Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оловната тишина около смъртта на Вапцаров - на бял свят са документи, крити 80 години

Ивайла Александрова: Вапцаров е поел вината на тези, които е предал. Ще живее винаги с поезията

Снимка: БГНЕС

"Оловна тишина" е документално разследване на Ивайла Александрова по дело 585, по което е осъден и разстрелян поетът Никола Вапцаров.

Изследването излиза 80 години след смъртта на поета.

"Бяхме направили вече филма с Костадин Бонев – "Вапцаров – пет разказа за един разстрел". Бяхме казали А, аз просто казах Б и продължих", обясни авторката в предаването "Хоризонт до обед". Ивайла Александрова е автор и на документалния роман "Горещо червено".

"Много хора се страхуваха. Всички казваха, че това е книга, която никога няма да излезе, че не ѝ е дошло времето. Защото това е премълчаната,  скритата история на комунистическата партия. Разказвам, без да го анализирам. Разказвам факти и се базирам на разкази на хора. Абсолютно всичко е документирано откъде е взето", разказа Александрова пред БНР и уточни корените на процеса срещу Никола Вапцаров.

"Дошли са вече парашутистите и подводничарите, изпратени от Георги Димитров. Това е било акция не само в България, акция и в Германия, и в Чехия, и в Полша, в Корея дори. Целта е била да се покаже, че всички тези страни са на страната на Съветския съюз във войната. (…) В момента, когато ги сриват от бой, те вече организират превземането на Европа посредством тези парашутисти, подводничари. Подробно е разказано в книгата и се базира на документи."

Ивайла Александрова  Снимка: Ирина Недева

Ивайла Александрова показва документи, които разкриват тази голяма подривна мрежа, върху които се базира процесът през 1942 г. По–късно, с идването на власт на комунистическата партия делото е било засекретено.

Всеки предава всекиго, включително Вапцаров, било е много жестоко, изтъкна Александрова.

"Всички – да тръгнем от подводничарите и парашутистите, всеки го е предал. В процеса 585 също всеки го е предал пред Гешев. Успоредно с правния процес върви и едно разследване, предизвикано от ЦК на БКП, в което трябва да опишат писмено кой, кого, как и защо са предали. Върви паралелен партиен морален процес. Опирам се на тези документи, които те сами са написали. Това са документи, крити 80 години. Било е нещо ужасяващо."

Къщата-музей на поета в Банско  Снимка: БГНЕС

Това, което Вапцаров е писал в този период, вероятно му е помогнало да не загуби разсъдъка си. Писал е, защото е слаб, поясни авторката.

"Вероятно се е страхувал, в никакъв случай не е бил герой. Той просто всичко е разказал. Бил е изоставен в затвора."

Вапцаров е поел вината на тези, които е предал, подчерта авторката на документалното разследване.

"Той поема вината и поема смъртта. В някаква степен това е и негов избор. Той се е чувствал толкова виновен, че е бил готов да направи всичко, което поискат от него."

Според Александрова Вапцаров пише "Прощално" и "Борбата е безмилостно жестока" три месеца преди края, не в последния си ден.

"Аз открих и устните показания на Вапцаров. Шест пъти той е изговорил едно и също. Феноменална памет има Вапцаров - през цялото време посочва едни и същи дати, едни и същи часове. А в същото време пише на коляно стихове в тетрадката, която му дава Антон Попов."

Графолог е изследвал стиховете, за да докаже, че са негови, уточни още авторката.

"Той ще живее винаги с поезията", каза в заключение Ивайла Александрова.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06