Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще взриви ли социалния диалог брутната минимална работна заплата?

Снимка: БГНЕС

"И до момента правителството определя минималната работна заплата (МРЗ) с постановление на Министерския съвет. Служебното правителство отказа да направи това с аргумента, че няма право да определя политики на следващото правителство, тъй като то е служебно. Но пуснаха за обсъждане проект на постановление на МС с МРЗ 770 лева. За нас няма никакво съмнение, че това беше направено, за да се предотврати увеличението на МРЗ на около 850 лева, възоснова на внесения от БСП законопроект в Народното събрание, който трябваше да се гледа на второ четене днес, но сега разбираме, че е отпаднал от дневния ред".

Това каза пред БНР Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".

Ваня Григорова

"Определянето на размера на МРЗ е от компетенциите на Министерски съвет. Тази година беше внесено предложение от БСП за установяване на механизъм за определяне на МРЗ. Но това е само частично хармонизиране на Директивата за адекватни МРЗ. Самата Директива казва много по-различни неща. Тя насърчава колективното трудово договаряне. Насърчава определянето на такъв механизъм за определяне на МРЗ, като се вземат група от показатели. Това взриви социалния диалог и въобще обществената нагласа по тази тема. Тъй като това, което се предлага, излиза от обсега на Директивата и е абсолютно икономически необосновано. Това определя увеличаване на МРЗ с 20%, като не отчита националните специфики, че МРЗ, която определя МС, до момента е била основна работна заплата, а в Директивата се говори за брутна".

Това заяви изпълнителният директора на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов.

Добрин Иванов

Той обясни, че в брутната заплата влизат и допълнителното възнаграждение за прослужено време - т.нар. клас:

"Затова се внесоха допълнителните предложения - между първо и второ четене в парламентарната комисия - за да изправят тази нередност, а именно - съответствие на предложението с Директивата за адекватни МРЗ".

По думите на Ваня Григорова основната МРЗ в момента също е брутна и когато казваме, че МРЗ е 710 лева, човекът реално не получава толкова, а около 550 лава:

"Има опит за манипулация на разговора, за да се сбъдне дългосрочната мечта на работодателските организации да отпадне т.нар. клас, т.е. процентът за прослужено време".

Според нея за пореден път има политически консенсус в интерес на работодателите.

Добрин Иванов не се съгласи, че основната работна заплата е брутна:

"Има легална дефиниция за брутна работна заплата, която се състои от основна плюс допълнителните трудови възнаграждения. Т.е. основната не е брутна".

Той подчерта, че т.нар. класове са наследство от друг тип трудови правоотношения, когато предприятията са били преобладаващо държавни и е имало определен механизъм за индексация на работните заплати съобразно това.

В предаването "12+3" с Даниела Големинова двамата събеседници изложиха противоположни информации за това дали в други европейски страни има подобен тип допълнителни трудови възнаграждения, като се позоваха на проведени от организациите им изследвания. Синдикалистката Ваня Григорова посочи, че има, а представителят на АИКБ Добрин Иванов опроверга твърдението ѝ.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската зърква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34