Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още двама полицаи от Мемфис бяха освободени от задълженията си след смъртта на Тайри Никълс

Тайър Никълс бил бит, след като е спрян за проверка на 7 януари, умира в болница 3 дни по-късно
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Още двама полицаи от американския град Мемфис бяха освободени от задълженията си след смъртта на Тайри Никълс, който почина след арест, при който органи на реда са използвали насилие.

Общо седем полицаи са освободени от длъжност във връзка със смъртта на Никълс, в това число петте, които са уволнени и изправени пред обвинения в убийство, съобщава Си Би Ес. Всички те са били отстранени на 8 ми януари при започването на разследването ден след ареста. Възможно е да бъдат повдигнати и нови обвинения.

Единият от обявените нови отстранени полицаи според властите е участвал в първоначалната пътна проверка и е използвал електрошоково оръжие.

Видео от ареста и побоя над Никълс бе пуснато в общественото пространство в петък и сцените с полицейска бруталност доведоха до протести в различни точки на страната. 29-годишният мъж-афроамериканец е починал след като е бил спрян от полицаите в Мемфис на 7ми януари след съмнения за безразсъдно шофиране. Той умира три дни по-късно.

Петимата полицаи участвали в задържането и обвинени в убийство също са афроамериканци. Полицият, извършил първоначалната пътна проверка е бял. Идентичността на седмия полицай не е обявена.

Междувременно в понеделник адвокатите на семейството на Никълс поставиха под въпрос действията на властите и като попитаха “защо белият полицай намесен в това брутално нападение бе (досега) закрилян от очите на обществото и…от достатъчно (ниво на) отговорност".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Орманджиев: Промените в Конституцията от 2023 година не бяха належащи

Конституционни промени на последните промени в основния ни закон отново са актуален въпрос. Това коментира пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. В деня на българската конституцията и на юриста доц. Христо Орманджиев коментира, че последната ни конституция от 1991 година е..

публикувано на 16.04.25 в 14:33
Москва, 9 май 2024 г.

ЕК: Страните членки са поели ангажимент да не присъстват на паради за 9 май в Москва

Има решение на Съвета на ЕС от 2022 г. година, в което страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада по повод Деня на победата в Москва на 9 май, припомни говорителката на Еврокомисията Анита Хипер. Тя каза това в отговор на въпрос за обявеното намерение на словашкия премиер Роберт Фицо да посети руската столица по този повод...

публикувано на 16.04.25 в 14:30
Бойко Борисов говори пред журналисти в кулоарите на парламента.

Идват ключови месеци и трябва стабилност, заяви Борисов и благодари на ПП-ДБ, че няма да участват във вота

Идват ключови месеци и трябва стабилност. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той благодари на ПП-ДБ за това, че няма да участват във вота на недоверие. Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа? Продължават дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството Борисов..

публикувано на 16.04.25 в 14:23
Жени приветстват новината пред Върховния съд в Лондон, 16 април 2025 г.

Върховният съд на Великобритания подкрепи "биологичната" дефиниция за жена

Върховният съд на Обединеното кралство излезе с единодушното решение, че определението за "жена" и "пол" се отнасят до биологична жена и биологичен пол в Закона за равенството от 2010 година. Съдебното решение е кулминацията на дългогодишна съдебна битка между шотландското правителство и женска организация. Върховният съд уважи днес жалбата..

публикувано на 16.04.25 в 14:14

Над три месеца няма отговор от РСМ по проектоспоразумението за жп връзка с България

Министерството на транспорта обяви в позиция, че повече от три месеца от страна на Република Северна Македония липсва отговор по Проекта на споразумение за подготовка и изграждане на жп тунел, свързващ жп мрежата на двете държави.  Министерството посочва, че това е единственият отворен въпрос между двете държави в областта на железопътния транспорт,..

публикувано на 16.04.25 в 14:12

Дисциплинарна мярка за ЧСИ заради измамния казус с апартамента на 90-годишната жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи още, че данните от двете проверки по случая с опита за отнемане на апартамент на 90-годишна жена от София, са предадени на прокуратурата.  Установени са нарушения, свързани с арбитражния съд, издал решението за отнемане на жилището и с частния съдебен изпълнител, който провежда принудително..

публикувано на 16.04.25 в 14:10

Форум "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" в Плевен

В Плевен представители на местната власт и институции дискутираха новите моменти в политиката на сближаване в Европейския съюз за 2021-2027. Форумът е организиран от БТА по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Участниците поздрави кметът на Плевен д-р Валентин..

публикувано на 16.04.25 в 14:07