Механизмът за разследване на главния прокурор ще бъде приет от следващото Народно събрание, заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков по време на брифинг в сградата на ведомството.
По думите на Зарков липса на желание, а не време е обяснението, че 48-то Народно събрание не е гласувало механизъм за разследване на главния прокурор.
Министърът каза, че днес е станало ясно, че в сегашния парламента няма достатъчен брой народни представители, които да желаят да приемат закон, с който да се въведе механизъм за разследване на главния прокурор. "Казвам "желание", защото никога не е било въпрос на време", заяви Зарков.
Във връзка с обвиненията, че е упражнил натиск върху това Народно събрание да приеме законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, уреждащ разследването на главния прокурор, Зарков отговори, че това е вярно.
Той коментира обвиненията в натиск на председателя на правната парламентарна комисия Радомир Чолаков така:
"Бях обвинен, че съм упражнил натиск. Това е напълно вярно. Натисках като народен представител, натисках като протестиращ. В последния месец натисках като министър и ще продължа да натискам, докато страната ни се превърне в истински правова държава, тоест държава, в която никой не е над закона. И днес се обръщам към всички, които все пак няма да се откажат, че този натиск трябва да продължи. Ако нещо разбрахме през изминалия месец, то е, че без натиск няма да стане", каза служебният министър.
Законопроектът по думите му ще бъде приет, защото е важен за българските граждани и защото "следващото Народно събрание ще бъде принудено да го гледа и да го приеме". На въпрос от кого ще е принуден следващият парламент, министър Зарков отговори – "от избирателите, от абсолютната необходимост да бъде решен един въпрос, който от прекалено дълго време тегне на шията на всички ни“. На уточняващ въпрос, каква ще бъде разликата със сегашната ситуация, министърът посочи, че "следващото Народно събрание ще бъде различно и там силите, които искат реформа, ще надделеят".
Предисторията по казуса:
"Аз съм учуден, че колегата Зарков, който уж беше добър юрист, създава някакви очаквания, които са манипулативни, спекулативни и представляват груб натиск върху Народното събрание. А съм го чувал няколко хиляди пъти да казва как Народното събрание не може да бъде гумен печат на правителството и не разбирам защо очаква това НС да бъде негов гумен печат, на служебното правителство" - с тези думи тази сутрин Радомир Чолаков откри може би последното заседание на Правната парламентарна комисия, която формално обедини в два отделни доклада двата законопроекта за промяна на Закона за съдебната власт и четирите за промяна в Наказателно-процесуалния кодекс – всеки един от тях предлагащ различен механизъм за разследване на главния прокурор.
По процедура следва предлагане на промени преди второто четене, след това самото второ четене в Правната комисия и после в пленарната зала, за което време няма.
Защо обаче няма – в спор за това влязоха ГЕРБ и "Възраждане" от една страна и "Продължаваме промяната и "Демократична България" от друга. Според първите механизмът на служебното правителство е закъснял, а според вторите Чолаков умишлено разтягал процедурата:
"Това НС показа двоен стандарт, някои законопроекти ги движеше особено бързо, други ги движеше с удобна скорост - къде бързо, къде бавно", коментира Надежда Йорданова от ДБ.
"Това НС показа, че законопроектите, за които има политическа воля, могат да бъдат прегазени всякакви срокове", каза Милен Матев от ПП по повод промените в Изборния кодекс.
На обвиненията в "груб ажиотаж и дори изнасилване на Конституцията" по негов адрес от шефа на Правната комисия отговори на специална пресконференция и правосъдният министър:
"Натисках като народен представител, натисках като протестиращ. В последния месец натисках като министър и ще продължа да натискам, докато страната ни се превърне в истински правова държава, тоест държава, в която никой не е над закона....Ако нещо разбрахме през изминалия месец, то е, че без натиск няма да стане. Стигнахме по-далеч, отколкото който и да било друг преди нас", заяви Крум Зарков.
Макар и с различни аргументи Чолаков и Зарков бяха на едно мнение, че 49-ият парламент ще приеме механизъм за разследване на главния прокурор.
Какъв ще е този механизъм, както и ще има ли напредък и в антикорупционното законодателство, ще зависи от мнозинството в 49-то Народно събрание. Днес стана ясно, че България отново е в дъното класацията на Индекса за възприятие на корупцията на "Прозрачност без граници". Страната ни има 43 от общо 100 точки, което я поставя на 72-ро място. Сред страните членки на ЕС по-зле от нас е само Унгария.
Борбата с корупцията да престане да бъде политическа дъвка, а с граждански натиск политиците да бъдат принудите да направят съдебна реформа призова политологът Огнян Минчев след представянето на класацията.
"Ключовата дума е замразяване, не прекратяване на преговорите. Не разбрах при какви условия тези преговори ще бъдат подновени”. Това коментира пред Нова телевизия след брифинга на ГЕРБ Милен Матеев, номиниран за министър на правосъдието в кабинет на Николай Денков. ГЕРБ замразява преговорите с ПП-ДБ за формиране на правителство Според..
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ коментира, че ако не се реши политическата криза у нас, няма да се решат и икономическата и институционалната кризи. Той каза, че още не се е информирал относно замразяването на преговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, но смята, че цената се плаща от българския народ. ГЕРБ замразява преговорите с ПП-ДБ за..
За 20-а поредна вечер граждани протестираха заради войната по пътищата и почетоха паметта на загиналите в нощта срещу 8-и май Ани и Явор. Двамата младежи бяха убити от 18 годишен шофьор на столичния булевард "Сливница". Както всяка вечер досега, протестиращите блокираха малко след 19.00 часа за движение булеварда, като преминаваха само..
Община Дупница ще изтегли два кредита, за да завърши два обекта - компостираща инсталация за преработка на отпадъци и реновирането на сградата, където се помещава градският исторически музей, решиха съветниците. Причината е инфлацията и оскъпяването на изгражданет им. Компостиращата инсталация за преработка на отпадъци е при бъдещото депо край..
Броени часове преди утрешния балотаж на президентския вот в Турция, двамата претенденти за поста - Реджеп Ердоган и Кемал Кълъчдароглу за последно призоваха гражданите на страната да гласуват за тях. В предизборната кампания за балотажа реториката се изостри и в центъра на вниманието бяха поставени бежанците, след като преди първия тур най-много се..
Два дрона са атакували през изминалата нощ петролопровода “Дружба” в Тверска област в Русия. В граничещата с Украйна Брянска област дрон камикадзе е поразил автомобил, при което са били убити двама руски военни. По информация на телеграм канала Baza дроновете са атакували станция, която обслужва петролопровода. Първият се е врязал в сградата в..
Русия обвини косовските власти, Съединените щати и Европейския съюз за вчерашните размирици в северния косовски град Звечан. Обстановката от двете страни на сръбско-косовската граница остава напрегната и днес след вчерашните сблъсъци между полицията и местни сърби. "Решително осъждаме провокативните постъпки на Прищина, които ... застрашават..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало..
"Не е невъзможно съставянето на правителство, въпросът е доколко това ще бъде морално. Парламентарната технология е овладяна до такава степен, че..
Във всяка една нормална държава думите и действията на съпредседателите на "Продължаваме промяната", за които научихме вчера, щяха да доведат до..