Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"България продължава да бъде една от малкото европейски държави, които не са въвели възстановителното правосъдие"

Проф. Добринка Чанкова: България трябва да се присъедини към глобалното движение в подкрепа на жертвите на престъпления

"Жертвата не трябва да бъде вторично виктимизирана с многобройни разпити"

Снимка: Nino Carè - Pixabay

България трябва да се присъедини към глобалното движение в подкрепа на жертвите на престъпления. Това заяви пред БНР проф. Добринка Чанкова, председател на УС на Института за решаване на конфликти.

„В България няма достатъчно сензитивност по въпроса. Нито законодателят, нито институциите, нито учебните заведения му отдават нужното внимание. Все още оставаме заети с извършителя, неговите права в процеса и третирането му в обществото. Жертвата остава в килера на вниманието. Тя е изправната страна и заслужава приоритетно третиране“. 

Днес Институтът за решаване на конфликти организира кръгла маса-„Виктимизацията и жертвите на престъпления-предизвикателства пред законодателя, практиката и обществото“. 

Правата на жертвата в наказателния процес не са в съответствие с изискванията на Директива 29 от 2012 г., обясни проф. Чанкова.

„Тя остава неглижирана в наказателния процес и маргинализирана в обществото. Има доста нерешени въпроси относно компенсацията от страна на държавата. Съществен проблем е, че използваме и остарялото понятие „пострадал“, което е по-тясно и не позволява в пълна степен да се ползват правата от жертвите“.

Жертвата не трябва да бъде вторично виктимизирана с многобройни разпити, посочи тя.

„Има законопроект, който надявам се, няма да остане само такъв, предвиждащ ограничаване на броя на разпитите. Но това не е всичко, което трябва да се направи. Пледираме да се промени тотално отношението към жертвата на престъплението. Не да очаква благодеяния от страна на държавата, а държавата да се чувства задължен субект спрямо жертвата и да полага грижа-не само на база на непосредствените й нужди, а на човешките й права“. 

Магистратите не са подготвени да се отнасят с необходимата грижа към жертвите на престъпления, обясни проф. Чанкова.

„Единствено по-далновидните и прогресивно мислещи отделят повече внимание на тази проблематика. Не мога да кажа, че няма никакви обучения или отношението е изцяло негативно, но България продължава да бъде една от малкото европейски държави, които не са въвели възстановителното правосъдие нито в законодателството си, нито в практиката си, нито в университетските програми и училищата. Това ни отдалечава от всички европейски стандарти. Възстановителното правосъдие е един много удачен инструмент в полза на жертвите на престъпление“

Тя посочи още, че действащата система на наказания не винаги е благоприятна и води до онези резултати, които желаем.

„Трябва да се направят сериозни промени, за да се стигне до една по-благоприятна за жертвите среда“.

Оставят се твърде много действия на неправителствения сектор, а държавата се ограничава с добрите си намерения, заяви проф. Чанкова.

„Неправителственият сектор прави доста, но той е фрагментиран. Днес ще издигнем идеята, че е по-добре да се обедини в мрежа. Защо да не се създаде и един комисар по правата на жертвите? Искаме да мобилизираме и обществените ресурси в тази насока“.

Цялото интервю на Силвия Великова с проф. Добринка Чанкова  може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима задържани с наркотици в Свети Влас

Специализираната операция на територията на Свети Влас е реализирана от служители на ГД "Борба с организираната престъпност" на 12 юли. В хода на действията под наблюдението на Окръжна прокуратура - Бургас са задържани трима души, организирани в престъпно сдружение за разпространение на наркотици, съобщиха от МВР. При проведените действия..

публикувано на 14.07.24 в 12:14
Лондон

Имало ли е кампания за сплашване на кандидати преди вота на Острова?

Във Великобритания правителственият съветник по въпросите на политическото насилие е писал до министъра на вътрешните работи с молба да разследва водената кампания за сплашване на кандидати по време на общите избори, съобщи Би Би Си. Лорд Уолни смята, че е имало "съгласувана кампания, организирана от екстремисти". Той призовава вътрешния..

публикувано на 14.07.24 в 11:46

Тежка техника гаси пожара край граничното с. Преколница

Тежка техника качват днес при пожара край граничното кюстендилско село Преколница, където три екипа на пожарната и над 10 горски работници продължават гасенето четвърти ден, каза за БНР тази сутрин началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защига на населението" комисар Светлин Георгиев. Ще се правят пътища за достъп до..

публикувано на 14.07.24 в 11:31

Джейхан Ибрямов: Очаквам групата на Пеевски да намалява още

Очаквам групата на Пеевски да намалява още. Това ще бъде личен, морален акт на моите колеги от ДПС. Това заяви пред БНР Джейхан Ибрямов – доскорошен депутат от ДПС, понастоящем нечленуващ в парламентарна група.   " Процесите в ДПС са динамични, но еднопосочно динамични и то в полза на ДПС ", категоричен бе той. Делян Пеевски:..

публикувано на 14.07.24 в 11:15
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Политиката ни заприлича на пътищата ни - дупки и кръпки

Нашата политика заприлича на нашите пътища – много дупки и много кръпки . Това каза пред БНР бившият служебен регионален министър арх. Иван Шишков. Според него политиката трябва да излезе от пътищата, а отношението към този процес трябва да е еднозначно и в една посока : "Всички ние трябва да направим така, че в рамките на следващите 4-5..

публикувано на 14.07.24 в 10:14

Трус в ДПС, неяснота за втория мандат и други теми от отминаващата седмица

Трусът в ДПС тази седмица пренареди политическата карта. Двете страни в конфликта взаимно се обвиниха в създаване на етническо напрежение. Парламентарната им група оредя наполовина и вече наброява едва 23-ма членове. Останалите 24 напуснаха или бяха изключени и се вляха в редиците на независимите депутати. Така от втора - движението..

публикувано на 14.07.24 в 09:44

20-годишният Томас Матю Крукс е стрелял по Тръмп

ФБР идентифицира стрелеца, чийто куршум прониза дясното ухо на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, като Томас Матю Крукс (20 г.). Според медии в САЩ Крукс е бил регистриран като републиканец. ФБР разследва инцидента със стрелба срещу Тръмп като опит за убийство. Стрелецът е ликвидиран от агенти на Сикрет сървис. Доналд Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 09:18