Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Зарев: Объркани в свободата - най-голямото противоречие, в което човек може би живее

Владимир Зарев
Снимка: БГНЕС

"Объркани в свободата е може би най-голямото противоречие, в което може да живее човек". 

Това сподели пред БНР писателят Владимир Зарев за новия си роман със заглавие "Объркани в свободата". 

Романът се състои от две привидно независими и несрещащи се сюжетни линии. Първата е за съвременността, втората ни връща в Средновековието.

"В първата става дума за ковида, който промени живота на много хора. Опитвам се да разгледам психологическите механизми, които повлияха върху всички нас. Ковид и войната са едно непрекъснато насилие. Насилие на страха, на неизвестността. На несвободата - на задължителното равенство, което е форма на посредственост. Тази посредственост изтощи хората. Тъй като свободата е форма на различие, а ни беше отнето различието, собствената ни същност. Това предизвика огромни психологически проблеми у хората. Във втората сюжетна линия действието се развива в Средновековието, главен герой е един монах, исихаст. Исихазмът е едно величествено духовно учение в Средновековието. Той е монах, дал обет да не говори с други хора". 

В интервю на Даниела Големинова за предаването "12+3" писателят каза, че тези два сюжета са обединени от проблемите, които той се опитва да разчете във всеки негов роман – копнежа за власт, проблема за свободата, за истината, за вярата.

"Вярата се постига по два начина. Човешката вяра се постига по естествен начин или чрез познанието. Има хора, които вярват така, както дишат. Вярват, защото умеят да вярват. Те са спасени и никакво зло не може да ги постигне. Познанието е подвижно, то непрекъснато се усъвършенства и развива. Познанието понякога е форма на незнание. Затова в романа имам една важна фраза – познанието е може би най-усмихнатото лице на Сатаната. Познанието е част от злато, към което се стремим, за да прогледнем. Затова и Бог гони Адам и Ева от Рая".

Владимир Зарев разкри, че по време на писането на романа е срещнал трудност и тя се изразява в… незнанието. Като християнин той е вярвал, че знае много за християнството, но християнската философия се оказала нещо сложно.

"Бог непрекъснато нараства в този разказ. Нараства по умен, деликатен начин. Това незнание беше трудно. Второто нещо беше да намеря общото между двете, непресичащи се на пръв поглед две сюжетни линии. Проблемът за свободата".

Авторът търси и отговор на въпроса – дали истинската свобода е тази, когато човек се откаже от свободата си.

"По времето на ковид бяхме принудени в името на здравето да се откажем доброволно от собствената си свобода. Това е проблемът и на исихазма, и на самия Бог. Това, което е накарало човек да потърси Бог, е незнанието да си обясни какво е безкрайността, какво е вечността. Може би Бог е всичко необяснимо в нашия живот".

Може би днес истината е най-добрата и величествена форма на справедливостта, допълни Зарев. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55