Ще започне вече трета година, откакто общините работят в политическа нестабилност. Законодателството в сферата на публичните финанси не е подготвено за такива периоди.
Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Няма хипотези как да се справят държавата и общините с публичните финанси, ако няма държавен бюджет, посочи тя и напомни, че за втора поредна година сме в хипотезата на удължителен бюджет.
Теоретично не бил следвало да има прекъсване и недостиг на финансиране в първите месеци, ако този удължителен закон бъде приет до Нова година, уточни Силвия Георгиева.
"Ако не, както ние, така и цялата държава ще работим в хипотеза без никаква законодателна рамка за разходване на публичните средства."
Че няма приет държавен бюджет и до края на годината не се очертава да има такъв за 2023 г., се отразява много тежко на финансите на общините, смята Силвия Георгиева. По думите ѝ общинските бюджети са като скачени съдове с държавния.
"При тази политическа картина и този продължителен период на опити за структуриране на централно правителство очевидно няма да доведе до скорошно приемане на държавен бюджет", изрази опасенията на общините тя и припомни, че 2023 година е и изборна за местните власти.
Общините влизат в 2023 г. без прогнози, без ясна рамка какви ресурси могат да се планират както за капиталовите програми, така и за финансирането на делегираните от държавата дейности, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ в предаването "Преди всички".
"Разчитаме, че този удължителен закон ще ни даде и възможност да разходваме средства по европейските проекти. През 2023 приключваме всички проекти по стария програмен период. Има опасност да блокираме европейските проекти."
По отношение на социалните програми на общините картината е в известна степен по-подредена, отчете Георгиева.
Проектите са подготвени, договорите са сключени, няма прекъсване по тези услуги, увери тя.
Българското законодателство съдържа много сериозни рестрикции за публичните органи, които искат да постигнат енергийна автономност извън настоящите доставчици, отбеляза още Силвия Георгиева.
По думите ѝ стои задачата да бъдат убедени централната власт и депутатите да променят законодателството, така че общините да могат да произвеждат енергия, за да станат независими и да не се молят за компенсации.
ВиК отрасълът е структуроопределящ за качеството на живот и не бива държавата да провежда обществено обсъждане на този изключително важен закон само в рамките на 14 дни, отправи критики Георгиева. По думите ѝ принудително се окрупняват общинските водни дружества, а такова задължение от Брюксел няма.
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..