Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Банско реставрират 200-годишна дограма на Зографския манастир

Снимка: Българска Патриаршия

Шестима мъже от Банско са поели ангажимент към монасите в българския манастир в Атон - "Св. Георги Зограф", да реставрират дограмата в Банското крило на светата обител, което се ремонтира близо 15 години. Крилото е съградено преди векове изцяло с даренията на Хаджи Вълчо, който е най-големият брат на Св. Паисий Хилендарски. 

Макар и много различни в своето професионално поприще и политическите си пристрастия, мъжете са заедно в каузата, обединила ги в групата "Зограф". 

"Стана с доста изпитателни работи. Имаше доста първоначална работа, преди да бъдем одобрени", казва Костадин Юнчов, в чийто цех се извършва обработката на дограмата.

Снимка: Българска Патриаршия

Новата стара дограма се изработва от материал от манастира, с преработването на стари дъски, обяснява Юнчов.

"Материалът, който е използват, е дъб. Той е изключително твърд. Да не говорим, че 200-годишният дъб е изключително инатлив. Той си има своята история. Все едно всяка дъска си има своята история. Даваме всичко от себе си да се получат нещата."

Снимка: Българска Патриаршия

"Нашата група – "Зограф", първоначално ме поканиха да отива с тях на едно от посещенията им. Тогава се заговорихме с монаха – отец Гавраил, че са необходими работници, които да направят част от дограмата на Банското крило. Първоначално искахме да възстановим старата дограма. Ние бяхме впечатлени колко добре беше запазена тя след отстраняването ѝ, до первазче. Но и размерите в момента, а и част от дограмата във времето е доста похабена и се налага да се осъвремени."

"Като поклонник, това, което виждам, за радост покривът е здрав, което съхранява тази част на манастира. Учудих се колко българи помагат, колко всеотдайно, безрезервно се даряват и хранителни продукти, и строителни материали, за съществуването на манастира", изтъква Костадин Юнчов.

Той признава, че монасите са го научили на смирение и изпитва носталгия, когато не е там.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16