Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Паунов: Кризата на партиите води до дебат за смяна на формата на държавно управление

Доц. Христо Паунов
Снимка: личен архив

Кризата на партиите води и до дебата за смяната на формата на държавно управление. Това обясни пред БНР доц. Христо Паунов, който е преподавател по Конституционно право в Юридическия факултет на Пловдивския университет и в УНСС.  

„При един разнороден парламент не може партиите да се разберат дори по основни въпроси. Народните представители трябва да разберат, че основната функция на НС е законодателна. Има и друга много важна функция, която те почти забравиха - сформирането на висши органи и подмяната на техния състав, когато им изтече мандата. Когато тези неща не се вършат от парламента, това налива вода в мелницата, наречена „промяна на формата на държавно управление“.

Днес представителите на Инициативен комитет за организиране и координиране на подписка за провеждане на национален референдум внасят уведомление до председателя на НС, че започва подписка по въпроса „Подкрепяте ли провеждане на избори за Велико НС, което да реши въпросите за промени във формата на държавно управление от парламентарна република в президентска“.

Референдум от това естество е допустим само от формална гледна точка, обясни в предаването „Преди всички“ доц. Паунов.

„Това обаче не е рационално и такова решение на НС за провеждането му може да се атакува. Има определен ред за свикване на Велико НС. Той не предвижда провеждането на референдум“.

Конституцията възлага на президента резервна функция по съставяне на служебно правителство и разпускане на НС, напомни преподавателят по Конституционно право.  

„Това се случва поради факта, че няма жизнеспособност в парламента и не може да има редовно правителство. След като се върне и третият проучвателен мандат, президентът трябва да издаде два указа - с единия да определи датата на изборите и да разпусне НС, а с другия да назначи служебно правителство“.

Има два текста, с които президентът трябва да се съобрази, посочи той.

„Те са на различни места. Единият е в Конституцията – член 64, алинея 3, който казва, че до два месеца трябва да се проведат избори, но имаме и един текст в Изборния кодекс – член 4, алинея 1, който посочва, че изборите за парламент се насрочват от президента не по-късно от 60 дни преди изборния ден. Той трябва да се съобрази с тези два текста и да направи тайминг. Би било добре в края на януари той да издаде указа. НС да бъде разпуснато от 1 февруари. Изборите да бъдат насрочени на 2 април“.

Доц. Паунов напомни колко дълъг е бил животът на предишните парламенти.

„45-тото НС работи само 26 дни. 46-тото - около два месеца. Сегашното НС работи активно около 3 месеца. Виждаме една много голяма дезорганизация на мнозинството в парламента. Тя води до  неспособност да се излъчи правителство. Президентът им даде доста голям толеранс от време да направят опити да сформират правителство, което да бъде отговорно пред парламента. Живеем в условията на парламентарна република, при която трябва да се формира правителство от НС, което да бъде отговорно пред парламента. Когато имаме кризисна ситуация и не може да се хомогенизира парламентарното мнозинство Конституцията дава възможност на президента да връчи проучвателни мандати и да сформира служебно правителство“.

Президентът може да разпусне парламента чак след като се изчерпат всички конституционни възможности за съставяне на правителство, посочи доц. Паунов.

„Държавният глава не може да разпуска парламента, ако се намира в последните 3 месеца от неговия мандат“.

Ако не са доволни политиците, че има служебно правителство, да променят Конституцията, заяви още преподавателят по конституционно право.

Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Христо Паунов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Иран ще си плати

Над 50 души са били убити, а повече от 150 са били ранени при израелски атаки в Ливан през вчерашния ден, съобщиха от здравното министерство в Бейрут: На среща на израелския кабинет по сигурността премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че който атакува страната му, може да очаква отговор, след като Иран предприе ракетно нападение по израелската..

публикувано на 02.10.24 в 02:26

Цената на петрола на международните пазари се повиши с 5 процента

Цената на петрола на международните пазари се повиши с 5 процента след ракетното нападение на Иран срещу Израел тази вечер. Инвеститорите бяха притеснени от вероятността за широкомащабна война в Близкия изток, в близост до основните находища на черното злато. Високопоставен ирански служител, пожелал анонимност, сподели за Ройтерс, че Русия и Съединените..

публикувано на 01.10.24 в 22:21
Рустем Умеров

Руската армия е окупирала град Вугледар в Донецка област

Руската армия е окупирала украинския град Вугледар в Донецка област, съобщи блогът Deep State, който следи хода на бойните действия.  Депутатът от Върховната рада Алексей Гончаренко потвърди информацията за превземането на града от руснаците и поиска оставката на министъра на отбраната Рустем Умеров.  "Загубихме града, който удържахме повече от две..

публикувано на 01.10.24 в 22:11

Случайни минувачи са застреляли двамата нападатели, които извършиха терористично нападение в Тел Авив

Случайни минувачи са застреляли с личните си оръжия двамата нападатели, които извършиха тази вечер терористично нападение в Тел Авив, твърди агенция Ройтерс. Нападателите са стреляли и намушквали хората на трамвайна спирка, преди да бъдат неутрализирани. Най-малко шест са жертвите, а ранените - девет. До момента никой не е поел отговорност за..

публикувано на 01.10.24 в 22:04

Румен Радев: ЦЕРН е вдъхновение за нашите млади учени и модел за развитие на науката

България остава посветена на споделената мисия да развива потенциала на науката в подкрепа на мира в свят на ожесточена конкуренция и за позитивното развитие на нашите общества. Това заяви държавният глава Румен Радев на церемонията в Женева по случай отбелязването на 70-ата годишнина от основаването на Европейската организация за ядрени изследвания -..

публикувано на 01.10.24 в 21:50

Близо 200 ракети са били изстреляни по Израел, няма данни за поражения и жертви

За втори път за последните шест месеца Иран извърши масирано ракетно нападение над Израел. Въздушната тревога над Израел продължи по-малко от час.  Близо 200 ракети са били изстреляни по Израел, твърди армейското радио.  Част от тях, по непотвърдена информация, са били прехванати в небето над съседните Сирия и Йордания. Няма данни за поражения и..

публикувано на 01.10.24 в 21:15

Ожесточени престрелки в Бейрут

За ожесточени престрелки в Бейрут съобщават тази вечер очевидци, цитирани от Ройтерс. Израелската армия предприе сухопътна операция в южните покрайнини на Ливан като декларира, че иска да унищожи тунелите и други инфраструктурни обекти на групировката "Хизбула", за да предотврати нейни атаки през границата. Израелски военен говорител бе категоричен, че..

публикувано на 01.10.24 в 20:46