Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владо Тилев в търсене на най-точния звук, за който всички музиканти мечтаят

Изкуството в лютиерството идва от това, когато засвири инструментът, той да предаде емоцията

Владо Тилев

"Лютиерството е професия, самото създаване на инструмента е занаят. А изкуството се състои в това един музикант, когато засвири на инструмента, да усети емоцията, да предаде емоцията чрез инструмента - това е професията лютерия", разказа в "Нощен Хоризонт" Владо Тилев, лютиер от София и майстор на български цигулки.
Владо Тилев се е насочил и към поправка и изработка на струнните инструменти, заради любовта си музиката. Първата му среща с лютиерството е била още на 12 години, благодарение на негов съсед, също лютиер.

"До ден днешен имам афинитет към старинните инструменти. С мойте нови инструменти се опитвам да се доближа до тях. Започнах още когато бях ученик. Завършил съм в Германия, в Есен във Висшето училище по изкуства със специалност "Виолончело". Посещавах ателиета на немски утвърдени лютиери, докато учех и така усвоих и заимствах занаята, без да го крада", каза още за БНР Владо Тилев.

Тилев разказа за добрите практики в лютиерството още от времето на Страдивари, за скритите символи на това изкуство, което надминава възможностите на сръчните ръце и изисква естетическо отношение към музиката, за идеалната си цел да дарява направени от него инструменти, за известните музиканти, чиито инструменти са изработени от Тилев.

"1995 г. се ориентирах окончателно към тази професия и започнах да я работя в къщи. Там си оборудвах ателие, но след 4- 5 години си закупих собствено ателие. По-късно го замених за нещо по-сериозно. Имах вече и помощничка, исках да наема още един човек. Сега вече имам голямо ателие в центъра. 

Повечето ми клиенти са от чужбина. Инструментите ми се купуват и от много известни музиканти. Тези, които най-много ме радват, са българските концерт-майстори по света. Това са Яна Каменарска - концертмайстор на Хамбурската опера,  Димитър Иванов - концертмайстор на Франкфуртската опера, Веско Пантелеев Ешкенази наскоро се сдоби с мой инструмент и редица други", разказа още лютиерът.

По думите му насочването към професията на лютиер, а не на музикант, на челист, каквито са били плановете му, е било нещо като прозрение. След един неуспешен конкурс са му трябвали 10 дни, за да реши как да продължи в живота си. Да поправя струнни инструменти и да прави нови струни за цигулката, челото, виолата.
От пет години Тилев прави нови инструменти и то съвсем сам.  Това е защото най-добрият му приятел - Христо Късметски, цигулар, не се явява като катализатор да започне да прави нови инструменти в търсене на най-точния звук, за който всички музиканти мечтаят...

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16