Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изненадващ икономически растеж в еврозоната през последното тримесечие на 2022 г.

Евростат

Икономиката на еврозоната нарасна изненадващо през последното тримесечие на 2022 г., макар и по-слабо спрямо предходните три месеца, но опровергавайки опасенията за дълбока рецесия тази зима, тъй като регионът сякаш успя да предотврати надвисналата пълномащабна енергийна криза.

Брутният вътрешен продукт на еврозоната нарасна през последното тримесечие на миналата година с 0,1% спрямо трето тримесечие, когато се повиши с 0,3%, докато осредните очаквания на финансовите пазари бяха за спад с 0,1 на сто, показват предварителни данни на официалната европейска статистика Евростат.

Това е най-слабият темп на експанзия от първите три месеца на 2021 г. насам, тъй като търсенето и бизнес активността бяха засегнати от високата инфлация и нарастващи разходи за заеми (растящите лихви), както и от затруднения във веригите на доставки.

БВП на целия ЕС пък остана на нивото от третото тримесечие, когато нарасна с 0,3%.

Спрямо година по-рано БВП се повиши през четвъртото тримесечие в ЕС с 1,8% и в еврозоната - с 1,9% след растеж съответно с 2,5% и с 2,3% през периода юли - септември 2022 г.

Според първата оценка на Евростат за цялата 2022 г. икономиката на ЕС нарасна с 3,6%, а в еврозоната - с 3,5 на сто.

Графики на БВП на тримесечна база на ЕС и еврозоната


Сред държавите членки, за които има налични данни за четвъртото тримесечие на 2022 г., Ирландия отбелязва най-солиден икономически растеж спрямо предходното тримесечие (+3,5%) , следвана от Латвия (+0,3%), Испания и Португалия (и двете с по 0,2%).

В същото време най-солиден икономически спад отбеляза Литва (понижение с 1,7%), следвана от Австрия (-0,7%) и Швеция (-0,6%).

Представянето на държавите членки от еврозоната се различаваше през четвъртото тримесечие. Германия и Италия, чиито икономики са по-зависими от индустрията и следователно са по-засегнати от високите цени на енергията, се оказаха в лек спад (с 0,2% за Германия и с 0,1% за Италия), докато икономиките на Франция и Испания се разшириха съответно с 0,2% и с 0,1 на сто.

Според Евростат почти всички страни членки, за които има данни, са отбелязали икономически растеж през четвъртото тримесечие спрямо година по-рано, с изключение на Швеция, където БВП се сви с 0,6% и Литва - спад с 0,4 на сто.

По-доброто от очакваното представяне на еврозоната през четвъртото тримесечие 2022 г, ако бъде потвърдено от следващите оценки на Евростат, би предположило, че тя е на път на избегне изпадането в р. нар. "техническа рецесия" тази зима - две поредни тримесечия на спад на БВП. Отслабващите опасения за енергийна криза поради меката зима обясняват част от устойчивостта на бизнес активността в края на годината, посочват икономистите, както и нарастващите действия от страна на правителствата за смекчаване на натиска върху домакинствата и бизнеса от рязко нарастващите цени на енергията.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обвиниха Динко Вълев за участие в организирана престъпна група

Ямболската окръжна прокуратура повдигна обвинение срещу Динко Вълев, известен като Ловецът на бежанци и още двама мъже от за участие в организирана престъпна група. В момента Вълев е в бургаска болница и се очаква неговото изписване, за да бъде привлечен под наказателна отговорност. Организираната престъпна група е действала за времето от..

публикувано на 23.04.24 в 12:44
Станимир Георгиев, председател на сдружение

Инсталация, а не затваряне искат енергетиците от ТЕЦ "Марица Изток 2"

Енергетици и миньори от ТЕЦ "Марица Изток 2" внесоха в Народното събрание декларация с настояване за изграждане на инсталация за улавяне на въглеродния диоксид.  Предложението е възможност да се спре затварянето на енергомощностите и поставянето в зависимост на българската икономика, каза Станимир Георгиев, председател на Сдружение "Миньори..

публикувано на 23.04.24 в 12:07

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева. За кончината ѝ съобщи нейният съпруг проф. Боян Биолчев. Опелото ще се състои в събота в храма "Св. Седмочисленици" от 13.30 ч.  Мариана Евстатиева-Биолчева изучава кино и телевизионна режисура във Филмовата школа в Лодз, Полша. Дебютира в документалното кино. Още с първите си филми проявява интерес..

публикувано на 23.04.24 в 11:53
Максим Минчев

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда "Максим Минчев"

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни – рождената дата на Минчев. Дългогодишният директор на БТА Максим Минчев беше президент на асоциацията, в която членуват над 60 журналисти, блогъри и писатели. Минчев има над..

публикувано на 23.04.24 в 11:45

Климатичните промени и младите

Климатичните изменения са едно от най-големите предизвикателства на днешното време . Това каза пред БНР Люк ван Оз – втори секретар на посолството на Кралство Нидерландия. УНИЦЕФ в партньорство с посолството проведе дискусия с млади хора именно на тази тема - "Образование, околна среда и действия за климата".   Според Люк ван Оз е..

публикувано на 23.04.24 в 11:42
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Делото за смъртта на Ани и Явор на бул. "Сливница" влиза в съда

Делото за смъртта на 24-годишната Анна-Мария Малчева и на нейния годеник - 22-годишният Явор Стоянов, вече е в съда. Това се случва почти година след трагедията на столичния булевард "Сливница", когато двамата бяха блъснати и убити от лек автомобил, управляван от 18-годишния Адриан Антонов. Младият мъж ще отговаря за причиняване на смърт по..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец.  Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 10:52