Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателката Весела Люцканова размишлява за семейните ценности в книга "Ева и нейните дъщери"

Весела Люцканова
Снимка: Спас Крайнин, БНР

"Когато прочетете книгата, ще научите на какво е била подлагана жената. При смърт на съпруг жената е била погребвана жива", каза за БНР писателката Весела Люцканова за нейната нова книга "Ева и нейните дъщери". Писателката е автор на 48 книги.
В книгата "Ева и нейните дъщери" Весела Люцканова разказва за жена, която избира да живее с мъж в чужбина.

В предаването "Графити по въздуха" писателката добави:

"Огромната ми тревога за бъдещето на света е да не се изражда човечеството чрез новите технологии и генетиката, да не се върви срещу природата".

По думите ѝ "човечеството трябва да помисли за изхранването, а не да напада тази или онази страна".

Писателката бе гост и на предаването "Нощен Хоризонт":

"В днешно време е прието, че съвременната жена е равна на мъжа, но природата не ни е създала равни. Тя ни е създала, така че да се допълваме взаимно и да се получи нещо цялостно. Разрушаването на този модел, както и героинята се вълнува, е много опасно". 

Банко Банков, рецензент на книгата допълни:

"Ние живеем във време, в което се правят опити да бъде променена нашата цивилизация и нашата духовност. Това е художествено оръжие срещу подобни опити, срещу това да бъде разрушена основата на семейството, клетка на обществото, да бъдат поставени под съмнение вековни отношения между мъж и жена".
Весела Люцканова  Снимки: Станислава Пирчева
Зорница Джоринска, редактор на книгата, коментира:

"Тя поставя въпрос, който занимава световната общественост - това е въпроса за устояване на нравствените ценности".

По думите ѝ "европейците в тази част на Европа сме възпитани в някакви изконни ценности, ценим отношенията между деца и родители, възпитани сме в християнски добродетели". 

Благовеста Касабова, доайен на литературната критика, заяви:

"Книгата е интересна, разказва интересна история, което е достатъчно да привлече внимание, защото сме свидетели на едни повтарящи се сюжети в нашата литература - всичко е тъжно, грозно, бедно, опасно. А това е една книга, която въпреки че се занимава с една глобална заплаха, обръща внимание на красивите и вечни неща - тези, които ни карат да се усмихваме, мотивират да живеем".
Весела Люцканова  Снимки: Станислава Пирчева
Слушателят Юли Йорданов допълни: 

"От години ми се иска да те попитам какъв е твоя компас в ориентирането според критериите за стойностното, защото в днешния книжен пазар има една лавина от белетристична продукция. Как успяваш да отделяш зърното от плявата в днешния книжен пазар".

Весела Люцканова отговори, че когато започва да чете текст на някой автор разбира дали този човек е талантлив или не е талантлив.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Много силно начало на новия оперен сезон

Дълго ще се помни откриването на сезон 2024/2025 г. на Софийската национална опера и балет! В годината на Джакомо Пучини Националният ни оперен театър започна новия си сезон с последната творба на великия италиански композитор “Турандот“ – опера, в която целият музикален свят почита българката Гена Димитрова като една от най-великите..

публикувано на 08.10.24 в 18:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В първото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Изключително силно начало на оперния сезон 2024/2025 г.! Предлагаме ви отзвук от три големи музикални събития: - откриването на сезона на Софийската национална опера и балет с “Турандот“ от Пучини под..

обновено на 08.10.24 в 15:16

Кураторски тур в изложбата "Вода, следвай ни" на Боряна Венциславовa

Днес от 18 часа художникът и визуален артист Боряна Венциславова прави тур в Топлоцентрала по своето вдъхновение от водата – "Вода, следвай ни", а самата изложба беше открита на 28 септември. "Цялата изложба се занимава с различни аспекти на това по какъв начин тогава беше ъндърграунд културата, сега се превърна в поп култура, влияе върху..

публикувано на 08.10.24 в 12:21

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев – един от най-значимите български художници. От днес – 08.10, до 3 ноември – там ще бъдат изложени негови платна. В изложбата са показани най-значимите цикли от живописното творчество на баща ми, разказа пред БНР Йоана Левиева. "Това са "Царски..

публикувано на 08.10.24 в 12:01

Изчезващият пазар - културен феномен

" Изчезващият пазар като културен феномен " – това е интерактивна изложба, която събира непоказвани и познати фотографии и 5 авторски видеа. Разказва за времето и различните исторически пластове и метаморфози на софийската пазарна зона от някогашната улица "Търговска" през ЦУМ, Халите до днешния Женски пазар. Режисьорът Екатерина Минкова..

публикувано на 08.10.24 в 10:23
Елена Тончева

Филмът "Никол" на Елена Тончева за тънката граница между илюзии и реалност

Филмът "Никол" на Елена Тончева получи специалната награда на Филмаутор за млади автори на фестивала "Златна роза".  Една продукция на границата между черната комедия и трилъра, а в нея участват доста познати лица като Калин Врачански, Китодар Тодоров и Ирина Митева.  Повече за филма разказва Елена, която е сценарист и режисьор: "Никол е..

публикувано на 08.10.24 в 09:23

Вавилонската кула на Георги Маринов в галерия "Стубел"

Чрез серията пластики на тема "Вавилонската кула", представени в галерия "Стубел", Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството. Това пише за изложбата Аксиния Джурова. Изложбата се открива утре - 8 октомври от 18 часа и може да се види до 26..

публикувано на 07.10.24 в 16:19