Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината на бързи обороти: Най-важното, което се случи в българското здравеопазване през 2022

Снимка: pixabay

Липсващи лекарства, лоши условия на труд за лекарите и на лечебен престой за пациентите, неясен хоризонт кога страната ни ще има истинска детска болница - това са част от проблемите в здравеопазването у нас през изминалата година. 

Макар и със смяна на правителства през няколко месеца, през изминалата година животът у нас се върна към някаква нормалност.  Формално това се случи в началото на април – извънредната обстановка отпадна, мерките срещу ковид станаха препоръчителни.  

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев препоръча силно спазването на лична хигиена. А относно задължителното, няколко месеца по-рано се оказа, че спазването на правила от депутатите в сградата на Народното събрание е по преценка на всеки от тях. Новите правила предвиждаха влизането там да става със зелен сертификат или с отрицателен тест за ковид – както в заведенията.  

Още преди затихването на пандемията хората у нас се сблъскаха с нов проблем – недостиг на живото поддържащи лекарства в аптечната мрежа. Миналата зима родители търсеха безуспешно медикаменти за дихателни инфекции. На прага на есента същите лекарства - отново се намираха трудно в кварталните аптеки в София. 

Към списъка на липсващите лекарства се добавиха инсулини за диабетно болните, медикаменти за разреждане на кръвта, за астма и за лечение на депресивни състояния.  Служебното ръководство на здравното министерство даваше разнопосочна информация за причините – веднъж, че има данни за задържане на лекарства по складовете, дни по-късно – че не това е причината за недостиг в аптеките.  

На фона на това обяснение от министър Меджидиев, началникът на кабинета му Момчил Мавров призна, че държавата няма механизъм, по който да санкционира складовете на едро за задържане на количества лекарства – ситуация, в която сме към момента. 

Въпреки заявката за създаване на нов механизъм за действие при недостиг на конкретно лекарство, няколко седмици по-късно, такъв не е измислен, а в министерството тепърва ще се обсъждат предложения за подобряване на организацията по снабдяване с лекарства. 

Ще има ли обаче кой да ни предписва тези лекарства и докога – въпрос, който мнозина си задаваха по време на поредните протести на медици за по-добри условия на заплащане и труд. Такива имаше няколко пъти през годината, на различни места в страната.  

В началото на април тогавашното правителство обеща по-високи заплати за работещите в здравеопазването. Няколко седмици след това синдикатите и част от работодателите подписаха нов колективен трудов договор за сектора, като заложиха минимална лекарска заплата от 1900 лева и вдигане на възнагражденията на медицинските сестри и санитарите.  

Болниците се оказаха неподготвени да плащат и от техните асоциации предупредиха за това още преди да има нов договор. 

В края на същия месец от синдикат "Защита", които не са участвали в подписването на договора, направиха палатков лагер пред здравното министерство и обвиниха правителството в лъжа.  

След смяната на властта служебният министър Асен Меджидиев обяви, че ще се търсят други решения за ръст на възнагражденията, които не се увеличиха дори и с вдигането на цените на клиничните пътеки. Лекари от отделни болници в страната продължиха да протестират, поредна демонстрация направиха и спешните медици, които шестваха в центъра на София в Деня на българския лекар. 

В мизерия и дългове продължиха да съществуват и общинските болници. Във Варненския тубдиспансер вече няколко дни спират тока почасово, пациентите са прибрани по домовете си, а медици без заплати от 10 месеца протестираха в понеделник. 

Отново във вчерашния ден в Ямбол за пореден път беше дадено начало на доизграждането на новата болница. Сградата е започната преди повече от 40 години, а медицинският персонал и пациентите изнемогват в старите постройки от павильонен тип, в очакване да се сбъднат още по-стари предизборни обещания.  

И още един въпрос няма дори ориентировъчен отговор: Кога ще имаме национална детска болница?. След окончателното отхвърляне на варианта със сградата, построена в двора на Александровска болница, през пролетта редовното правителство започна да проучва пет терена в София за изграждане на ново лечебно заведение. Едновременно с това започна и подготовката на анализ от каква болница има нужда, за да се планират съответните структури и медицински специалисти.

В началото на октомври стана ясно, че частният инвеститор Търговска лига е подал документи за построяване на детска болница в столицата. Водещи педиатри и неправителствени организации се обявиха против частния проект. Проф. Иван Литвиненко допусна, че държавата иска да се откаже да прави национална детска болница. 

От Търговска лига отхвърлиха твърдението, че проектът им е за национална болница. А здравното министерство върна подадените от тях документи за отстраняване на пропуски. Малко след това ресорният министър Асен Меджидиев и колегата му от регионалното министерство Иван Шишков обявиха, че има избран терен – в столичния квартал Горна баня.

И като стана дума за модернизация, напредъкът в електронното здравеопазване също беше поставен на изпитания през годината – преминаването към изцяло електронна рецепта така и не се случи, след като беше отлагано няколко пъти. Служебното правителство на Гълъб Донев остави хартиения вариант като възможност, пожелана от лекари и отхвърляна от фармацевти. 

В началото на юни започна издаването на електронни направления за преглед при специалист.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Урсула фон дер Лайен (вляво) получава документа за избора на ЕК от председателя на ЕП Роберта Мецола (вдясно) в Европейския парламент в Страсбург, Франция, 27 ноември 2024 г.

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина с 370 гласа "за" в Страсбург

С 370 гласа "за", 282 "против" и 36 "въздържал се" Европейският парламент одобри новата Европейска комисия, по-известна като "Комисията Фон дер Лайен 2". Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1 декември.   В гласуването в Страсбург участваха 688 евродепутати, като бе необходимо мнозинство от 345 гласа. ЕП одобри новата Европейска комисия..

публикувано на 27.11.24 в 18:06

Мирното споразумение между Израел и "Хизбула" засега се спазва

Прекратяването на огъня между Израел и ливанската шиитска организация "Хизбула", влязло в сила тази нощ, засега се спазва. Международната общност приветства примирието и призова за спиране на бойните действия и в Ивицата Газа. Влезе в сила прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула" Американският президент Джо Байдън обяви: "Днес имам..

публикувано на 27.11.24 в 17:49
Президентът Румен Радев проведе среща с Асоциацията за приятелство

Асоциацията за приятелство "Виетнам - България": Никога няма да забравим ценната помощ и подкрепа

В рамките на официалната си визита във Виетнам президентът Румен Радев се срещна днес в  Хошимин  с представители на Асоциацията за приятелство "България - Виетнам".  По-рано д ържавният глава участва  в откриването на виетнамско-български бизнес форум. Президентът участва във виетнамско-български бизнес форум Президентът в Ханой: Мъдрата..

публикувано на 27.11.24 в 17:17

Има предварително съгласие за отпадане на проверките по сухоземните граници между България и Румъния

Посланиците на страните членки на ЕС постигнаха предварително съгласие по проекта на решение за отпадане на проверките на вътрешните сухоземни граници между България и Румъния.  Предвижда се това да стане от 1 януари догодина.  Очаква се решението да бъде окончателно прието на заседанието на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" на 12 декември...

публикувано на 27.11.24 в 17:12

Българските власти ще засилят борбата с дезинформацията

Българските власти възнамеряват да засилят борбата с дезинформацията. Действията ще бъдат обсъдени от работна група, която предстои да бъде създадена, обяви Ася Цветанова от Министерството на външните работи.  Тя поясни, че тези стъпки са в изпълнение на меморандум, сключен с Държавния департамент на САЩ.  "Нашите усилия са фокусирани конкретно..

публикувано на 27.11.24 в 17:06
Явор Божанков

Явор Божанков: Не трябва цената да е трупът на демокрацията

Не трябва цената да е трупът на демокрацията. Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков и уточни: " Отиваме на избори винаги е на масата като опция . Въпросът е как отиваме на тези избори и каква перспектива ще ни дадат те. Когато нови избори ни гарантират задълбочаване на кризата, не трябва с лека ръка да произнасяме тази..

публикувано на 27.11.24 в 17:01

Сериозен спад на отказите за издаване на визи за българи, пътуващи за САЩ

Сериозен спад на отказите за издаване на визи за българи, пътуващи за САЩ, отчитат от Министерство на външните работи като се позовават на информация, публикувана от Държавния департамент.  През тази година отказ е имало в малко над 6 на сто от заявленията, което е най-ниският процент от последните 18 години. Един от основните критерии за премахване..

публикувано на 27.11.24 в 17:00