Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Николова: Първо трябва да опитаме сами да решим проблема с РСМ

"Не знам защо трябваше така ясно да бъде заявено проруско отношение от президента Радев на Европейския съвет"

Юлияна Николова
Снимка: БГНЕС

"Румен Радев говореше вътрешно на България, на Русия, на всеки друг, но не и на европейските си колеги". Това заяви пред БНР Юлияна Николова от Портал "Европа" и Фондация "Център за модернизиране на политики", относно вчерашния извънреден Европейски съвет. Там българският президент Румен Радев заяви "Ако трябва, ще наложим вето върху включването на ядреното гориво в санкционния списък срещу Русия". 
По думите й освен на украинския президент Зеленски, "Росатом" не е била тема на дискусия на никой друг вчера. 

В предаването "Преди всички" Николова посочи, че в ЕС има 18 действащи реактора и се строят още 5. Само 2 от тях са в България, добави тя. 

"В групата държави, които настояват за по-строги санкции, има 12 действащи ядрени реактора, руски, и се строят още 4. Тези държави, въпреки това, не заявиха, че ще наложат вето. Нашата позиция - аз не знам защо трябваше така ясно да бъде заявено проруско отношение от президента Радев. Дори в Чехия, в която има 6 действащи реактора, дори там се каза, че преди всичко трябва да се обръща внимание на това с кого партнираш в ядрената енергетика, колкото и да държиш на нея, защото може да те доведе до много по-силни зависимости, отколкото газа".

Според нея в Брюксел наблюдаваме по-съгласувани ходове:

"Не толкова смели и иновативни, но съгласувани и постигане на стъпка напред за решаване на стари проблеми". 

Вчерашния извънреден дневен ред беше важен и се взеха важни решения, подчерта Николова и припомни, че Съветът взе решение да подкрепи контрола на външните граници

"Ако Комисията осигури плащането на персонала, мобилните средства за контрол, изграждането на инфраструктурата, държавите-членки могат да потърсят двустранно сътрудничество - някой да подпомогне друга държава от ЕС за строежа на оградите, или държавата сама да инвестира освободените средства в огради". 

Според нея това е единственото добро решение. Много по-добре е "Фронтекс" да окаже помощ в опазването на границата, смята тя:

"Предоставянето на мобилни средства, изграждането на пътищата, видеонаблюдението - ако това е осигурено от Съюза, смятам, че държавата би могла да се справи с поддържането на оградата". 

В заключенията пише веднага да се организират и задвижат механизмите за по-добро опазване на външните граници, изтъкня още Юлияна Николова и добави: "И от нас, и от Комисята зависи колко бързо могат да се мобилизират тези средства". 

Относно темата "Северна Македония" и отношенията между двете ни страни, Николова припомни, че в рамките на статута на страна-кандидат за членство, ЕК изготвя за Македония ежегодни доклади, които наблюдават различни аспекти на живота в страната. 
Допълнителен мониторинг на това не може да бъде наложен, той само може да бъде засилен със специално внимание към правата на българите, смята тя. Това би могло да включи препоръки, да даде помощ, да предизвика предоставяне на техническа или друга помощ за справяне с проблема. Би могло да доведе и до по-внимателно вглеждане във вътрешната политика на Македония. 

Държавите-членки не искаха да пренасяме проблема на сцената на ЕС, подчерта Николова. Според нея е хубаво България да мобилизира първо собствените си отношения, да опита да мобилизира от собствената си камбанария отношенията си със Северна Македония и едва когато срещнем непреодолими препятствия, тогава да се обръщаме към Съюза. 

"Да опитаме в рамките на споразумението, което имаме със Северна Македония, да решим проблема и едва когато не успеем там, тогава да използваме инструмента ЕС".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19