Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Общините влизат в 2023 г. без прогнози, без ясна рамка какви ресурси могат да се планират"

Силвия Георгиева: Законодателството за публичните финанси не е готово за периоди на политическа нестабилност

"Няма хипотези как да се справят държавата и общините с публичните финанси, ако няма държавен бюджет"

Силвия Георгиева
Снимка: НСОРБ

Ще започне вече трета година, откакто общините работят в политическа нестабилност. Законодателството в сферата на публичните финанси не е подготвено за такива периоди.

Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Няма хипотези как да се справят държавата и общините с публичните финанси, ако няма държавен бюджет, посочи тя и напомни, че за втора поредна година сме в хипотезата на удължителен бюджет.

Теоретично не бил следвало да има прекъсване и недостиг на финансиране в първите месеци, ако този удължителен закон бъде приет до Нова година, уточни Силвия Георгиева.

"Ако не, както ние, така и цялата държава ще работим в хипотеза без никаква законодателна рамка за разходване на публичните средства."

Че няма приет държавен бюджет и до края на годината не се очертава да има такъв за 2023 г., се отразява много тежко на финансите на общините, смята Силвия Георгиева. По думите ѝ общинските бюджети са като скачени съдове с държавния.

"При тази политическа картина и този продължителен период на опити за структуриране на централно правителство очевидно няма да доведе до скорошно приемане на държавен бюджет", изрази опасенията на общините тя и припомни, че 2023 година е и изборна за местните власти.

Общините влизат в 2023 г. без прогнози, без ясна рамка какви ресурси могат да се планират както за капиталовите програми, така и за финансирането на делегираните от държавата дейности, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ в предаването "Преди всички".

"Разчитаме, че този удължителен закон ще ни даде и възможност да разходваме средства по европейските проекти. През 2023 приключваме всички проекти по стария програмен период. Има опасност да блокираме европейските проекти."

По отношение на социалните програми на общините картината е в известна степен по-подредена, отчете Георгиева.

Проектите са подготвени, договорите са сключени, няма прекъсване по тези услуги, увери тя.

Българското законодателство съдържа много сериозни рестрикции за публичните органи, които искат да постигнат енергийна автономност извън настоящите доставчици, отбеляза още Силвия Георгиева.

По думите ѝ стои задачата да бъдат убедени централната власт и депутатите да променят законодателството, така че общините да могат да произвеждат енергия, за да станат независими и да не се молят за компенсации.

ВиК отрасълът е структуроопределящ за качеството на живот и не бива държавата да провежда обществено обсъждане на този изключително важен закон само в рамките на 14 дни, отправи критики Георгиева. По думите ѝ принудително се окрупняват общинските водни дружества, а такова задължение от Брюксел няма.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45