Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се празнуват едновременно Рождество и кръщението на Христос?

Ритуалът се провежда само на територията на днешните Израел и Йордания

Известна е карикатурата, на която тримата влъхви се оплакват, че са се изморили за един месец поне четири пъти да изминат маршрута до Витлеем, понесли едни и същи подаръци. И действително, в прочутата катедрала, която се смята втората по значимост християнска светиня в света, на 19-и януари се чества последното Рождество Христово за годината. То е ръководено от Ерусалимската арменска патриаршия и се отбелязва по специфичен начин само на територията на днешните Израел и Йордания и силно се отличава от всички познати варианти на празника.

Литийно шествие тръгва призори от арменската църква в Стария град на Йерусалим. Разстоянието до Витлеемската катедрала е малко повече от 9 километра. Някога се е изминавало пеша. Начело крачи Йерусалимският арменски патриарх, с много интересна мантия. Тя се пази и е изложена за разглеждане в новооткрития музей на арменците, но на Коледа и Великден патриархатът я облича. Според преданието, е ушита от копринената палатка, в която е спял Наполеон, когато е покорил Яфо. Арменските монаси са поели задължението да се грижат за болните от холера (според някои източници - чума) френски войници, а великият завоевател, с група офицери, ги изоставил, бягайки на малка яхта към Франция. Как празнуват арменците на Светите земи, разказва брат Гурион - началник на канцеларията на арменската патриаршия в Йерусалим.

"Нова година, Коледа и Богоявление честваме заедно, на 18 и 19 януари. Всяка от шестте деноминации, които първи са приели християнството, има свое кътче в двата големи храма на Светите земи – на Божи гроб и Витлеем. На арменците принадлежи точно частта от катедралата Рождество Христово, където е звездата. Затова, дори в обикновените дни, когато има опашка от богомолци да й се поклонят, арменците минават, без да чакат. Но на 19-и януари сутринта на това място се провежда служба. Пристигат арменци от Израел и от Йордания и сънародници от цял свят.

Защо всъщност сливаме три празника: Рождество Обрезание Господне и Богоявление? Според нас, това е оригиналната дата на Рождеството. До IV век цялото християнство е чествало Рождение господне на 6-и януари. Въпреки че в Римската империя приели християнството, мнозина продължават да празнуват и езическия празник на слънцето 24 и 25 декември. Отбелязвано било с надбягвания на колесници. Тогава католическата църква решава да премести празнуването на Рождеството и да слее двата празника, за да изтрият от съзнанието на хората, поклонението на празника на Слънцето. За арменската църква това не е било нужно. Само при нас се празнуват едновременно Рождество и епифаня (кръщаването на Христос). И католиците, и православните са разделили тези два празника по чисто технически причини. Защо ние го правим? Когато Христос навършва 30 години, отива при Йоан. Според еврейската традиция, човек не може да проповядва, преди да е достигнал до солидната (тогава) 30-годишна възраст. Преди това е трябвало да мине ритуално пречистване и посвещаване от уважаван член на обществото. (Значи Христос е успял да бъде проповедник само три години и четири месеца!) Мястото на Кръщението съвпада с мястото на река Йордан (малко преди да са влее в Мъртво море), свещено и за евреите. Смята се, че там, след 40-годишно бродене в пустинята, те са навлезли в Обетованата земята, обещана им от Бог. Намира се не далеч от Йерихон. Почитат го поклонници от двете страни на реката и само едно въженце маркира държавната граница.

В края на молитвата във Витлеем, участниците се изкачват на арменската камбанария и на терасата на арменската част на покрива на катедралата. Оттам се разкрива невероятна гледка към пустинята. В далечината проблясва Мъртво море и мястото на кръщението. Някога мъжете са се спускали пеша до него. Жените и инвалидите са били качване на коне, магарета или камили и е трябвало по пътя да стигнат преди края на деня. По това време на годината денят е кратък... Въпреки че сега автобуси чакат да отведат всички, има ентусиасти, които продължават традицията на скоростния поход през силно пресечената, пустинна местност.

По-късно след обед, ритуалът на реката Йордан не е хвърляне на кръст или танци във водата. Обикновено не е топло, но всички мъже от общността, които пред изминалата година са навършили 30 години, влизат за масово ритуално кръщение. Това е знак, че са навлезли в зрялата си възраст. Всички те са облечени в бели, дълги ризи. Кошулите се изсушават, без да се перат и това ще бъде дрехата, в която ще бъдат облечени на погребението си."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08