Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Кипър изпраща 21 спасители в района на земетресението в Турция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кипър изпраща екип от 21 спасители в пострадалите от земетресението райони в Турция, след като бе информиран от Европейския механизъм за гражданска защита, че предложението му за хуманитарна помощ е прието от Анкара, съобщи днес външното министерство на Кипър. Продължава операцията по издирване на кипърските турски ученици от волейболния отбор от Фамагуста в развалините на хотел в град Адъяман.

Турското правителство прие участието на Кипър в спасителните действия в рамките на помощта, оказвана чрез Европейския механизъм за гражданска защита.

Кипър изрази готовност да се включи в операциите по търсене и спасяване на пострадали още в понеделник, но във вторник Външното министерство съобщи, че Анкара е отхвърлила предложението за изпращане на спасители с аргумента, че са необходими екипи с тежка техника, а не само спасителна група.

Турция не признава Република Кипър и политическите мотиви възпрепятстват сътрудничество и помощ между тях дори в екстремални ситуации.

Мисията включва доброволци спасители, лекар и медицински сестри.

Кипърската „Гражданска защита“, която изпраща екипа, има международен сертификат от ООН за провеждането на спасителни операции след земетресения в условия с най-висока степен на трудност и риск.

Все още не могат да бъдат достигнати 25-те кипърски турски момчета и момичета и техните придружители от волейболния отбор на училище във Фамагуста, блокирани в напълно разрушен вече хотел в град Адъяман, по информация на кипърските турски власти.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

В Плевен безработицата намалява, за едно работно място се борят средно 4 кандидати

В Плевен отчитат намаляване на безработицата, но същевременно за едно работно място кандидатите са четирима, сочат данните от Бюрото по труда. Директорът на Бюрото Елка Ангелова обясни: "Към края на месец февруари регистрираните безработни на територията на община Плевен 2399 човека, като тенденцията е за постоянно намаляване". Какви свободни..

публикувано на 21.03.23 в 20:37

Тежка катастрофа с четирима пострадали на пътя Добрич – Генерал Тошево

Тежка катастрофа между два автомобила е станала тази вечер по пътя Добрич – Генерал Тошево. При инцидента са ранени четирима души, те са откарани до областната болница в Добрич и в момента се преглеждат от лекари. Дежурна група извършва оглед на мястото на инцидента, тепърва ще се установяват причините. По първоначална информация единият от автомобилите..

публикувано на 21.03.23 в 20:13

Община Кюстендил купува 120 паравана, внос от Нидерландия, за вота на 2 април

Общината в Кюстендил закупи 120 паравана, внос от Нидерландия, за избирателните секции за  вота на 2 април, казаха администратори. Всеки един струва около 55 лева. Параваните като конструкция и дизайн са избрани по Интернет. Ще се гласува в 110 секции - така, че десетина се резервни. Първоначално имало проблем с доставчика, който искал..

публикувано на 21.03.23 в 19:56
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс

Еврокомисар Дидие Рейндерс за България: Има напредък, лобирането и корупцията са проблем

Има още какво да се желае от България в борбата с корупцията, лобирането, разпределението на държавните реклами в медиите и инспектората на ВСС. Това каза еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс след края на Съвет "Общи въпроси" в Брюксел. Той уточни, че с Белгия, България и Чехия е проведен нов кръг от дискусии по върховенството на..

публикувано на 21.03.23 в 19:26
Хората в Шринагар, Индия, са излезли от домовете си, уплашени от земетресението, Кашмир, Индия, 21 март 2023 г. г.

Мощно земетресение разтърси Пакистан и Афганистан

Мощно земетресение разтърси части от Пакистан и Афганистан. Според данните на Американският геофизически институт земетресението е било с магнитуд от 6,5 по скалата на Рихтер.  Земният трус е бил в планинския регион Хиндукуш. Той се намира близо до застъпването на евразийската и индийската тектонична плоча, уточни Европейско-средиземноморският..

публикувано на 21.03.23 в 19:23
Си Цзинпин и Владимир Путин в Кремъл -  21 март 2023 г.

Си и Путин разговаряха за икономика, търговия и технологии

Президентите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Цзинпин обсъдиха икономическите параметри на сътрудничеството между двете държави по време на втория ден от официалното посещение на китайския държавен глава в Москва, съобщават световните агенции.  Си е на тридневно пътуване в Русия до сряда. Китайският лидер Си Цзинпин е в Русия, официалните..

обновено на 21.03.23 в 19:01
Сбиването е започнало около 14:00 часа вчера, като са използвали брадви, мотики и колове.

Трима души остават в болница с опасност за живота след масовото сбиване в Казанлък вчера

Трима души са настанени с опасност за живота в болницата в Стара Загора след вчерашното масово сбиване в Казанлък, в което един мъж беше убит. Засилено остава и полицейското присъствие в селата Манолово и Тъжа, където живият замесените в побоя 2 ромски фамилии.  30 души участваха в разигралото се посред бял ден меле в централната част на Казанлък..

публикувано на 21.03.23 в 18:34