Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеята за "100 години Требенище" е на няколко години

Археологически музеи от България, Сърбия и Република Северна Македония с обща изложба

За първи път ще бъдат показани над 400 артефакти от трите държави

Снимка: БГНЕС

Водещите археологически музеи на България, Сърбия и Република Северна Македония подготвят обща изложба. Повече от 400 артефакти от трите държави ще бъдат показани в експозицията, което се случва за първи път. 

Балканските страсти са загърбени поне за този проект, а онова, което публиката ще види, са предмети, свързани с открития преди повече от 100 години некропол от село Требенище, на 14 километра от Охрид. 

Идеята за съвместната изложба "100 години Требенище" е от няколко години и намеренията бяха експонатите да бъдат показани последователно в Скопие, София и Белград. Ковид пандемията обаче постави проекта на дълга пауза и само хората в столицата на Република Северна Македония успяха през 2019 година да видят артефактите. 

Този месец споразуменията за съвместна дейност между Националния археологически институт с музей към БАН, Националния музей на Сърбия и Археологическия музей на Република Северна Македония бяха подновени. Подписването беше в нашето Министерство на културата и проектът е рестартиран. Целта е експозицията да бъде показана в София през идващата 2023 година, а в Белград – две години по-късно

Некрополът край с. Требенище, което е на 14 километра от Охрид и откъдето са артефактите, е открит случайно от българските войски при пътно строителство в края на Първата световна война през пролетта на 1918 година. Първите пет гроба са разкопани от войници, които предават инвентара на българската администрация в Охрид. По-късно за продължаване на разкопките са изпратени археолозите Карел Шкорпил и Богдан Филов, които проучват още гробове. В общо 56-те гроба на некропола са открити богати дарове, сред които и златни маски от желязната, архаичната и елинистическата епоха – от края на VII до края на IV в. пр.н.е. 

Експозицията ще представи на едно място предмети от некропола, които никога не са показвани заедно и принадлежат на фондовете на трите музея. 

Споразумението, преподписано този месец в София, е за срок от 7 години, като изложбите, посветени на некропола от Требенище, ще послужат за основа и на други съвместни проекти и изложби

Експозицията ще се придружава от богато илюстриран каталог на английски език с текстове на учени от трите балкански държави. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед от остров Санторини.

Ново мощно земетресение между гръцките острови Санторини и Аморгос

Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше регистрирано между гръцките острови Санторини и Аморгос. Това е най-силният трус досега, регистриран от събота насам, когато започна сериозната сеизмочна дейност в региона.  Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини Според първоначалната оценка епицентърът на земетресението се е намирал на 16..

публикувано на 05.02.25 в 21:50
Сградата на Олд Бейли в Лондон

Нови разкрития в процеса срещу българите, обвинени в шпионаж на Великобритания в полза на Русия

Във Великобритания продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия. След поредния ден в Централния наказателен съд, в който отново беше разпитана козметичката Ваня Габерова, станаха ясни още подробности от личния ѝ живот, като тя отново повтори твърденията си, че е измамена, но никога не се е съмнявала, че Бисер..

публикувано на 05.02.25 в 21:27

Галерията в Монтана представя скулптурната изложба на Александър Пройнов "Българи - аз съм част от вас"

Скулпторът Александър Пройнов откри тази вечер в Монтана изложба, наречена "Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години В художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана са показани 35 скулптури, изработени от бронз през последните 27 години. Именно тогава Александър Пройнов дава начало на изложбата..

публикувано на 05.02.25 в 21:23
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп не е поел ангажимент да изпрати американски войски на в Ивицата Газа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „всички са възхитени“ от предложението му Съединените щати да завладеят Ивицата Газа. Тръмп обяви тези си намерения, малко по-рано, на съвместна пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху, който е първият чуждестранен лидер, който посещава Вашингтон след встъпването в длъжност на Тръмп...

публикувано на 05.02.25 в 21:18
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс (вляво) и директорът на ЦРУ Джон Ратклиф излизат от кабинета на вицепрезидента Вашингтон, САЩ, 23 януари 2025 г.

И в ЦРУ действа програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Тръмп

ЦРУ се превърна в първата разузнавателна агенция на САЩ, която се присъедини към програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Доналд Тръмп, предаде АФП. Сред основните му предизборни обещания беше да намали радикално федералната работна сила в името на ефективността и икономиите, отбелязва агенцията.  "Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф..

публикувано на 05.02.25 в 20:31

Атанас Зафиров: БСП преболедува лидерския комплекс

БСП преболедува лидерския комплекс и самоизолацията. Това открои временният председател на БСП Атанас Зафиров, който  официално даде старт на кампанията си за председател на партията.   В централа на "Позитано" 20 в София, той декларира, че участието на левицата в кабинета не е на всяка цена и подкрепата на БСП може да бъде оттеглена, ако не се..

публикувано на 05.02.25 в 20:17
Изображението е илюстративно.

В Хърватия обявиха нов бойкот на търговска верига, избират я с анкета

Хърватската потребителска платформа "Ало, инспекторе" обяви за петък - 7 февруари, нов общ бойкот на всички стоки и услуги.  В събота ще започне едноседмичен бойкот на една търговска верига, която ще бъде обявена по-късно.  В Хърватия обявиха ден на бойкот на големи вериги магазини и аптеки Бойкотът срещу търговската мрежа в Хърватия се..

публикувано на 05.02.25 в 20:08