Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се обявяване на грипна епидемия в област Бургас

Снимка: БГНЕС, архив

Очаква се днес да бъде обявена грипна епидемия в Бургаска област. Предложението е на Регионалната здравна инспекция и ще бъде обсъдено в ранния следобед на свиканото спешно заседание на Областния кризисен щаб.

От Регионалната здравна инспекция ще предложат още всяко училище индивидуално да взима решение дали да освободи учениците в грипна ваканция.

В Бургаска област 105 са новите случаи на остри респираторни заболявания и грип, регистрирани през последната седмица. Пикът от 467 случая или 236 промила заболяемост, обаче, не е достигнат обяснява епидемиологът д-р Мирослава Киселкова.

"За обявяване на грипна епидемия е необходимо да бъде установена и циркулация на грипен вирус. Ние имаме четири потвърдени случая от Националния център по заразни и паразитни болести на грип А, които са подвариант H1N1."

Въпреки че областта е в предепидемичен период, от Регионалната здравна инспекция в Бургас ще предложат да бъде обявена грипна епидемия.

А дали  учениците ще бъдат освободени в грипна ваканция с цел ограничаването на разпространението на грипния вирус?

"Препоръка можем да дадем към РУО когато има много отсъстващи ученици, съответното училище да бъде пуснато в грипна ваканция. Но така или иначе процесът може да бъде организиран онлайн", каза д-р Мирослава Киселкова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГДБОП арестува трима българи от международна група за производство на синтетична дрога

ГДБОП арестува трима българи, участници в международна престъпна група, действала на територията на страни от Европейския съюз. Предстои екстрадиция. Специализираната полицейска операция е проведена на 6 февруари 2025 г. в изпълнение на европейска заповед за арест, издадена от Кралство Белгия и във връзка със съвместно водено разследване между отдел..

публикувано на 07.02.25 в 15:32

Бизнесът да използва електронната платформа за заявления за внос на работници за сезонна заетост

Бизнесът да използва електронната платформа за подаване на заявления за внос на работници за сезонна заетост. За това призовават от Агенцията по заетостта по повод наближаването на активния туристически сезон. От началото на годината Агенцията е обработила над 150 заявления за краткосрочна заетост до 90 дни и е регистрирала заетостта над..

публикувано на 07.02.25 в 15:31

Идеята на ГЕРБ-СДС за забрана на вейповете – подкрепена от още две парламентарни формации

Идеята на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на продажбата на енергийни напитки за лица под 18 г. беше подкрепена от още две парламентарни формации - БСП-ОЛ и "Възраждане". Ще има ли пълна забрана на вейповете? Бойко Борисов вече се обяви "за" "Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас..

публикувано на 07.02.25 в 15:22
Мартин Димитров

ДБ се обявиха срещу идеите за таван на надценките на основни хранителни продукти

Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващото, каза социалният министър Борислав Гуцанов.  Той не смята, че това би било пряка намеса на държавата на пазара, каквито опасения изказа по-рано премиерът Росен Желязков.  Премиерът за идеята за таван на цените на стоките: Държавна..

публикувано на 07.02.25 в 14:56
Людмила Елкова

Людмила Елкова: Имаме системни проблеми с бюджета

"Имаме системни проблеми с бюджета - системно превишение на разходите над приходите. Това не може да бъде преодоляно с еднократни мерки".  За проблема алармира финансистът Людмила Елкова. Мартин Димитров: Управляващите показват, че кабинетът няма никаква дългосрочна перспектива Асен Василев призова да се публикуват данните за изпълнението..

публикувано на 07.02.25 в 14:34

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Хърватия

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Загреб, Сплит, Карловац и Чаковец, съобщава Хърватската Радио и Телевизия. В същото време големите вериги са проверявани дали спазват правителственото решение за ясното обозначение на 70 продукта със замразени цени. Нов бойкот на супермаркетите има и в Северна..

публикувано на 07.02.25 в 14:12

Враца и Монтана отменят мерките срещу грипа

В област Враца са отменени противоепидемичните мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция, броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания е намалял драстично и пикът на грипната епидемия там е отминал. Отменя се и онлайн обучението, като учениците се връщат в класните стаи в понеделник, 10 февруари. В област..

публикувано на 07.02.25 в 14:10