Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минималната заплата - повече въпроси, отколкото отговори

Снимка: БГНЕС

Депутатите от парламентарната Социална комисия оставиха на правителството да определи размера на минималната работна заплата за 2023 година. Те гласуваха на второ четене промени в приети на първо четене на 8 декември поправки в Кодекса на труда.

По предложение на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" те решиха в закона да се запише понятието "брутна минимална работна заплата", което означава, че в размера ѝ вече ще влиза и така нареченият "клас прослужено време". 
Председателят на социалната комисия Георги Гьоков от "БСП за България" коментира, че с решенията на Комисията днес се зачертават усилията на законотворците досега и че за догодина правителството само ще определи размера на минималната заплата: "С това решение на комисията днес и ако се приеме от Народното събрание в този му вид, прагът на минималната работна заплата е 770 лева, това е".

На заседанието възникна спор за дефиницията за брутна минимална заплата. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев: "Не е сложно да се дефинира това понятие. Това са всички доплащания с постоянен характер".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова определи записването в закона на брутна минимална заплата като абсурд: "Това блокира всичко, което сме правили дотук. Включването на класа вътре в заплатата означава, че много хора сега ще получат по-малко дори от 710 лева".

В момента минималната заплата е 710 лева и всички постоянни плащания от работодателя, включително клас "прослужено време", са върху тази сума. Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната" заяви, че клас "прослужено време" трябва да се премахне от законодателството и го определи като "отживелица". Той каза, че ничия заплата няма да падне, ако се премахне класът: "Въпросът е, че по този начин възнагражденията, особено в бюджетната сфера на лицата, ще зависи от степента на позицията, която заемат, но да не зависи от това колко години е работил".

Директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любослав Костов беше категоричен: "Господин Арабаджиев, вие ако сте станали депутат да махнете класа, сте в голяма грешка. Обещавам ви протести и в лицето на КНСБ вие си намирате един враг, ако това нещо го внесете, и цялата ви парламентарна група. Който пипа клас - пада от власт".

Предложенията на партиите в парламента за промени в Кодекса на труда, с които да се създаде механизъм за автоматично определяне на минималната заплата,  фигурират и в така наречения удължителен закон за Държавния бюджет и за бюджетите на Здравната каса и на Държавното обществено осигуряване.

Очаква се тази седмица депутатите да го приемат окончателно, като между първо и второ четене са направени нови предложения, свързани със социални и пенсионни плащания:


Министърът на финансите Росица Велкова също коментира темата за минималната работна заплата, като, като припомни, че предложението на МТСП е за 770 лева и то в момента е на обществено обсъждане. Становището на Министерството на финансите е, че повишената минимална работна заплата трябва да влезе в сила от юли 2023 г, тъй като тогава се очаква да има и Закон за държавния бюджет за 2023 г. 

За периода 2019 - 2022 г. натрупаната инфлация е около 27 %, колкото е и ръстът на минималната работна заплата за същия период, т.е. минималната заплата е растяла изпреварващо до тази година. Ако Народното събрание гласува понятие като "брутна минимална работна заплата", това би създало правна неяснота по прилагането относно социалните плащания, посочи още министър Велкова в отговор на журналистически въпроси, които ѝ бяха зададени на брифинг по време на посещението ѝ на ГКПП "Капитан Андреево". 

Само мерките, които са влезли през 2022 г., приложени към 2023 г., водят до дефицит от 6,6 %, а всеки допълнителен разход би довел до допълнителен дефицит и дълг, отбеляза още финансовият министър и допълни, че 2022 г. ще приключи стегнато фискално, с неизпълнение в капиталовите разходи и европейските средства, а неизползваните средства служат за балансиране на бюджета за 2022 година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19