Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" Диян Стаматов, директор на столичното 119 средно училище "Михаил Арнаудов" и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. По думите му при подобен казус реакцията от страна на МВР е мигновена и не е имало забавяне.
Наркотичните вещества са в изключително голямо разнообразие – от най-обикновени дъвки, през синтетични вещества, които се променят толкова бързо, че трудно се запомнят имената им, коментира училищният директор.
"Лекциите, които провеждаме всяка година, започват обикновено от шести клас, с основната идея да насочим вниманието на учениците към вредата от влиянието на подобни вещества. Далеч по-висока е насочеността ни към учениците от 8 клас и горен курс."
Според Стаматов личи "кой от учениците има досег до подобни вещества". Той алармира, че "психопрофилът на дете, което има досег до подобни вещества, няма нищо общо с онова, което беше преди години".
"По-лесно се достига до деца, които са по-ученолюбиви, в категорията отличници, а не толкова деца, които са, както беше преди, по-слабо мотивирани към училището."
По-ученолюбивите деца са и по-наивни, докато по-слабо мотивираните са по-гъвкави в мисленето си, допълни директорът.
Диян Стаматов обясни, че в опит да се предотврати употребата на наркотици делят учениците на две групи – в едната група попадат тези, за които има "малки съмнения, но няма сериозно доказателство", а в другата влизат онези подрастващи, за които има както съмнения, така и доказателства. Тук обаче училищните власти се натъкват на недоверие от страна на родителите.
"Във всички примери досега родителите не приемат, че това, за което им споделяме, е истина. Те твърдят, че детето и набедено и няма нищо общо с подобни вещества и употребата им и ние сме си преекспонирали професионалните ангажименти. Този период на осъзнаване от страна на родителя, за голямо съжаление, продължава година-две, което е много дълъг период за разрешаване на този проблем. А той започва да се разрешава, когато нещата стигнат до изчезване на предмети от дома и дори изчезва самото дете."
Няма защитено училище, в което нещата да са 100%-ово обезопасени, категоричен е Диян Стаматов. Той съветва родителите да не мислят, "че това не касае тяхното дете, а винаги да имат едно наум".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..