Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни очаква през 2023?

Снимка: БГНЕС


Годината започна традиционно с пожелания за здраве, но най-вече мир и въпросът, който измъчва всички е ще свърши ли войната в Украйна през 2023?


Експертите се обединяват в прогнозите си около два основни сценария – война до дупка или поне през следващите няколко години, и край на конфликта още през лятото на тази. 


Според Барбара Занчета от Департамента за изследване на войната конфликтът ще се проточи поне до края на тази година, а вероятно и през следващата. Предишни войни, започнали с грешна преценка, като Виетнамската за Съединените щати и Афганистан за Съветския съюз, са завършвали след промяна във вътрешната политическа среда. Ключът за края на войната е вътре в самата Русия и кога ще се пречупи подкрепата за Путин сред руския политически елит.

Херсон, 18 ноември 2022 г.

На другият полюс е Андрей Пьонтковски, анализатор, базиран във Вашингтон, който прогноза, че Украйна ще си върне напълно териториалната цялост и то още преди края на 2023-а. Според генерал Бен Ходжис, бивш главнокомандващ на американсите войски в Европа, два са факторите за подобно развитие - решимостта и куража на украинската армия и осъзнаването от страна на Запада, че тази война е историческо предизвикателство, което трябва да спечели.


„По мое мнение Украйна постигна необратима инерция и Русия няма как да направи обрат на бойното поле. Дори президентът Зеленски каза, че не му трябват войници, а само оръжия. Затова смятам, че ако светът изпълни ангажиментите, които е поел и поддържа санкциите, това няма да прерасне в пряк конфликт между НАТО и Русия. Прогнозата ми е, че Украйна ще освободи всички територии, включително Крим, до края на лятото, до август 2023-а.“


Екип анализатори от университета на на китайския град Ланджоу изчислява, че пандемията от ковид-19 ще приключи в глобален мащаб през 2023-а като инфекциите ще достигнат най-малко 750 милиона.  Световната здравна организация смята, че 90% от населението на света вече има някаква форма на имунитет, от прекарано заболяване или ваксинация. Извънредната фаза на пандемията определено е към края си, но все още може да се появят опасни варианти на вируса, предупреждава доктор Синтия Кар.


„Може да преминем към ендемична фаза, но това ще отнеме още време. Ендемичната фаза е тази, в която пиковете на заболеваемост са предвидими, както с грипа. Засега обаче още сме в началните етапи на пандемията, въпреки че минаха няколко години, и дългосрочните ефекти не са ни известни.“


На 6 май крал Чарлз III ще бъде коронясан на символична церемония в Уестминстърското абатство в Лондон. Чарлз е най-възрастният член на кралското семейство, който се възкачва на трона, но не е чакал да стане крал, за да създаде наследството си. Още като принц на Уелс Чарлз се посвещава на множество каузи като младежката безработица и борбата с промените в климата. Принцът говори за замърсяването на околната среда много преди проблемът да стане  широко известен, това е каузата, която защитава с най-голяма отдаденост.

За първи път за последните 59 години кралицата не произнесе лично речта

„Глобалното затопляне, климатичните промени и опустошителната загуба на биоразнообразие са най-големите заплахи, пред които е изправено човечеството.“


Дори преди да стане крал, програмата на Чарлз е изключително натоварена. Обичайно той има по петстотин кралски ангажимента на година. Близките и журналистите, които отразяват работата му, отбелязват че Чарлз е перфекционист и прочува детайлно всички проекти, по които работи.


След особено интересната откъм национални избори 2022 година, настоящата 2023-а се очертава също толкова любопитна. Голямо изборно оживление тази година ще има на Балканите, но с най-голям интерес ще се следи парламентарния и президентски вот в Турция, където опозиционните партии ще се опитат да прекратят продължаващата две десетилетия политическа доминация  на президента Реджеп Ердоган.


През последните години политическата магия на Ердоган започна да избледнява. Освен че подкопава демокрацията, той не се справя и с икономиката. Инфлацията вече е над 80%, а безработицата надхвърля десет на сто. Опозиционните партии имат голям шанс да променят политическия пейзаж, стига да не се фрагментират, отбелязват анализаторите. А в опит да спечели подкрепа за предстоящия вот, Ердоган вече създава хаос, смята журналистът в изгнание Джан Дюндар.


„Въпреки че държи цялата власт, повечето социологически проучвания показват, че има реална опасност да бъде свален след тези избори. Затова прави всичко възможно да се задържи на власт и предполагам, че репресиите ще станат още по-големи в идните месеци. Затова и иска да започне военна операция срещу Сирия, заплашва Гърция, опитва се да създаде хаотична атмосфера, за да убеди хората, че страната се нуждае от силен лидер, а не от коалиционно правителство.“


По чисто стечение на обстоятелствата през 2023 г. ще има парламентарни избори във Финландия и Естония, а се очаква за края на годината да бъдат насрочени и парламентарни избори в Нова Зеландия. Така трите млади премиерки Сана Марин, Кая Калас и Джасинда Ардърн ще трябва да покажат дали са способни да затвърдят позицията си. Младостта на трите дами, както и това, че те съчетават премиерството с майчинството породи доста коментари през годините по техен адрес. Под лупа се гледаха модните им предпочитания, поведението им извън работния кабинет, семейният им живот.


През тази година човечеството обръща отново поглед към Космоса. Европейската космическа агенция ще стратира мисията „Хера“, разработена да засича астероиди, които заплашват Земята.


Японският предприемач Юсаку Маедзава трябва да е първият частен пътник в обиколка на Луната през 2023, но неотдавна съобщи, че е фалирал и така все още не е ясно дали ще лети.


НАСА и компания Аксиом спейс ще изпратят вторият екипаж цивилни астронавти до Международната космическа станция, където космическите туристи ще прекарат 10 дни в орбита, обясни Дерек Хасман.


„Това е началото на нова ера в космическите пътувания, в която и други хора, освен правителствените астронавти, които са професионално обучени, ще могат да идват и функционират в тази доста предизвикателна среда. Това е първата стъпка към демократизацията на Космоса и в бъдеще много по-голяма част от човечеството ще може да си го позволи.“


Според китайската астрология 2023 е годината на водния заек и ще донесе на хората мир и спокойствие, от които така отчаяно имаме нужда след турбулентната година на тигъра. Заекът укротява темперамента на импулсивните и вятърничавите, и ни кара да помислим добре преди да действаме, така че да изпълним плановете си успешно.


„Годината на заека ще е спокойна и мирна. Пари ще може да се изкарват без кръв и пот. Животът ни ще тече лежерно и забавно и ще си позволим лукс, за какъвто винаги сме мечтали. Заекът се смята за най-късметлийското от дванайсетте животни в зодиака и символизира прошка, благоволение и красота.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04

В Монтана откриха детска площадка за 40 000 лева

В Монтана откриха детска площадка за 40 000 лева. С това общината приключи капиталовата си програма за годината. Изграждането на новата детска площадка е финансирано с 40 000 лева от  преходния остатък на община Монтана. Новата детската площадка е в квартал „Младост“, в пространството между блокове 40 и 43. Тя бе построена по настояване на..

публикувано на 23.12.24 в 18:48
Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте: Засега не се опасявам от руска атака

Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте в момента не вижда опасност от руска атака срещу територията на отбранителния алианс, но изпитва опасения за бъдещето, предаде ДПА. "Не се опасявам засега", заяви той в отговор на въпрос дали страните от НАТО трябва да се страхуват от Русия.  "Ако не харчим повече и не произвеждаме повече, ще имаме..

публикувано на 23.12.24 в 18:30
Любо Киров

Любо Киров: "Всичко е наред" е, за да си спомням какво имам, а не какво нямам

Когато човек мине през изпитания бързо осъзнава, че да е здрав е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и те учи да казваш "всичко е наред", защото някои нямат и това, което ти имаш. Това признание направи в интервю пред БНР попизпълнителят Любо Киров. "Затова са тези падания и ставания в човешкия си..

публикувано на 23.12.24 в 18:29

Нови блокади в Белград и други сръбски градове след трагедията в Нови Сад

Акцията "Спри, Сърбия!" в памет на 15-те загинали при инцидента в Нови Сад в началото на ноември продължава, независимо от предстоящите празници, съобщават сръбските медии.  Студенти и граждани блокираха централни улици в Белград и в други градове.  Продължава блокадата на над 60 факултета в сръбските университети. Александра Томанич:..

публикувано на 23.12.24 в 18:08
Даниела Илиева

Проф. Даниела Илиева: Няма нужда от битки в отношенията мъж – жена

Вярвам, че според природните закони и вярата, че сме създадени като нещо и независимо от технологиите,  ние оставаме жени като пол, анатомия, физиология и мъжете са мъже с техните особености. Няма нужда от битки в отношенията мъж – жена , сподели проф. Даниела Илиева в интервю пред БНР. Проф. Илиева, бивша състезателка по тенис, е..

публикувано на 23.12.24 в 17:37