Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има опит и ЕК, и българската общественост да бъдат поставени пред свършен факт"

Мартин Владимиров: Връщаме се 25 години назад в развитието на енергийния сектор

Усещането е, че целта на енергийната визия е политическа, каза той

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

"Така наречената визия на служебното правителство до 2053 г. показва опит за запазване на корупционно-олигархичния модел в управлението на българската енергетиката". Това заяви пред БНР Мартин Владимиров - директор на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията.

"Заключва страната в продължаваща зависимост от базови мощности на въглища и още 4 гигантски проекта за изграждане на ядрени реактори, абсолютно необосновани от икономическа гледна точка, а и от регулаторна. Вместо да се движим напред и българската енергетика да е в синхрон с европейските политики за отделяне от зависимостта от Русия и от зависимостта от изкопаеми горива, ние се връщаме 20-25 години назад в развитието на енергийния сектор и повтаряме същите грешки", обясни той в интервю за предаването "Преди всички".

"Създават се нереалистични апокалиптични сценарии за бъдещето на българската електроенергия при затваряне на въглищните централи", подчерта Владимиров. Според него се остава грешното впечатление, че без въглищните централи ще останем на тъмно и студено:

"Остава горчивото усещане, че целта на визията е политическа - да уязви политически опоненти на служебното правителство, а не да постигне реална реформа в българската енергетиката. Това е документ, който тепърва ще се променя, но ще се използва като политическа фасада за взимане на решения, които реалнообричат българската енергетика на дългосрочна зависимост от корупционни модели". 
Консултативният съвет за прилагането на "зеления пакт" има за цел да организира взимането на стратегически решения в сферата на енергетиката и климата, посочи Мартин Владимиров. Една от подкомисиите в съвета е тази за енергиен преход. По думите му тя има ключова задача да изготви задълбочен анализ, базиран на модели, с който да се разпише подробна стратегия за климатична неутралност до 2050 г., която правителството да следва последователно, за да изпълни целите за декарбонизация. 

Комисията за енергиен преход имаше задача до края на 2022 г. да подготви специален анализ и той да е в основата на създаване на пътна карта за климатична неутралност, припомни експертът и подчерта, че този анализ не е завършен, защото няма разбирателство в самата комисия. Освен това този анализ трябва да има и одобрение от ЕК, а такова няма. 

Визията, представена вчера, стъпва на работен вариант на този анализ, отбеляза Мартин Владимиров.

Той обяви, че до голяма степен при подготовката на един от анализите, един от моделите, има сериозен конфликт на интерси, тъй като той е финансиран от въглищни компании и е подкрепен със сериозен план от страна на електроенергийния системен оператор и Министерство на енергетиката, като се излагат арументи, оспорвани от Главна дирекция "Енергетика" на ЕК. 

"Има опит и ЕК, и българската общественост да бъдат поставена пред свършен факт", изказа мнението си Владимиров и обясни:

"Когато България излезе официално с дългосрочна стратегия за енергийния сектор, става много по-трудно ЕК да опонира на аргументите, които страната ни ще предостави за реформиране на ПВУ и промяна на поетите ангажименти. ЕК заяви ясно вчера, че ПВУ се променят при много екстремни обстоятелства и държавата трябва да предостави неоспорими доказателства за това". 

Според него обаче страната ни не може да защити тази теза.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19
Ангела Меркел (вдясно) и настоящият канцлер Олаф Шолц присъстват на държавен банкет в чест на френския президент в двореца Schloss Bellevue в Берлин, Германия, 26 май 2024 г.

Меркел не смята за грешка, че се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО през 2008-а

Бившият германски канцлер Ангела Меркел не смята за грешка, че през 2008 година се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО. В мемоарите си, откъси от които бяха публикувани снощи в германския седмичник "Ди Цайт", Меркел предупреждава, че Русия е ядрена сила, с която няма как да не се съобразяваш.  "Разбирам източноевропейците, които след..

публикувано на 21.11.24 в 17:47
Лидерът на ПАСОК Никос Анрдулакис.

ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент

Социалистическата партия ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент. Това стана след като депутати от лявата гръцка партия СИРИЗА напуснаха парламентарната си група.  Така за първи път от 2012 година ПАСОК е опозиционен лидер в Гърция и социалистите, които бяха трета политическа сила на изборите миналата година, се оказаха с повече депутати от..

публикувано на 21.11.24 в 17:34

В столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради мръсния въздух

Жителите на столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради трайни проблеми с чистотата на въздуха . Това съобщи пред БНР г ражданският активист Красимир Петров, ангажиран с каузата за чистотата на въздуха в този квартал, администратор на фейсбук група, обединяваща жителите на един от най-старите софийски квартали.  "Проблемът със..

публикувано на 21.11.24 в 17:24
Росица Димитрова

Стотици са чакащите за настаняване в социални институции във В. Търново

Над 400 са хората с умствена изостаналост, които чакат да бъдат настанени в социални институции в община Велико Търново. Места няма, защото няма отворени мерки по програмите за финансиране за изграждане на социална инфраструктура за тези хора. Това коментира за БНР Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция и бивш..

публикувано на 21.11.24 в 17:20

Червен код за опасно време в Румъния утре

В Румъния националната метеорологична служба издаде за утре червен код за опасно време - снежни бури и силен валеж в районите на Караш-Северин, Хунедоара, Алба, Сибиу, Брашов.  В тези райони хората ще бъдат предупредени да не пътуват.  Радио Румъния съобщава, че в момента заседава Съветът за извънредни ситуации, за да се изработи план за предупреждение..

публикувано на 21.11.24 в 17:12