"В последните години медийната среда в страната е претърпяла промени. Искрено се надявам, че сме оставили зад гърба си това - политици да се обаждат в медии, за да си поръчват някакво медийно съдържание. Аз нямам такива случаи и се надявам това да се запази и за в бъдеще. Никой не се е обаждал, за да си поръча съдържание по БНР. Националното радио би могло да бъде партньор на много институции и да помогнем да се свали бариерата между хората и властта. Това със сигурност няма нищо общо с натиск".
Това заяви генералният директор на БНР Милен Митев в предаването "12+3".
Той сподели, че следи критиките, които се отправят в социалните мрежи към работата на Радиото, основателните се обсъждат с ръководствата на съответната програма, но решенията се вземат в рамките на професионален разговор между водещи, главни редактори, ръководство и редколегия на програма:
"До момента сме успели да избегнем това административното ръководство на БНР да се намесва пряко в програмните решения", заяви Митев.
"Много от предизвикателствата, които са стояли пред нас през последните години, продължават да стоят и не се знае колко още време ще ни е необходимо, за да се справим с тях. Компютърният вирус, който ни засегна в края на миналата година, заради който все още са спрени нашите сървъри, ясно показа колко уязвими са системите, с които говорим, и колко много работа ни предстои, за да можем да защитим в една по-висока степен. Най-радостното е, че ефирът не беше засегнат по никакъв начин", коментира той и обясни, че основно са пострадали сървърите, които са изключени в момента и системата за автоматизиране на радиопроизводството не работи.
"В момента работим по закупуването или наемането на нови сървъри, за да не се налага да чакаме изхода от разследването, тъй като, докато текат следствените действия, най-вероятно нашите сървъри ще трябва да останат в този вид и няма да можем да ги рестартираме, за да не пречим на компетентните органи. Затова ще се опитаме да намерим допълнителна техника, за да можем да тръгнем максимално бързо - надявам се до месец".
По думите на Митев причините ще станат ясни след приключването на следствените действия:
"Това ще ни помогне и с оглед на следващите мерки за сигурност. Колегите от IT дирекцията на БНР, с помощ от Министерството на електронното управление и на външни експерти работят, за да може максимално бързо да възстановят работата на всички системи и да изградим една напълно нова политика за сигурност. Един от проблемите ни е, че заради високата цена на информационните технологии - и хардуер, и софтуер - нашата информационна инфраструктура не е изградена цялостно с една концепция, а е правена на парче. Сега ще се опитаме да я изградим по-добре и по-защитена".
Генералният директор на БНР изтъкна, че се надява, когато се стигне до гласуване на бюджет на БНР, да се чуят и исканията и нуждите на Обществената медия.
"Всяка годишнина е повод за равносметки и на фона на една изключително странна година, която изпратихме, е хубаво, че още в началото на 2023-та имаме възможност да спрем за миг, да оценим хубавите неща, които колегите са постигнали през годината, и да им дадем подобаващото уважение", каза Милен Митев.
Интервюто на Снежана Иванова с Милен Митев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф. Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..
Бившият германски канцлер Ангела Меркел не смята за грешка, че през 2008 година се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО. В мемоарите си, откъси от които бяха публикувани снощи в германския седмичник "Ди Цайт", Меркел предупреждава, че Русия е ядрена сила, с която няма как да не се съобразяваш. "Разбирам източноевропейците, които след..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..