Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Като общество трябва да се научим да правим компромиси"

Проф. Ивайло Дичев: Президентът разклати дълбоко стабилността на държавата

Защо гласуваме за партии, които не искат да управляват, попита той

Снимка: БГНЕС

"Цялата политическа история не е така рационална, както ни се струва - ние си мислим, че има някакви интереси, които се защитават, приоритети, национални цели и т.н. А всъщност зад тази работа стои една битка на символи, на интерпретации, на вини - кой ще е виновен за новия провал". Това заяви пред БНР проф. Ивайло Дичев - ръководител на програмата по културна антропология на Философския факултет на Софийския университет.

"Цялата работа се върти около това кой ще бъде виновен. Най-голяма вина за това, че се затруднява до такава степен и може би ще се провали съставянето на правителство, носи партия "Възраждане", която отказва да сътрудничи с когото и да било и започна да работи за избори. Който е гласувал за нея, трябва да знае, че е гласувал за провала на този парламент. След нея е партия ГЕРБ, която не пожела да смени своя лидер и да извади напред друг човек с нови идеи и визия. След това е ДПС, която не пожела да оттегли подкрепата си за главния прокурор. После са БСП, която внезапно направи завой с тази хартиената бюлетина кой знае защо и постави под съмнение коалицията на реформата. Накрая да кажем и за "Продължаваме промяната" - те не се научиха да правят политика, което означава да договарят разни неща с другите участници, задкулисно за съжаление - тези неща не се правят пред очите на публиката, а задкулисно. Те са твърде идеалистични, искат всичко да бъде честно и видимо, а всъщност политиката предполага някои договорки, които не са чак толкова симпатични за голямата публика", обясни проф. Дичев в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

По думите му много често политиката се прави зад камерите на публичността. 

"Този краен стремеж към принципност, честност и откритост ми се вижда, че малко ги затруднява", посочи той относно ПП и добави:

"Този подход, който възприеха в момента с този мандат, ми се вижда една добра стъпка, ако не за това правителство, което може би няма да се осъществи, то по принцип за един по-общ проблем - като общество трябва да се научим да правим компромиси. Компромисът е нещо, което се изработва. Те в момента предлагат тази формула на компромиса, предлагат тези 4 приоритета, които да се гласуват в НС и да се види дали има съгласие около тях и едва тогава да пристъпят към съставяне на правителство". 
Според него по тези приоритети ще има голямо мнозинство по принцип, по съдържанието. Възможната съпротива ще бъде по формата - по това, че е даден мандат на ПП, която е в конфликт с големите партии в парламента, отбеляза проф. Дичев:

"Има разминаване между съдържанието на политиката (тези приоритети) с ритуалната страна на въпроса - на кой е връчен мандатът. "Те не подкрепиха кабинета "Габровски", сега пък ние няма да подкрепим техния"".

Според него тази междинна стъпка позволява на ПП да се оттеглят с чест - ако приоритетите им се приемат, а кабинетът в зала се отхвърли. 

"Президентът е много странна фигура. Това е една мистерия в българската политика. Той се конфронтира жестоко с почти всички партии в днешния парламент. Разклати дълбоко стабилността на държавата. Можем само да се питаме какво цели, какво иска", изказа мнението си проф. Ивайло Дичев. Според него дали президентът иска правителство или не ще стане ясно след седмица:

"Ако връчи мандата на "Демократична България" или "Български възход", значи той се надява все пак да има правителство. Ако го връчи на БСП, очевидно няма да има такъв шанс". 
"Всички наблюдатели започват да разсъждат за това, че е възможен един трети мандат, който ще преодолее тази символична победа, която биха имали сега ПП, ако успеят да съставят кабинет. Това с тези мандати има символичен смисъл", коментира проф. Дичев. 

За третия проучвателен мандат той коментира:

""Български възход" изглеждат безпринципни. Изглеждат готови на всичко. При тях усещането е, че те са създадени с тази цел - да се направи някаква уйдурма". 

Според него сюжетът с ДБ е по-сериозен. Те са по-умерени, добави той и подчерта, че от ГЕРБ са готови да работят с тях, което е една възможност. 

Проф. Дичев смята, че гражданите трябва да се запитаме - защо гласуваме за партии, които не искат да управляват и не са готови с идеи: 

"Ако нямаме лидери, ние не сме нация. Трябва да се вгледаме в себе си - защо мразим държавата си, защо не искаме да бъдем управлявани, защо искаме да се разпадаме на племена. Това е дълбок дебат, който отива доста отвъд конкретните политически сюжети в момента". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британското посолство в Киев, 24 януари 2022 г.

Лондон се опасява за сигурността на дипломатите си в Киев

След като САЩ временно затвориха посолството си в Киев, британското правителство сега заяви, че проучва ситуацията със сигурността на своите дипломати в Киев "изключително внимателно". В интервю пред Times Radio тази сутрин министърът на науката Питър Кайл заяви, че няма да споделя подробности по оперативни въпроси, които ще се решават на..

публикувано на 20.11.24 в 11:19

ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян, а ПП-ДБ ще подкрепи Силви Кирилов

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян като председател на парламента. "Ние ще гласуваме за Рая Назарян. Имаме решение вече на общинските събрания, на Изпълнителната комисия, че подкрепяме Рая Назарян. Това го иска партията от мене и не зависи от моите решения. Имаше едно хубаво..

публикувано на 20.11.24 в 11:15

ЧСИ: 120 хил. са длъжниците до 30 години

"До 20-годишна възраст 4000 лица са длъжници, между 20 и 25 г. са 36 хил. вече, а между 25 и 30 г. – нови 80 хил. души, т.е. общо 120 хил. длъжници до 30 години ". Това заяви пред БНР председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев след проверка в базата им данни. Често причината за вземане на кредити от младите..

публикувано на 20.11.24 в 10:44

Двама арестувани при акция срещу наркоразпространението в София

В София двама души са задържани при мащабна полицейска операция срещу разпространението на наркотици. Акцията е проведена в столичния квартал "Надежда". Арестуваните са познати на полицията. При обиските са открити над 6 килограма различни видове наркотици, сред които марихуана и амфетамини. Разследването по случая продължава.

публикувано на 20.11.24 в 10:43
Даниел Бенатов

Доц. Даниил Бенатов: Балтийските държави най-добре разбират случващото се в Украйна

Малките балтийски държави разбират повече от всички други какво се случва в Украйна . Има дълбока подкрепа и от Финландия, и от Полша. Това обясни пред БНР университетският преподавател доц. Даниил Бенатов от Киев, който участва в дарителска инициатива за снабдяване на страната с линейки. Няколко линейки за Харковска област са дарени..

публикувано на 20.11.24 в 10:40
Павел Вежинов

Столичната библиотека отбелязва 110 г. от рождението на Павел Вежинов

Столичната библиотека ще отбележи 110 години от рождението на Павел Вежинов с литературни премиери, фотодокументална изложба и прожекция на филма "Сини залези и бели коне". Павел Вежинов е един от най -продуктивните, превеждани, издавани и четени български писатели на XX век, кинодраматург и журналист. Той е автор на "Следите остават", "Втора..

публикувано на 20.11.24 в 10:39
Президентът Румен Радев.

Радев ще посети Сингапур и Виетнам

Президентът Румен Радев ще бъде на посещения в Сингапур и Виетнам от 22 до 27 ноември. При двете визити държавният глава ще бъде придружаван от представители на бизнеса от областта на информационните технологии, отбраната, автомобилния сектор. В делегацията са и трима служебни министри - на образованието, на иновациите и растежа и на..

публикувано на 20.11.24 в 10:35