От 2000 г. насам над 120 хиляди български студенти са били на студентски бригади в Съединените щати, съобщи американският посланик у нас Херо Мустафа, която връчи първите пет визи по тазгодишното издание на програмата "Работа и пътуване в САЩ".
Консулският отдел е възстановил пълния си капацитет и вече може да интервюира толкова кандидати за визи, колкото преди пандемията, съобщи посланик Херо Мустафа:
"Двупосочното пътуване между САЩ и България е в сърцевината на това, което прави нашите две страни толкова близки приятели, партньори и съюзници. И в началото на годината, в която отбелязваме 120-годишнината от установяването на дипломатическите отношения, ще кажа само това: връзките между Америка и България, между американския народ и българския народ, никога не са били по-силни, а ние сме решени да ги развиваме още повече".
Само през идното лято на бригади в САЩ се очаква да заминат около 5000 български студенти, съобщи генералният консул на посолството на САЩ у нас Майкъл Гриър.
На въпрос дали се очаква отпадане на визите за САЩ за студентите от България, той отговори:
"Това е дългосрочен процес, но това е много специфична визова категория и дори в държави като Германия, работната виза се изисква".
Ивайла Тренкова, която е първокурсничка в Американския университет в Благоевград, бе една от петимата студенти, които получиха визите си лично от американския посланик:
"Отивам в Мейн. Ще работя като рецепционистка. Реших, че искам да ходя на студентска бригада в Щатите в девети клас".
Снимки: БГНЕС
Гърция отново покачва цените на фериботните билети от началото на туристическия сезон, съобщават днес собствениците на кораби. Скъпо гориво, поддръжка и увеличаване на заплатите в корабоплаването покачват цените на фериботните билети с около 15%,съобщават компаниите за морски трансфер в Гърция. Увеличението се очаква от началото на май...
12 страни членки на ЕС, сред които и България, обмислят стратегия за "кражба" на изследователи от САЩ, пише "Политико". Мярката е в отговор на орязването на средствата за образование и научни изследвания от страна на американското правителство. ЕС има нужда от "бум на привличания", за да докара отвън таланти, които "могат да пострадат от..
Парламентът избра единствения кандидат за управител на НЗОК Петко Стефановски, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "За" гласуваха 147 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и "Има такъв народ". "Против" гласуваха 81 депутати от "Възраждане", ПП-ДБ и "Величие". Мандатът на досегашния управител на НЗОК Станимир Михайлов..
Български диетологични дни ще се проведат от утре до неделя във Варна с участието на водещи специалисти. Със събитието ще бъде поставен акцент върху необходимостта от популяризиране на възможностите на съвременната диетотерапия . Темата на 2025 г. е "Метаболитни нарушения". "Идеята ни е да обединим специалисти, които работят по едно и..
Енрике Иглесиас пристига отново в България за ексклузивно шоу - единствено участие на Балканите за това лято. След 7 години световната суперзвезда се завръща в София, за да подари на феновете си незабравима вечер, изпълнена с горещи страсти и много музика и енергия. На 20 септември 2025 стадион "Васил Левски" ще се превърне в сцена за..
Европейската комисия отпусна заем от 1 млрд. евро, извънредна макрофинансова помощ за Украйна. Заемът ще бъде изплатен от блокираните в Общността активи на Руската федерация. Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им Така общата сума за макрофинансова помощ към страната..
България безусловно отговаря на всички номинални критерии за присъединяване към еврозоната, заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференция, организирана от "Капитал". Според него активното участие в европейския проект е най-добрата позиция за страната ни в условията на все по-засилващи се геополитически рискове. Българската икономика..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..