Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директор: Променя се профилът на учениците, употребяващи наркотици. Податливи са по-ученолюбивите

Диян Стаматов: Няма защитено училище, в което нещата да са 100%-ово обезопасени. Родителите винаги да имат едно наум

Снимка: Сияна Спиридонова

Да се категоризира ученик, който използва наркотични вещества, е опасно, рисково и деликатно, а последиците от това са много сериозни. Въпреки това, веднага щом се забележи подобно нещо близо до училище, се сигнализират кварталния полицай и районното управление.

Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" Диян Стаматов, директор на столичното 119 средно училище "Михаил Арнаудов" и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. По думите му при подобен казус реакцията от страна на МВР е мигновена и не е имало забавяне.

Наркотичните вещества са в изключително голямо разнообразие – от най-обикновени дъвки, през синтетични вещества, които се променят толкова бързо, че трудно се запомнят имената им, коментира училищният директор.

"Лекциите, които провеждаме всяка година, започват обикновено от шести клас, с основната идея да насочим вниманието на учениците към вредата от влиянието на подобни вещества. Далеч по-висока е насочеността ни към учениците от 8 клас и горен курс."

Снимка: архив

Според Стаматов личи "кой от учениците има досег до подобни вещества". Той алармира, че "психопрофилът на дете, което има досег до подобни вещества, няма нищо общо с онова, което беше преди години".

"По-лесно се достига до деца, които са по-ученолюбиви, в категорията отличници, а не толкова деца, които са, както беше преди, по-слабо мотивирани към училището."

По-ученолюбивите деца са и по-наивни, докато по-слабо мотивираните са по-гъвкави в мисленето си, допълни директорът.

Диян Стаматов  Снимка: БГНЕС

Диян Стаматов обясни, че в опит да се предотврати употребата на наркотици делят учениците на две групи – в едната група попадат тези, за които има "малки съмнения, но няма сериозно доказателство", а в другата влизат онези подрастващи, за които има както съмнения, така и доказателства. Тук обаче училищните власти се натъкват на недоверие от страна на родителите.

"Във всички примери досега родителите не приемат, че това, за което им споделяме, е истина. Те твърдят, че детето и набедено и няма нищо общо с подобни вещества и употребата им и ние сме си преекспонирали професионалните ангажименти. Този период на осъзнаване от страна на родителя, за голямо съжаление, продължава година-две, което е много дълъг период за разрешаване на този проблем. А той започва да се разрешава, когато нещата стигнат до изчезване на предмети от дома и дори изчезва самото дете."

Няма защитено училище, в което нещата да са 100%-ово обезопасени, категоричен е Диян Стаматов. Той съветва родителите да не мислят, "че това не касае тяхното дете, а винаги да имат едно наум".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16