Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оловната тишина около смъртта на Вапцаров - на бял свят са документи, крити 80 години

Ивайла Александрова: Вапцаров е поел вината на тези, които е предал. Ще живее винаги с поезията

Снимка: БГНЕС

"Оловна тишина" е документално разследване на Ивайла Александрова по дело 585, по което е осъден и разстрелян поетът Никола Вапцаров.

Изследването излиза 80 години след смъртта на поета.

"Бяхме направили вече филма с Костадин Бонев – "Вапцаров – пет разказа за един разстрел". Бяхме казали А, аз просто казах Б и продължих", обясни авторката в предаването "Хоризонт до обед". Ивайла Александрова е автор и на документалния роман "Горещо червено".

"Много хора се страхуваха. Всички казваха, че това е книга, която никога няма да излезе, че не ѝ е дошло времето. Защото това е премълчаната,  скритата история на комунистическата партия. Разказвам, без да го анализирам. Разказвам факти и се базирам на разкази на хора. Абсолютно всичко е документирано откъде е взето", разказа Александрова пред БНР и уточни корените на процеса срещу Никола Вапцаров.

"Дошли са вече парашутистите и подводничарите, изпратени от Георги Димитров. Това е било акция не само в България, акция и в Германия, и в Чехия, и в Полша, в Корея дори. Целта е била да се покаже, че всички тези страни са на страната на Съветския съюз във войната. (…) В момента, когато ги сриват от бой, те вече организират превземането на Европа посредством тези парашутисти, подводничари. Подробно е разказано в книгата и се базира на документи."

Ивайла Александрова  Снимка: Ирина Недева

Ивайла Александрова показва документи, които разкриват тази голяма подривна мрежа, върху които се базира процесът през 1942 г. По–късно, с идването на власт на комунистическата партия делото е било засекретено.

Всеки предава всекиго, включително Вапцаров, било е много жестоко, изтъкна Александрова.

"Всички – да тръгнем от подводничарите и парашутистите, всеки го е предал. В процеса 585 също всеки го е предал пред Гешев. Успоредно с правния процес върви и едно разследване, предизвикано от ЦК на БКП, в което трябва да опишат писмено кой, кого, как и защо са предали. Върви паралелен партиен морален процес. Опирам се на тези документи, които те сами са написали. Това са документи, крити 80 години. Било е нещо ужасяващо."

Къщата-музей на поета в Банско  Снимка: БГНЕС

Това, което Вапцаров е писал в този период, вероятно му е помогнало да не загуби разсъдъка си. Писал е, защото е слаб, поясни авторката.

"Вероятно се е страхувал, в никакъв случай не е бил герой. Той просто всичко е разказал. Бил е изоставен в затвора."

Вапцаров е поел вината на тези, които е предал, подчерта авторката на документалното разследване.

"Той поема вината и поема смъртта. В някаква степен това е и негов избор. Той се е чувствал толкова виновен, че е бил готов да направи всичко, което поискат от него."

Според Александрова Вапцаров пише "Прощално" и "Борбата е безмилостно жестока" три месеца преди края, не в последния си ден.

"Аз открих и устните показания на Вапцаров. Шест пъти той е изговорил едно и също. Феноменална памет има Вапцаров - през цялото време посочва едни и същи дати, едни и същи часове. А в същото време пише на коляно стихове в тетрадката, която му дава Антон Попов."

Графолог е изследвал стиховете, за да докаже, че са негови, уточни още авторката.

"Той ще живее винаги с поезията", каза в заключение Ивайла Александрова.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37