Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанасов се надява да получи мандат от ДСБ за явяване в коалиция на изборите

Атанас Атанасов
Снимка: БГНЕС, архив

Партия "Демократи за силна България" (ДСБ) решава дали да се яви заедно с "Продължаваме промяната" на предстоящите предсрочни парламентарни избори.

Около 12 ч. в събота още се събираха делегатите на Националното съвещание на ДСБ.

Преди да започне форума председателят на партията Атанас Атанасов каза, че се надява да получи мандат за общо явяване с "Продължаваме промяната" на предстоящите парламентарни избори на 2 април, тъй като си поставят целта да са първа политическа формация.

Причината – защото, по думите му, е важно кой ще управлява България преди местните избори в късната есен.

Атанас Атанасов смята, че това не бива да е служебно правителство, не бива и да е партия ГЕРБ, за да може да се противопоставят демократичните сили на порочните модели на корупция по места. Всички знаете за какво става въпрос, добави той.

Запитан за коментар на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов пред негови съпартийци, че с износа на оръжие, който стана явен по време на управлението на Кирил Петков като министър-председател, някои са забогатели с един милиард евро, Атанас Атанасов припомни, че е бил част от делегацията на Кирил Петков в Украйна, когато се проведе и среща с украинския президент, а той е благодарил, като е казал: Благодаря на българското правителство, че не пречи на страната ни да осъществява контакти и търговски отношения с вашия военнопромишлен комплекс.

Очаква се и Кирил Петков да присъства на Националното съвещание на ДСБ, както и съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов

От "Продължаваме промяната" преди седмица дадоха мандат на съпредседателите Кирил Петков и Асен Василев да започнат разговорите за коалиция с "Демократична България", част от която е и Демократи за силна България. 

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Разрушения след удара в южната част на Ивицата Газа, 20 март 2025 г.

Най-малко 70 жертви при нови въздушни удари в Ивицата Газа

Най-малко 70 палестинци са загинали и десетки са ранени след днешните въздушни удари в Ивицата Газа, след като Израел поднови бомбардировките си срещу анклава, съобщи местното здравно министерство, цитирано от Ройтерс. Медиците заявиха, че израелските удари са били насочени срещу домове в северната и в южната част на Ивицата. От израелска страна няма..

публикувано на 20.03.25 в 12:31
Протест в Истанбул срещу ареста на кмета Имамоглу, 20 март 2025 г.

В Турция задържаха 37 души за "провокативни" публикации в социалните мрежи

Турските власти задържаха 37 души, заподозрени в предполагаемо публикуване на "провокативни публикации, подбуждащи към престъпност и омраза" във връзка със задържането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, съобщи днес турският вътрешен министър Али Йерликая, цитиран от Ройтерс. Турция арестува вчера Имамоглу, основен съперник на президента..

публикувано на 20.03.25 в 12:15

Софиянци, разчистете мазета, гаражи и тавани! Предайте отпадъците разделно

Столичната община кани софиянци да разчистят своите мазета, гаражи и тавани и да предадат отпадъците разделно. " Очакваме ви тази събота от 10 часа в Нови Искър, кв. Курило – ние сме до пазара и ще приемем това, което домакинствата ни донесат ", анонсира Емил Георгиев – директор на Дирекция "Управление на отпадъците" в Столична община...

публикувано на 20.03.25 в 12:13

Гърция: Скок в цената на фериботните билети

Гърция отново покачва цените на фериботните билети от началото на туристическия сезон, съобщават днес собствениците на кораби. Скъпо гориво, поддръжка и увеличаване на заплатите в корабоплаването покачват цените на фериботните билети с около 15%,съобщават компаниите за морски трансфер в Гърция. Увеличението се очаква от началото на май...

публикувано на 20.03.25 в 12:06
Екатерина Захариева

Страни от ЕС обмислят "кражба" на специалисти от САЩ

12 страни членки на ЕС, сред които и България, обмислят стратегия за "кражба" на изследователи от САЩ, пише "Политико". Мярката е в отговор на орязването на средствата за образование и научни изследвания от страна на американското правителство. ЕС има нужда от "бум на привличания", за да докара отвън таланти, които "могат да пострадат от..

публикувано на 20.03.25 в 12:00
Петко Стефановски

НС избра Петко Стефановски за управител на НЗОК

Парламентът избра единствения кандидат за управител на НЗОК Петко Стефановски, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.  "За" гласуваха 147 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и "Има такъв народ".  "Против" гласуваха 81 депутати от "Възраждане", ПП-ДБ и "Величие". Мандатът на досегашния управител на НЗОК Станимир Михайлов..

публикувано на 20.03.25 в 11:43

Български диетологични дни: Специалисти си подават ръка в името на по-доброто здраве на пациентите

Български диетологични дни ще се проведат от утре до неделя във Варна с участието на водещи специалисти. Със събитието ще бъде поставен акцент върху необходимостта от популяризиране на възможностите на съвременната диетотерапия . Темата на 2025 г. е "Метаболитни нарушения". "Идеята ни е да обединим специалисти, които работят по едно и..

публикувано на 20.03.25 в 11:38