Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

24-часова стачка на машинистите спира влаковете в Англия

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

В Англия днес влакове почти няма да се движат, тъй като машинистите предприеха втора 24-часова стачка за седмицата.

Машинистите продължават стачките във връзка със стария спор за по-добро заплащане. Първата стачка за седмицата бе проведена в сряда.

Стачкуват членове на синдиката Aslef, които отхвърлиха поредното предложение за увеличение на заплатите с аргумента, че е доста под нивото на инфлацията.

Има сведения обаче, че други синдикати може би са пред постигане на сделка с работодателите. Това се отнася най-вече за RMT, най-големият синдикат, защитаващ интересите на транспортните работници, чиито стачки през декември нанесоха загуби от 480 милиона паунда на индустрията под формата на непродадени билети. RMT в момента води активни преговори.

Днес стачкуват също шофьорите на автобуси, но това засяга само някои части на Лондон, както и учителите в два района на Шотландия.

Добра новина за гражданите е, че няма планирани стачки през уикенда. Но това е нещо като затишие пред буря, защото в понеделник ще се състои една от най-големите стачки в историята на националното здравеопазване с участието на стотици хиляди медицински сестри и парамедици.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Дупница ще гласуват капиталови разходи за около 4 млн. лв.

Съветниците в Дупница да гласуват капиталови разходи за около 4 милиона лева, без Общината да има приет бюджет, предлага с докладна кметът инж. Методи Чимев. Министерство на финансите определи размерите на целевата субсидия за капиталови разходи и трансферите за зимно поддържане и се дава се възможност Общинският съвет да одобрява за тази..

публикувано на 29.03.23 в 10:09

Промени в морския транспорт в Гърция заради силните ветрове

Силни ветрове предизвикаха промени в морския транспорт в Гърция. Закъснения има в движението на фериботите, а част от корабите остават на котва поради силни ветрове. Пристанищните власти не допускат морския трафик по направления със силни морски бури. В същото време силният вятър изкорени дървета, които паднаха върху паркирани коли, но няма пострадали..

публикувано на 29.03.23 в 10:03

Лоши са условията за туризъм в планините

Лоши са условията за туризъм в планините днес, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба към Българския Червен кръст. Във високите части духа силен до бурен вятър, времето е облачно и мъгливо. На места, особено във високите части на Витоша, има нова снежна покривка, която е на преспи. Температурите в планините са между минус 5 и..

публикувано на 29.03.23 в 09:53
Мило Джуканович (вляво) и Яков Милатович

Черна гора се готви за втори тур на президентските избори

На 2 април в Черна гора ще се проведе вторият тур на президентските избори. В първия тур, проведен на 19 март, най-много гласове спечелиха Мило Джуканович 119 673 гласа (35,37%) и Яков Милатович 97 858 (28,92%).  Избирателната активност беше 64,06% (341 551). Мандатът на президента продължава пет години. Досегашният президент на Черна..

публикувано на 29.03.23 в 09:38
Руски военен камион в центъра на Мелитопол

Украинските сили са обстрелвали Мелитопол

Руски информационни агенции съобщиха, че украинските сили са обстрелвали окупирания от Москва град Мелитопол.  Продължават опитите на руските сили да превземат Бахмут и Авдеевка Според британското разузнаване руските сили са постигнали само "незначителен напредък" в опита си да обкръжат Авдеевка и са загубили много бронирани машини..

публикувано на 29.03.23 в 09:13
Крал Чарлз III и Камила Паркър-Боулс

Британският крал Чарлз III пристига на визита в Германия

Британският крал Чарлз III пристига днес в Германия. Това е първото му посещение зад граница от възкачването му на престола. Първата му чуждестранна визита трябваше да бъде във Франция, но беше отменена заради протестите срещу пенсионната реформа, припомнят Ройтерс. Очаква се днес кралят и кралицата-консорт Камила да бъдат посрещнати от..

публикувано на 29.03.23 в 08:55
Временни контролно-пропускателни пунктове са разположени на възлови места в региона.

В Плевенска област се провежда специализирана полицейска операция

В Плевенска област се провежда специализирана операция за противодействие на престъпността и опазването на обществения ред. Изградени са контролно-пропускателни пунктове на възлови места. В специализираната операция са включени полицаи и жандармеристи. Мариана Цветкова, говорител на ОД на МВР: "В акцията са включени сили на всички..

публикувано на 29.03.23 в 08:46