Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представители на различни институции и неправителствени организации се обединиха:

Нужни са спешни законодателни промени за нелегалната търговия с кучета

Снимка: Pixabay

Кой и как трябва да контролира нелегалното развъждане и незаконната търговия с кучета - отговор на този въпрос потърсиха на среща представители на различни институции и неправителствени организации. Домакин на срещата беше Агенцията по безопасност на храните, а всички участници се обединиха около становището, че за решаване на проблем са нужни спешни промени в законодателството
"Нелегалната търговия напоследък наистина зачестява", призна д-р Силвия Пеева от Агенцията, която всъщност има ангажимент да осъществява контрол върху същата тази търговия. Ангажимент – има, но законът, по който институцията работи не е променян от 15 години, отдавна е архаичен и няма нищо общо със съвременните реалности, казват хората, които трябва да го прилагат. И припомнят - законът например не казва колко кучета можеш да отглеждаш в дома си, преди да си длъжен да регистрираш животновъден обект. У нас има публичен регистър на обектите за отглеждане и развъждане на кучета, в него фигурират едва 43 обекта.

"Всичко останало се счита за нелегално развъждане и нелегална търговия", посочи Пеева. Тя добави, че дори да отидат на проверка в даден обект по сигнал, законът не дава право да влязат и хората не ги допускат. Според Пеева е необходима спешна актуализация на Наказателния кодекс.
Инспекторите настояват за нормативни промени, защото срещата може и да беше организирана под наслов "Заедно срещу нелегалната търговия с домашни любимци", но на практика не е ясно кого включва понятието – заедно. 

Въпреки успешното сътрудничество с данъчните власти при други случаи, в случая с търговията с нелегално развъдени кучета - Агенцията по храните не получава съдействие от НАП, признава директорът на Агенцията д-р Иван Шиков.

За сериозния размах на този незаконен бизнес говорят и зачестяващите сигнали, които Българската агенция по храните получава от други държави по специална система за оповестяване. Незаконно развъдените у нас кучета тръгват по пътищата на Европа.

Запитана колко често на инспекторите в Българската агенция се налага да отговарят на колегите си в чужбина, че не знаят  къде са отгледани тези кучета, Пеева отговори: 

"90%, а случаите зачестяват. До миналата година ако сме получавали една такава нотификация 1 път на месец, сега получаваме всяка седмица, че някой път и по 2-3 на седмица". 

Въпрос на време е Брюксел да ни санкционира за това. 

Д-р Шиков ни уверява, че на инспекторите понякога се налага да влизат в ролята на тайни клиенти, да си уговярат срещи с нелегалните търговци. И в тази игра обаче - обичайният губещ е държавата. 

"Тези хора са се изучили толкова добре, те до последно се крият". 

В момента ключовото послание на държавата към нелегалните търговци с незаконно развъдени и отгледани  кучета е – бъдете спокойни, никой нищо не може да ви направи. За да се промени това, трябва да се промени законодателството. Или поне така ни уверяват тези, които не успяват да наложат контрол върху нелегалната дейност. 

Репортажа чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17