Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"През текстове на Радичков живеят Вазов, Елин Пелин и Йовков"

Проф. Инна Пелева: Когато Радичков ни услужи със своето зрение, виждаме света си по-странен

"Писателят е спасен от баналното четене на света"

Проф. Инна Пелева
Снимка: Стопкадър

"Разкази, новели, пътеписи, романи, драматургията сценариите за кино, интервютата на Йордан Радичков, последният том е с огромно количество текстове, излизали във вестници и писатели. Тук включително присъства и онова, което сме намерили в архива на писателя, което никога не е било публикувано. В многотомника са поместени не само неговите художествени произведения, всяка от книгите е правена в добрата стара традиция на подобни издания - това, което наричат научен апарат, с коментарна студия, с показалци, които да улеснят четенето, а и професионалната литературоведска работа върху тези, скъпоценни за нацията произведения".  

Това каза пред БНР проф. Инна Пелева, литературен историк, преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Част от екипа, изработил многотомника, представящ цялото творчество на Йордан Радичков.  

Тази вечер в Пловдив ще бъде представен финалният 12-и том от събраните съчинения на автора.

"Радичков е много свързан с националната литературна традиция. Изумително е как през негови текстове живеят Вазов, Елин Пелин и Йовков. Как през негови текстове в наша среда се правят коментари за автори от световната литература", посочи литературният историк. 


"Като литературен историк превърнах тази обич към Йордан Радичков и в професионален ангажимент - големият ми докторат е върху Радичков. Това е книга, която излезе през 2004 г., казва се "Йордан Радичков - дума, разказ и тъга", сподели проф. Пелева. 

По думите ѝ Радичков е роден разказвач:

"Той носи една много автентична стихия на разказването. Прави история така, както диша. В мига, в който тръгне да говори, той моментално спретва история и я подарява на аудиторията. И тя винаги е неконвенционална. Радичков е спасен от баналното четене на света. Сетивността, която стои зад текстовете му, открива в заобикалящото ни онова допълнително, което ние не сме успели да хванем, да видим. И той, като ни го каже, си казваме, че е така наистина. Но трябва писателят да ни услужи със собственото си зрение, за да видим света си по-странен, отколкото обикновено ни изглежда" 

Проф. Инна Пелева изтъкна като много важна за Радичков думата "милост":

"Да, той има милост, но това не означава, че е сантиментален или заслепен от умиленията си към страната, хората ѝ и съдбата ѝ. Струва си да си спомним това, което ни е останало от него - този много човечен призив за милост към всичко, което ни заобикаля. Милост е важна дума, може да ни помага в настоящето". 

Интервюто на Людмила Железова с проф. Инна Пелева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40