Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и Румъния остават извън Шенген, Австрия и Нидерландия казаха "не"

Край Информационния център на Европейския съвет в центъра на Букурещ, 8 декември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Шенгенската зона от 1 януари ще бъде приета само Хърватия, а България и Румъния остават извън зоната без граничен контрол - това е резултатът от днешното гласуване в Съвета на министрите на правосъдието и на вътрешните работи от ЕС.

Австрия гласува против присъединяването на България и Румъния към Шенген, Нидерландия застана само срещу нас, а Хърватия  получи зелена светлина от всички държави членки.

България трябва да направи допълнителни стъпки, каза министърът по миграцията на Нидерландия Ван дер Бюрх след края на заседанието на министрите в Брюксел: "Има разлика между Румъния и България. Румъния можеше да влезе в Шенген, но България трябва да направи още няколко стъпки, преди да бъде готова".

Същевременно Ван дер Бюрх призна, че двете държави не могат да бъдат разделени при вота и затова ситуацията е в ръцете на България: "Винаги може да се предложи нещо в дневния ред на Съвета, зависи от другите страни членки", каза нидерландският министър, запитан кога въпросът отново ще бъде разгледан. 

Според министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев, в рамките на следващата година страната ни може да постигне положителен резултат.

Това, че България и Румъния няма да получат одобрението на Австрия, бе ясно изразено още сутринта от министъра на вътрешните работи Герхард Карнер: "Аз съм твърдо "за" да бъде отложено разширяването на Шенгенската зона с България и Румъния, тъй като към момента намирам за неправилно да разширяваме система, която не функционира. Имаме над 100 000 случая на нерегистрирани мигранти, пресекли източната ни граница. Трябва да проследим дали системата ще започне да функционира, така че Австрия и други страни да не се сблъскват със сегашния поток от нелегални мигранти".

По-късно стана ясно, че Нидерландия настоява за България да бъде изготвен доклад по Механизма за сътрудничество и проверка - практика, преустановена от Еврокомисията преди две години.  Това припомни и еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон, която изрази разочарование от днешното решение на Съвета:

"Бих искала да се обърна и към гражданите на Румъния и България - вие заслужавате да сте пълноправни членки на Шенген. Вие заслужавате да получите достъп до свободното движение в Шенгенското пространство. И бих искала да ви кажа, че не съм разочарована, но така или иначе, споделям разочарованието си с гражданите на двете страни. Разбира се, ролята на Комисията е да бъде оптимистично настроена и да предприеме следващите действия. Ние ще направим това и съм убедена, че ще постигнем присъединяването на България и Румъния по време на този мандат. Това ще бъде мой приоритет".

Че двете страни са готови за Шенген смята и министърът на вътрешните работи на Чехия Вит Ракушан: "Според мен, Румъния и България са готови за членство в Шенген. Аз съм много благодарен на двете страни за цялата работа, която свършиха пред последната година и последния месец.  Убеден съм, че времето им ще дойде скоро".

Вит Ракушан обаче отхвърли възможността другата седмица да се проведе извънреден Съвет по правосъдие и вътрешни работи, на който евентуално да се стигне до компромис за приемане на България и Румъния в Шенген:

"Ще поддържаме контакти с Нидерландия и Австрия, опитваме се да започнем този диалог с тях и, разбира се, ще останем във връзка и с представителите на България и Румъния. Тяхното присъединяване към Шенген все още е наш приоритет, но наистина се съмнявам, че страните членки са готови да проведат извънреден Съвет до края на нашето председателство. Но както обещах и на вашия министър, ще направя всичко възможно до края на нашето председателство“, коментира министърът, чиято страна е ротационен председател на ЕС.

Ракушан уточни, че от правна гледна точка разделянето на България и Румъния не е възможно, след като се появиха спекулации и за такъв вариант.

След като този топ приоритет на изтичащото чешко председателство на ЕС не беше осъществен, очакванията се прехвърлят към идващото от Нова година шведско. Министър Иван Демерджиев е разговарял с шведския си колега и е получил уверения, че усилията в полза на страната ни ще продължат. Австрия е конструктивно настроена, смята той:

Запитан от "Хоризонт" дали ще предприемем ответни мерки срещу Австрия и Нидерландия, министър Демерджиев отговори лаконично: "В момента обмисляме диалог, когато се изчерпят средствата за конструктивен диалог, ще ви кажа кои са следващите стъпки."

"Лош ден за Европа" - така германската министърка на вътрешните работи Нанси Фезер нарече днешното решение България и Румъния да не бъдат приети в Шенген "Иска ми се да бяхме взели друго решение, резултатът не е добър за Европа от геополитическа гледна точка", каза още Фезер, цитирана от агенция Ройтерс.

Същевременно от Прогресивния алианс на социалистите и демократите настояха председателката на Европейския парламент Роберта Мецола да поиска Съветът на ЕС и Европейската комисия да направят изявления следващата седмица пред пленарната зала на Европарламента в Страсбург по повод днешното решение на страни членки да блокират присъединяването на България и Румъния към Шенген.

Евродепутатите от Алианса определят решението като "катастрофално, несправедливо, недопустимо и неподплатено".

"България и Румъния си свършиха работата, изпълниха изискванията и заслужават да станат част от Шенген. С подобни решения може да се разруши европейското единство", се казва в изявлението им в "Туитър".

Темата "Шенген" стана фокус и на политическите реакции у нас. Парламентарно представените политически сили коментираха в Народното събрание решението, взето в Брюксел:

От ГЕРБ смятат, че решението е вредно за единството на Евросъюза, особено в сегашната геополитическа обстановка.

Бившият външен министър Екатерина Захариева посочи, че това е неприемливо, защото България е изпълнила всички условия още през 2011-а и е инвестирала много средства за опазване на външната граница:

"Да престанат да измислят аргументи, които категорично не съответстват на шенгенските условия. Когато български министър-председател, в случая  господин Петков, обикаля европейски и световни столици, да обяснява колко е зле в България, как от него започва всичко, всъщност дава аргументи на скептичните държави и е част от причината България в момента да има "не", коментира Захариева.

От "Продължаваме промяната" обвиниха ГЕРБ. Съпредседателят на формацията Кирил Петков каза, че в свои разговори с европейски лидери те са изразявали съмнение, че ако Бойко Борисов се върне на власт, и старите практики ще се върнат отново: "Те казаха: "Ние не сме били слепи нито за "Капитан Андреево", нито за "Росенец", така че ние имаме голям страх, че ако се върне правителство, контролирано от ГЕРБ, старите практики ще се върнат отново". Аз вярвам, че България заслужава да бъде в Шенген. Ние не сме втора категория хора. Вместо да правим агресивна реторика, трябва да си свършим работата", каза Петков.

"България трябва да предоговори условията за членство, или изцяло да излезе от Европейския съюз" - е категоричната позиция на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов:

"Очеизвадно става вече с оглед на това решение, което беше взето, че Европейският съюз всъщност държи България като в "студен резерв", който винаги трябва да си остане студен. И затова всъщност с това решение стана очевидно, очеизвадно ясно, лицемерието на тази евроатлантическа шайка".

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов посочи, че няма за какво да се сърдим. Това, което е необходимо, са реформи и най-вече в прокуратурата:

"Реформи. Трябва да си стегнем службите за сигурност, граничния контрол, правосъдието, всички структури, които трябва да се борят с корупцията - нещо, което България не може да направи и това спъва възможността ни да се интегрираме в Европейския съюз".

"Поредното оставане отвън е несправедливо спрямо България и българския народ" - заяви и Александър Николов от "Български възход".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Василев: С поправките на Конституцията вече няма еднолична власт

Промените в Конституцията са гаранция, че няма да има еднолична власт, когато президентът назначава служебно правителство. Така съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отговори на критиките за безпрецедентната ситуация, която създадоха гласуваните промени. Ръководството на ПП бе в Благоевград на среща с членове и симпатизанти...

публикувано на 19.04.24 в 20:46
Река Тунджа

Почистват коритото на река Тунджа и нейните притоци край Елхово

В района на Елхово започна почистване на коритото на река Тунджа и нейните притоци от паднали дървета и растителност. Целта е да се подобри проводимостта и да не се допуска забентване. През последните месеци нивото на Тунджа по долното течение бележи огромен спад, заради трайното засушаване в целия регион. Опасността от наводнения заради..

публикувано на 19.04.24 в 20:39

Таня Светлинова е избрана за председател на РИК - Смолян

Таня Светлинова от ДПС беше избрана за председател на Районната избирателна комисия в Смолян. ЦИК определи служебно Светлинова да е председател, а Добрин Тодоров да е секретар.  Централната избирателна комисия определи 13-членния състав на РИК в Смолян, защото парламентарно представените партии не се разбраха за председателското място на..

публикувано на 19.04.24 в 20:32

Гражданският съвет към ВСС иска ЗСВ да не се приема, докато не се произнесе Конституционният съд

Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет подкрепи становището на Камарата на следователите, с което се настоява служебният министър на правосъдието да спре процедурата по приемането на Закона за съдебната власт, докато не се произнесе Конституционният съд. На изнесеното заседание във Велико Търново се проведе и дискусия по проблемите на..

публикувано на 19.04.24 в 19:47

2 май е неучебен за всички училища в страната

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков издаде заповед, с която определя 2 май за неучебен за всички училища в страната и за българските държавни училища в чужбина. Така почивните дни за учениците в началото на следващия месец ще бъдат общо шест - от 1 до 6 май включително.

публикувано на 19.04.24 в 19:39
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана

Съюзниците от НАТО се споразумяха да предоставят на Киев допълнителни системи за противовъздушна отбрана, съобщи ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг.  След видеоконферентната връзка на министрите на отбраната на Алианса с украинския президент Володимир Зеленски  генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви пред журналисти в Брюксел, че..

публикувано на 19.04.24 в 19:24

Нови руски удари по територията на Украйна

Русия нанесе нови ракетни удари по територията на Украйна. Същевременно руският министър на външните работи Сергей Лавров обяви, че бойните действия ще продължат дори ако започнат мирни преговори между Москва и Киев. В ранния следобед в източните, южните и централните райони на Украйна беше обявена въздушна тревога, а украинските медии съобщиха..

публикувано на 19.04.24 в 19:15