Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ѝ трябва на българската армия, когато Русия води война срещу Украйна?

Снимка: ВМА

Какво ѝ трябва на армията в годината, в която избухна войната в Украйна? Стабилно финансиране и лидери с характера на онези, които защитиха членството на Българя в НАТО? 

Това коментираха пред БНР трима военни експерти, които през годините са преминали и през системата на цивилното управление на армията. 

"Внесен е за изменение Законът за отбраната и въоръжените сили за създаване на инвестиционен фонд за превъоръжаване, който трябва да покрива и трансформация на отбранителната индустрия, да служи и като инвестиционен фонд за иновации. Но не се стига до него. Вместо това се предлага един безумен списък от 13 проекта, които са на стойност поне три пъти повече от парите, които са заложени там. Което означава, че нищо няма да се реализира. Големият проблем в България, той беше идентифициран 1998 г., е, че ние лъжем ужасно в сферата на отбраната. Ако не преодолеем лъжата, нито ще имаме армия, нито ще участваме в иновацията. Ако няма доверие към нас, че ние можем да опазим технологичните тайни, няма как да дойде високотехнологично оборудване". Това заяви Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната и експерт към агенции в НАТО, бивш депутат от "Демократична България".

Не се прави нищо, свързано с иновациите, обобщи още той.

Според проф. Тодор Тагарев, експерт по отбрана и бивш военен министър, България все още не може да се определи къде иска да бъде най-добра в НАТО, което има връзка и с това къде да вложи оскъдните си средства за армията:

"Трябва да намерим възможното решение. Възможен вариант е и по задължение. Някои балтийски страни върнаха, други се готвят да върнат наборната армия. При нас и президент и министър на отбраната казват, че има рискове, но заплаха няма. Като няма - няма да връщаме наборната армия или пък да даваме кой знае какви пари за превъоръжаване".

България сама провали проекта за модернизация на сухопътните войскикоментира бившият заместник-министър на отбраната Йордан Божилов.

По думите му има задълбочаване на проблема българската армия да е по стандартите на НАТО:

"Все още основното въоръжение на българската армия е по съветски образци. За някои системи не знаем дали работят. ... Разтваря се ножицата на способности между различните съюзници в НАТО. Нашата армия може да се окаже в невъзможност да провежда операции със съюзници в Алианса. Това е проблем и този проблем се задълбочава". 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров - 390 гласа за него, срещу 293 за Гуцанов. Трети се е класирал бившият председател на софийската..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20