Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Маринела Величкова: Оттук нататък ще наблюдаваме "вторични трусове" на напрежение

Владимир Перев: Пикът на напрежение между България и РСМ не е отминал

"Македония все още очаква някаква външна сила - някой да дойде и да каже на българите "Стойте мирно, това ще бъде така, както искат македонците". Това е македонската илюзия за нашите отношения с България", каза журналистът

Снимка: архив


"Тази година ще бъде малко по-напрегнато. Усеща се напрежение най вече заради това, че полицията още от снощи блокира всички подстъпи към църквата "Св. Спас", където е гробът на Гоце Делчев". Това каза пред БНР Маринела Величкова - кореспондент на БТА в Скопие, преди утрешното честване на 151 години от рождението на Гоце Делчев. Тя припомни, че и миналата година, точно преди 4 февруари, е имало напрежение. 

По думите й мерките за сигурност са взети от рано. А допълнителното нагнетяване е дошло от обявени стражи на гроба на Гоце Делчев, посочи Величкова в предаването "Преди всички". 

Журналистът подчерта, че създаденото напрежение около отбелязването на годишнината трябва да се гледа и през призмата на вътрешнополитическото напрежение и в Северна Македония, и в България. 

Външно министерство на РСМ не беше много доволно от вчерашното решение на българския парламнет, с което осъди нападението срещу Християн Пендиков, каза Величкова и добави:

"Няма как тази деескалация, за която заговориха политиците и в Северна Македония, и в България, да се случи толкова лесно, но е важно този процес да започне. Още по-важно е да се работи по тези проблеми и въпроси, които стоят като тежест върху двустранните отношения от доста дълго време".

Според нея оттук нататък ще наблюдаваме "вторични трусове" след този пик на напрежение. Тя се надява пикът на напрежение да е преминал. Пред нас стои дълъг път, отбеляза Маринела Величкова. 

Журналистът Владимир Перев обаче смята, че пикът на напрежение не е отминал. Според него това ще се случи след утрешния ден. Той не вижда в скоро време да се стигне до облекчение на ситуацията

В Северна Македония се води жестока антибългарска кампания, подчерта Перев и добави: 

"Сега останаха само българите като единствените неприятели. Тук ситуацията е много по-сериозна. Тя дълбоко навлиза в националните чувства на онези, които искат да представят себе си като етнически македонци. Напрежението е жестоко и антибългарската кампания всеки ден нараства все повече и повече".

Журналистът обаче посочи, че утрешното събитие е напълно осигурено от северномакедонските власти. По думите му е имало много призиви за блокиране на българи, които искат да отидат да се поклонят на гроба на Гоце Делчев. 

Според него членовете и председателите на българските клубове в Северна Македония нямат никакво намерение самостоятелно да променят имената.   

Владимир Перев коментира и вчерашната декларация на българския парламент. Според него Северна Македония сега за пръв път среща съседна хомогенна България:

"Македония все още очаква някаква външна сила - някой да дойде и да каже на българите "Стойте мирно, това ще бъде така, както искат македонците". Това е македонската илюзия за нашите отношения с България". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Захари Захариев

Проф. Захари Захариев: Многополярният свят кореспондериа с многополюсна безотговорност

"Между Китай и Русия се изгражда своеобразен феномен. Многополярният свят кореспондира с многополюсна безотговорност . Многополярност няма нито в природата, нито във физиката. Винаги полюсите са два. Голямата ни драма беше, че досега имахме еднополярен, а след това на базата на противопоставянето на много страни минахме в широкото използване на..

публикувано на 23.03.23 в 14:41
проф. Здравка Валерианова

Проф. Здравка Валерианова: Стигнахме до колапс на злокачествените заболявания

Профилактиката, каквато е в момента, не отговаря по никакъв начин на изискванията за качествен онкологичен скрининг . Това заяви в интервю за БНР проф. Здравка Валерианова, която има над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Тя е ръководител на раковия регистър...

публикувано на 23.03.23 в 10:07

Инж. Иван Моллов: Има сериозни рискове пред изпълнението на ВиК инфраструктурните проекти

Има сериозни рискове за изпълнението на ВиК инфраструктурните проекти, за които липсва индексация . Това заяви пред БНР инж. Иван Моллов, заместник-председател на Камарата на строителите. Той е категоричен, че тези проекти трябва да се реализират, като необходимите средства за индексацията им е 450 млн. лв. Ако не успеем да ги завършим..

публикувано на 22.03.23 в 10:42

Илия Вълков: Българските медии правят много компромиси със съдържанието

" Българските медии са недостатъчно добре финансирани и правят много компромиси със съдържанието ". Това заяви пред БНР преподавателят по журналистика в УНСС Илия Вълков. "Особено при частните медии - там много често намеса в редакционното съдържание имат рекламните и търговските отдели. Това е проблем. В обществените медии пък има други форми на..

публикувано на 22.03.23 в 09:52
Александър Йоцев

Александър Йоцев за мерките срещу високите цени: С бариерка искат да спрат набрал скорост влак

" Ако си представим хипотетично, че държавата ни се намира в Сахара, ние щяхме да внасяме пясък . Такава е нашата логика." Това каза пред БНР Александър Йоцев, изпълнителен директор на Съюза на търговците на храни, бивш шеф на борсата в Слатина. Йоцев вижда в мерките на държавата срещу високите цени " повече или по-малко хаотични..

публикувано на 21.03.23 в 08:16

Изкуствен интелект в образованието?

Ивайло и Мирела са ученици в 12 клас в Природо-математическата гимназия в Ловеч. Вече са изпробвали уменията на ChatGPT. "Използваме го за задачи по математика. Учудващо си реши задачата с една грешка в началото, но като му кажеш какво е сгрешил, си го поправя и си решава задачата. Когато се задава въпрос на български, малко греши.  Бърка доста на..

публикувано на 20.03.23 в 11:12

РЗИ: Нямаме извънредна ситуация с варицела и скарлатина

В момента не се намираме в извънредна ситуация по отношение на разпространението на варицела и скарлатина , съобщиха от РЗИ.  Репортерска справка на БНР от сайта на РЗИ обаче показва, че в една и съща седмица през 2019 и 2020 г. разпространението на скарлатина е било 25 и 19 случая. За същата седмица през 2023 г. те са били 151.  Има..

публикувано на 20.03.23 в 09:28