Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутатите обсъждат миграцията

Снимка: Европейски парламент

Евродепутатите ще очертаят приоритетите си в областта на миграцията и убежището на пленарната сесия в Брюксел, която се провежда днес и утре. Дебатите са предвидени преди специалната среща на върха на 9-ти и 10-ти февруари, която ще бъде посветена на същата тема. 

Депутатите ще разискват въпроса на фона на рязкото увеличение на мигрантите в ЕС, като ще се фокусират върху сътрудничеството с трети страни за връщането на лица, които не отговарят на условията за получаване на убежище. Те ще обсъдят и използването на физически бариери по границите и евентуално тяхно финансиране от ЕС. 

Сериозни разногласия има по въпроса за изграждането на стена или ограда по външните граници, каквото предложение имаше за българо-турската граница. 

Миналата седмица председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен заяви, че укрепването ѝ ще бъде неин приоритет, но избегна да говори пряко за ограда или стена. 

На тяхното издигане се противопоставят социалистите и левите, докато колегите им от Европейската народна партия го подкрепят. 

Евродепутатите ще разгледат и напредъка при преработването на общите правила за миграция и убежище, така че да се осигури солидарност и справедливо разпределение на отговорността между страните-членки при справянето с мигрантите. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пресконференция на Володимир Зеленски в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността

Джей Ди Ванс разговаря с Володимир Зеленски на конференцията по сигурността в Мюнхен

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс разговаря с украинския президент Володимир Зеленски в кулоарите на конференцията по сигурността в Мюнхен. Срещата продължава, не се съобщават повече подробности.  По-рано Зеленски обяви, че е готов да се срещне лице в лице с руския президент Владимир Путин веднага щом Киев и неговите съюзници се..

публикувано на 14.02.25 в 18:55
Николина Ангелкова

Николина Ангелкова: Необходима е нова стратегия за туризма

Необходима е нова стратегия за туризма. Това обясни пред БНР Николина Ангелкова, бивш министър на туризма.  "Тя трябва да бъде разработена не само от министерството, но и с участието на бранша, на общините и на НПО-та.  Министър Боршош и еврокомисарят по туризъм обсъдиха позиционирането на България на световния туристически пазар Да се..

публикувано на 14.02.25 в 18:40

Мюнхенска конференция по сигурността: Киев и Европа да не бъдат изключвани от мирните преговори

С безпокойство и призиви да не бъдат изключвани от мирните преговори нито Киев, нито Европа започна Мюнхенската конференция по сигурността. В първия ден на форума, на който няма официални руски представители, бяха отправени призиви за разумен и цялостен подход към разговорите за спиране на огъня. Ако Украйна загуби войната, това ще се отрази..

публикувано на 14.02.25 в 18:16
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института

Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на образованието Красимир Вълчев във връзка с медийна информация, че доскорошният служебен министър на образованието проф. Галин Цоков вече е директор на Института по образованието - структура към МОН,..

публикувано на 14.02.25 в 17:51

Във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите

С празнични шествия и ритуално зарязване на лозята във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се включи в честванията в Лясковец, а вицепрезидентът Илияна Йотова празнува в Сухиндол. За 160-а година в лозаро-винарското градче Сухиндол, наричано от 1909 година..

публикувано на 14.02.25 в 17:45
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил

Равнището на радиацията около АЕЦ "Чернобил" остава нормално след експлозията

Равнището на радиацията около атомната електроцентрала в Чернобил остава нормално след експлозията, която се случи снощи по време на поредните въздушни удари на Русия срещу Украйна. Това съобщиха от Международната агенция за атомна енергия, която разполага със свой екип в централата, и украинските власти. Руски дрон е ударил АЕЦ..

публикувано на 14.02.25 в 17:43

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки отправят четирите потребителски организации, които инициираха вчерашната акция срещу големите супермаркети. Те призовават на 20 февруари гражданите да пазаруват от кварталните магазинчета, по възможност продукти от български производители. Целта е да се окаже подкрепа..

публикувано на 14.02.25 в 17:38