Такива очаквания имаше още миналата година, както и предупреждения, че с времето Москва ще се пригоди към новите условия и ще направи всичко възможно да заобиколи наложените икономически ограничения с помощта на партньорските си държави, например от Евразийския икономически съюз. След като по изчисления на западни анализатори над 830 западни компании са напуснали Русия, част от тяхната продукция все пак достига руския пазар, но през държави като Казахстан, Киргистан и Армения. Вносът миналата година от там възлиза на близо 20 милиарда долара, твърдят от Йейлския университет.
"Кремъл все още има достатъчно ресурс, за да продължи войната в Украйна", казва в интервю за БНР проф. Михаел Рохлиц от университета в Бремен.
"Санкциите са най-ефективните и най-мащабните, налагани някога на държава като Русия. Трябва да имаме предвид, че ефектът от тях ще стане видим на по-късен етап, а не веднага, в първите месеци от налагането им. Някак си експертите надцениха ефекта от санкциите и очакваха едва ли не, че още през февруари миналата година ще доведат до свиване на руския брутен вътрешен продукт. Очакванията бяха през 2022 година икономиката на страната да се срине с 10 – 15 %, но тя се сви с едва около 3,5 на сто.
В същото време в дългосрочен план санкциите върху износа на определени продукти към Русия, най-вече технологични, ще окажат сериозно влияние върху способността на руската икономика да се конкурира с останалите и дори да запази модела на развитието си. Също така ще добавя, че с течение на времето ще стане все по-трудно за Русия да заобикаля тези санкции."
Във времето Съединените щати, Великобритания и Европейският съюз разшириха санкциите. С правилна стъпка и тежест ли бяха формирани отделните пакети от санкции срещу Русия?
"От една страна санкциите имаха за цел да предизвикат политически дебат в Русия, да провокират негативни настроения срещу Путин и да накарат хората да излязат на улицата и да протестират. В руския контекст обаче това не работи, защото правителството има почти пълен контрол върху медиите. Практически те работят по вкуса на правителството и подобни послания, каквито санкциите целяха, няма как да достигнат до хората.
Това, което обаче може да бъде постигнато със санкциите, е да се затрудни Русия да води тази война в средносрочен и дългосрочен план. Тя вече се задъхва при вноса на високотехнологични елементи – например чипове, които да интегрира в оръжията си или с които да ги ремонтира. Русия се опитва да прави паралелен внос, като не купува директно тези компоненти от производителите, а през трети страни – Казахстан, Турция или Китай. Това обаче прави процеса много по-труден и нискоефективен. Представете си, за всеки ремонт на танк и всяка ракета, която се нуждае от модерно оборудване, чиповете трябва да минават през друга държава – изисква се много повече време, а крайният ефект не е толкова добър.
Русия може да продължи войната, защото има огромни запаси от танкове, оръжия и муниции, които са съветско производство. В момента тя разчита именно на огромните количества, произведени в края на 60-те и 70-те години. Казано по друг начин, Русия разчита не на качество, а на количество. Тя не притежава високотехнологични оръжия, но има огромни запаси от старо въоръжение."
Доколко санкциите са ефективни върху икономиката на Русия? Знаем, че колкото по-дълго една страна е под санкции, тя търпи негативи, но и се пригажда към новите условия.
"Ако се замислите за руския икономически модел, той се състои от продажба на петрол и газ и закупуване на много други необходими стоки от други държави. Много от стоките, които преди това можеха да се набавят от чужбина, вече не могат да бъдат купени заради санкциите. Русия трябва да започне да си ги произвежда сама. Но за производството им тя се нуждае от модерни технологии, които не е лесно да бъдат набавени или създадени в самата държава. Ще дам пример с автомобилите – за производството на една кола са необходими много компоненти, които се произвеждат в други страни и трябва да бъдат внесени. Заводите, които работят в Русия в момента, могат единствено да сглобяват автомобили, но не и да произвеждат частите за тях. Ако не могат да внасят необходимите им компоненти, тези фабрики просто трябва да затворят."
Или отново да ги набавят през трети страни, което обаче е по-бавно и скъпо. В същото време именно тези трети страни се оказват спасителни за Русия, когато говорим за продажбите на основния й приходоизточник – нефтопродуктите.
"Русия наистина вече не може да изнася газ и петрол за основния си пазар – Европейския съюз, но увеличава продажбите към други държави – основно Китай и Индия. Въпросът е, че цената е много ниска. Руският уралс в момента се продава за около 50 долара за барел, докато брент е на цена от 80 – 85 долара за барел. Говорим за разлика от 35 долара на всеки продаден барел по-ниска печалба за Русия. По-фундаменталният проблем, с който Русия се сблъсква, е, че продажбата на изкопаеми горива като петрол и газ не е устойчив икономически модел. Това бе така още преди началото на войната и го виждаме и при други държави, износителки на нефт и газ – Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар, Кувейт и останалите държави от Персийския залив.
В Русия дебатът за промяна на икономическия модел изобщо не е започвал. Не започна преди войната, не се води и сега и е малко вероятно да бъде започнат. Това, което страната може да направи, е да инвестира печалбите от петрол и газ в други сектори и да започне да развива различни икономически направления. Например може да се опита да засили IT индустрията си. Русия имаше много развит IT сектор с голям брой компании, в които работеха много квалифицирани компютърни специалисти. Заради войната тези хора напуснаха страната. Най-вероятно те никога няма да се завърнат в Русия.
Бъдещето на руската икономика е изключително неясно. Не знаем в каква посока ще се развива. Изглежда, че Русия ще се превърне в държава като Северна Корея. Тя ще може да продава нефтопродуктите си на Китай и да купува чипове и други стоки от там. Съвсем друг е въпросът обаче дали Китай би продавал високотехнологични продукти и оръжия на Русия, защото може да попадне под санкции. Съединените щати и Европа са много по-важни търговски партньори за Китай от Русия."
остатъчно силен ли е подготвяният десети пакет от санкции от страна на Европейския съюз? Заговори се дори за санкции върху руските доставки на ядрено гориво, макар че има силно зависими от него държави, каквато е и България.
"Не знам много по тази тема. Санкциите, които бяха наложени досега, са почти всеобхватни. Разбира се, има изключения като лекарствата, за които би било дори неетично да се санкционират. Има сектори, които не попадат под санкции, защото би било много трудно доставките за тях да се заменят с други. Здравеопазването и свързаните с него индустрии е пример за това."
Освен санкциите можем ли да очакваме по-високи мита за руските стоки, които още са част от световната търговия? Съединените щати анонсираха 200-процентна тарифа за руски алуминий например.
"Да, това ще направи още по-трудно за руските компании да останат конкурентни на световния пазар. Дори и да няма санкции, със сигурност купувачите на алуминий ще се преориентират към друг доставчик, защото при толкова висока тарифа руският ще стане много по-скъп. Всеки би потърсил по-евтин вариант. Това е още един удар върху руската икономика, който поставя под въпрос колко време може да оцелее и да продължава войната. С всеки изминал ден от войната Путин наранява все по-сериозно руската икономика. Той краде икономическото бъдеще на Русия."
Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...