Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илхан Кючюк: Случаят "Христо Грозев" е тест за българската държава

Илхан Кючук
Снимка: ДПС

Прекалено дълго двата разказа за България продължават да не се срещат, което е опасно за всяка държава, заяви пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк.

Той посреща 2023 г. с оптимизъм. Според него трябва да вземем поуките от миналата година и да влезем в 2023-та с нова надежда, нов ентусиазъм и нови политически амбиции за България. 

"На мен ми се иска тази година да е малко по-спокойна в национален план, за да може страната много успешно да успява да защитава своите външнополитически приоритети. Разделена нация, която води разделена външна политика с разнопосочни сигнали, идващи от политическия елит, не е в състояние да стои сериозно на международната сцена. Има нужда от мир и спокойствие. Не може да продължава това политическо противопоставяне и създаване на допълнителни разделителни линии в българското общество", коментира той в интервю за предаването "Преди всички".

Шенген

Според евродепутата има опасност да ни разделят от Румъния и ние отново да останем отвън:

"С едно такова разделение ние ще останем в най-незначимата периферия на ЕС. За това сме си виновни ние. Политиците бяхме поставени пред огромния тест - дали можем да обединим усилия, да надмогнем своето вътрешнополитическо боричкане и да потърсим консенсус, така че страната ни да тръгне по посока на по-голяма интеграция в рамките на Съюза". 

Швеция, която поема председателството на ЕС, гледа по-скептично към нас, посочи Кючюк. Според него трябва да потърсим диалог с тези държави и да възстановим доверието. 

"Ако продължава всеки да налага своя дневен ред чрез инструмента на ветото, ЕС няма да продължи да съществува и функционира по същия начин - това ще бъде един раздробен Съюз, в който всеки ще налага своя диктат чрез политическия инструмент на ветото", отбеляза той.
  
Еврозоната 

"Майката на всички кризи не е в икономическите показатели, защото в това отношение ние стоим в средата на класацията, майката на всички кризи е политическата. Докато не развържем този политически възел, ние се превръщаме в стигматизирана страна. Цената не я плаща политическият елит, а я плащат българските граждани", подчерта Илхан Кючюк. Той е категоричен, че националното разбирателство води към външнополитически успехи.

Северна Македония

Има и хубаво, и лошо в нашите отношения със Северна Македония, посочи евродепутатът. 
"Този въпрос е европейски. Пътят е труден и ще отнеме време", посочи той и добави: "Голямата цел е двата народа да се разбират по-добре - няма лесен и бърз път". 
По думите му трябва да покажем, че двата народа да вървят заедно по пътя към ЕС: 
"Иска ми се да се даде шанс на процеса. Иска ми се да се разбираме по-добре. България няма интерес от изкуствени граници, границите трябва да бъдат свалени и ЕС дава най-добрата перспектива за това". 

Инициативата в подкрепа на журналиста Христо Грозев

Очаквам всички да се включат към инициативата, защото става дума за български гражданин, посочи Илхан Кючюк. Той не вижда защо журналистът трябва да бъде преследван от Русия. 

"Случаят е тест за българската държава, журналистика, дори държавност", смята той.

Започнахме петиция и всеки, който иска да се включи, може да го направи, добави евродепутатът. 

"Ако допуснем случаят да бъде определян само като български, това е слабата позиция. Нашето влияние в институциите може да бъде голямо, но то е лимитирано. Съвсем различно е, когато българската държава настоява за политическа оценка, минаваща през ясно обяснение на Руската държава, минаваща през искане за консолидирана европейска позиция".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34