Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Кралски семейства от Персийския залив с недвижимо имущество за повече от 1 млрд. паунда чрез офшорки

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кралските семейства на държави от Персийския залив, включително Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар, притежават недвижимо имущество за повече от 1 милиард паунда чрез офшорни юрисдикции като Джърси и Британските Вирджински острови, разкрива "Гардиън".

От нов правителствен регистър става ясно как чрез офшорки са придобити близо 200 имота, включително хотели и селски земи.

Кралските особи от Персийския залив, които държат активи чрез офшорни компании, включват шейх Мансур, собственик на футболния клуб "Манчестър Сити", членове на управляващата фамилия Ал Сауд от Саудитска Арабия и клана Ал Тани, който властва в Катар.

Най-скъпо е имение в графство Съри на стойност 150 милиона паунда, което според документи на имотния регистър е собственост на съпругата на шейх Мансур - Шейха Манал бинт Мохамед ал-Мактум.

Шейх Мансур, който е вицепремиер на ОАЕ, притежава още 17 други имота през Джърси, включително апартамент в Лондон и земя, свързана с градското развитие в Манчестър.

Саудитското кралско семейство също притежава широк спектър от имоти чрез офшорки, включително Holme, имение край езерото в средата на лондонския “Риджънтс парк”, построено през 1818 година.

"Гардиън" посочва, че хвърля светлина върху собствениците, посочени в регистъра, с оглед на обществения интерес за подобряване на прозрачността около собствеността на британските имоти.

Притежаването на имоти чрез офшорни компании е законно и някои лица могат да имат истински и легитимни опасения за неприкосновеността на личния живот или сигурността или бизнес причини за използването им.


По публикацията работи: Радмила Попова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руски военен камион в центъра на Мелитопол

Украинските сили са обстрелвали Мелитопол

Руски информационни агенции съобщиха, че украинските сили са обстрелвали окупирания от Москва град Мелитопол.  Продължават опитите на руските сили да превземат Бахмут и Авдеевка Според британското разузнаване руските сили са постигнали само "незначителен напредък" в опита си да обкръжат Авдеевка и са загубили много бронирани машини..

публикувано на 29.03.23 в 09:13
Крал Чарлз III и Камила Паркър-Боулс

Британският крал Чарлз III пристига на визита в Германия

Британският крал Чарлз III пристига днес в Германия. Това е първото му посещение зад граница от възкачването му на престола. Първата му чуждестранна визита трябваше да бъде във Франция, но беше отменена заради протестите срещу пенсионната реформа, припомнят Ройтерс. Очаква се днес кралят и кралицата-консорт Камила да бъдат посрещнати от..

публикувано на 29.03.23 в 08:55
Временни контролно-пропускателни пунктове са разположени на възлови места в региона.

В Плевенска област се провежда специализирана полицейска операция

В Плевенска област се провежда специализирана операция за противодействие на престъпността и опазването на обществения ред. Изградени са контролно-пропускателни пунктове на възлови места. В специализираната операция са включени полицаи и жандармеристи. Мариана Цветкова, говорител на ОД на МВР: "В акцията са включени сили на всички..

публикувано на 29.03.23 в 08:46
Дискусията е по повод годишния доклад на

В София ще се проведе дискусия за правата на човека в България

В София ще се проведе дискусия за правата на човека в България, организирана по повод публикуването на годишния доклад на "Амнести интернешънъл" за състоянието на правата на човека по света (2022/23), предаде репортер на БНР. В частта си за България докладът насочва вниманието към задълбочаващото се влошаване на свободата на изразяване, като..

публикувано на 29.03.23 в 08:28

КЕВР обсъжда предложението на "Булгаргаз" за поевтиняване на природния газ за април

Комисията за енергийно и водно регулиране се очаква да обсъди днес предложението от 13 март на "Булгаргаз" - за поевтиняване с над 3% на природния газ за април. "Булгаргаз" предлага по-евтин газ за април и май В доклада е записано, че "Булгаргаз" предлага цената от 103,08 лева мегаватчас - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

публикувано на 29.03.23 в 08:04

Продължават опитите на руските сили да превземат Бахмут и Авдеевка

Продължават опитите на руските сили да превземат бомбардираните източноукраински градове Бахмут и Авдеевка, но без напредък. Двата града, заедно с други селища индустриалния регион Донецк, продължават да понасят тежестта на атаките на Русия, се казва в изявление на Генералния щаб на украинските въоръжени сили.  Украинските бойци продължават да..

публикувано на 29.03.23 в 07:57
киберсигурност

Ростислав Петров: Преживяваме дигитален преход. Трябва да има час по киберсигурност в училище

Преживяваме нов преход-дигитален . Това обясни пред БНР Ростислав Петров,  председател на Българската Асоциация на Сертифицираните Етични Хакери  Сигнали за бомба в училища в София, Варна и Бургас През последните два дни училищата в София, Варна, Бургас, Сливен и Плевен бяха засегнати от заплахи за поставени бомби . Учебните занятия се..

публикувано на 29.03.23 в 07:52