Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентите на България и Сърбия дадоха начало на строителството на газовата връзка между двете страни

Президентите на България и Сърбия Румен Радев (вдясно) и Александър Вучич дадоха начало на строителството на системната газова връзка между двете страни
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентите на България и Сърбия дадоха начало на строителството на газовата връзка между двете държави на българска територия. 

Румен Радев определи изграждането на интерконектора като важна стъпка за задълбочаване на двустранните отношения между София и Белград, както и за развитието на целия регион: 

"Този проект е пример как устойчивото ни сътрудничество с ЕК води до взаимни ползи не само за нашите страни. Той дава нови възможности за региона чрез реална диверсификация и сигурност на доставките. Той е пример за успешното прилагане на европейската стратегия за достъпна и сигурна енергия. Защото успехът на Сърбия в поддържането и изграждането на нови връзки със съседните страни с този интерконектор вече е успех и за България. Защото ние добиваме възможности за разширен достъп до европейските пазари". 

Газовата връзка е ключова за региона. Интерконекторът е сред газовите проекти от интерес за Европейския съюз. Изграждането му ще разнообрази източниците и маршрутите на доставка на синьо гориво за държавите в региона като осигури достъп на Сърбия до природен газ през Южния газов коридор, терминалите за втечнено синьо гориво в Гърция, включително край Александруполис, където Сърбия има резервиран капацитет, както и терминалите в Турция. Тъй като по газовата връзка ще може да се пренася синьо гориво и в двете посоки, България ще получи достъп до пазарите в Централна Европа

Капацитетът на интерконектора ще бъде 1,8 млрд. куб. метра природен газ годишно. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов обясни значението на проекта за региона: 

"На първо място дава възможност на Сърбия за алтернативни източници на природен газ - а именно терминалите за втечнен газ в Гърция, където и ние участваме, тъй като сръбската държава има резервиран капацитет на терминала в Александропулис, а и достъп чрез споразумението на България, да ползва всички терминали за втечнен газ в Турция. От друга страна, тъй като е двупосочен, ще даде възможност на България за достъп до централноевропейските пазари и така да подсигури по-добри цени и диверсификация на източниците".

Газопроводът е с обща дължина 170 километра. Започва от Нови Искър край София, минава през Перник до Калотина и продължава на сръбска територия до Ниш. Строежът на трасето в Сърбия започна преди година, а днес беше поставено началото на дейностите по изграждане на 62 километровата отсечка на българска територия. 

Александър Вучич се надява газовата връзка между България и Сърбия да бъде готова до октомври, а до края на годината по нея да потече природен газ:  

"На територията на Сърбия изграждаме 108 километра от газовата връзка. Получихме 49 милиона евро безвъзмездна помощ от Европейския съюз и още 25 милиона евро се финансират от Европейската инвестиционна банка. България получава 218 милиона евро. Не можем дори да мечтаем да получим толкова за енергийна инфраструктура, но някога ще ни се случи и на нас, сърбите. Очакваме строежът от двете страни на границата да завърши през октомври и преди края на годината по интерконектора да потече газ. Това ще осигури не само диверсификация, но енергийното бъдеще за държавите от Западните Балкани и Югоизточна Европа". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Георги Даскалов, Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложение на Чипровски килими

Започва фестивалът на Чипровския килим, представят обичая "Доткавалник"

Обичаят "Доткавалник" ще бъде представен за първи път на традиционния фестивал на Чипровския килим. Фестът стартира днес и ще продължи до неделя. Деветото издание на фестивала на Чипровския килим ще се проведе на площад "Чипровско въстание". Освен че ще има изобилие от изложени Чипровски килими на алеята към историческия хълм, за първи..

публикувано на 26.04.24 в 08:07

Илияна Йотова открива форума "Овластяване на новото поколение"

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията..

публикувано на 26.04.24 в 08:07
д-р Христо Стоянов

Д-р Христо Стоянов: Необходими са поне 2-3 мандата, за да се успокои системата на здравеопазването

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички бури и катаклизми в политиката да не се отразяват на тази консервативна система . Това заяви в интервю за БНР д-р Христо Стоянов, изпълнителен директор на Университетската болница "Лозенец". Устойчивите практики в системата не са за един мандат. За да има..

публикувано на 26.04.24 в 07:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Кабинетът на Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници, твърди израелска медия. Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. Междувременно йеменските бунтовници..

публикувано на 26.04.24 в 07:55
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 07:44
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Очаква се САЩ да обяви поръчка за оръжия за Украйна за $6 млрд.

Съединените американски щати (САЩ) днес ще бъдат домакин на виртуална среща на донорите на международна помощ за Украйна. Очаква се Вашингтон да обяви нови поръчки на оръжия за Украйна на стойност 6 милиарда долара, заяви американски представител, цитиран от агенция Ройтерс. Йордан Божилов: Русия е готова да ескалира още повече отношенията..

публикувано на 26.04.24 в 07:42

Здравните власти с мерки срещу коклюша. Какви ще са те?

Мерките, които ще предприемат здравните власти срещу разпространението на коклюш у нас, ще бъдат обявени днес.  Една от тях, която беше обсъдена още в началото на седмицата, е временното изтегляне на първата ваксинация срещу заболяването с две седмици по-рано - когато бебето навърши месец и половина. Не се предвиждат ограничения в придвижването..

публикувано на 26.04.24 в 07:36