откриха древни тракийски жилища, датирани от втори-първи век преди Христа.
Открито бе и мястото, където е поставен първия камък на древния Дуросторум, днешна Силистра и част от западната кула на северната порта, както и канала, минавал под портата на легионния лагер".


Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09