Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолозите в Силистра откриха останки от 11-ти Клавдиев легион

Открити са четири големи каменни Рановизантийски сгради

Гробище от 19 век
Снимка: Незабравка Кирова

Археолозите в Силистра отново направиха открития. Намерени са останки от сгради от времето, когато създадения от 11-ти Клавдиев легион лагер престава да изпълнява военните си функции. Открити са и доказателства, потвърждаващи тезата, че крепостта е била възстановена по времето на Ранновизантийската епоха. Почти 1000 години след 10 век пък в този район на страната не е имало селище. Дни по-късно втори екип археолози, отново при изкопни работи по водния цикъл на Силистра, откриха надгробна плоча с епитафия, поръчана в памет на ветеран от 11-ти Клавдиев легион.
Останки от ранновизантийски сгради  Снимка: Незабравка Кирова
Близо месец археолозите Кристиян Михайлов и Светлана Ганчева са на терен по улица "31 полк" в Силистра. Място, което попада в границите на някогашния военен лагер на 11-ти Клавдиев легион.

"Легионният лагер представлява правоъгълна каменна крепост на територия около 180 декара. Тя е изградена в началото на II век от 11-ти Клавдиев легион и от други лагери на Римската империя. От проучвания на нашия лагер в Силистра знаем, че вътрешността на крепостта е плътно застроена с каменни сгради. Това са казарми за легионерите, по-представителни жилища за висшия команден състав".
След като в средата на 5-ти век градът е унищожен от хуните е трудно да се каже какво се случва тук по тези земи. Липсват археологически свидетелства.

"Знаем, че Дуросторум с новото име Дуростол е възстановен в края на 5-ти и през 6-ти век. За нас беше особено интересно да установим, че през 6-ти век, преди Ранновизантийската епоха лагерът е отново плътно застроен. Открихме четири големи каменни Рановизантийски сгради. Това потвърждава изказаното мнение от първия проучвател на лагера Пети Доневски, че крепостта е възстановена и е използвана през Ранновизантийската епоха. Тези сгради - ранновизантийски са унищожени в края на 6-ти век или началото на 7-ми при аварските и славянските нашествия".  

За историците са любопитни находките, които показват, че крепостта не само е била използвана по време на ранновизантийската епоха, но е била и силен притегателен център за цивилното население, което е търсило сигурност.

След аварите, почти за две столетия градът не е бил обитаван, разказа още Кристиян Михайлов.

"Тук се появява отново население през Първото българско царство през 9-ти и 10 век. Вероятно става дума за един от кварталите на ранносредновековния Дръстър. Следите, които намираме от това население показват, че са съвсем обикновено, бедно население".

Надгробна плоча с епитафии   Снимка: Незабравка Кирова
Надгробна плоча с епитафия открива екипът на проф. Георги Атанасов по друга силистренска улица.

"С колегата Калоян Димов и Денислав Денев попаднахме на 7 много сериозни археологически структури, зидове на римски сгради. Това са много стабилни постройки. Това е илюстрация на един много наситен градски живот".
Проф. Георги Атанасов  Снимка: Незабравка Кирова
Работата по датирането на надгробната плоча и установяването с прецизна точност на личността на починалия, предстои, допълни проф. Атанасов.
Проф. Георги Атанасов, Калоян Димов, Денислав Деев    Снимка: Незабравка Кирова
По-рано през годината археолозите от Регионален исторически музей – Силистра, следствие на изкопните дейности по водния цикъл, откриха древни тракийски жилища, датирани от втори-първи век преди Христа.
Открито бе и мястото, където е поставен първия камък на древния Дуросторум, днешна Силистра и част от западната кула на северната порта, както и канала, минавал под портата на легионния лагер".


Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07

Българското политическо меню

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..

публикувано на 01.12.24 в 22:49

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24